עצומות וגילויי דעת של אנשי רוח המזהירים מאסונות? לא רק בישראל. מניפסט עליו חתומים 30 הוגי דעות ואינטלקטואלים מ-21 מדינות שהתפרסם בשבוע שעבר מתריע כי “, כרעיון, רצון וייצוג – מתפרקת לנגד עינינו”.

במנשר אותו ניסח הפילוסוף הצרפתי-יהודי ברנאר אנרי-לוי, נכתב בין היתר כי אירופה “ננטשה מעבר לתעלה” – משפט הרומז לבעייתיות שבתהליך ה”” המנתק את בריטניה מהאיחוד האירופי. אנשי הרוח מביעים דאגה מעלייתם של מה שהם מכנים “גלים של פופוליזם”.

הסופר דויד גרוסמן ב-2014, צילום: פלאש 90

בהתייחסות לבחירות הקרובות לפרלמנט האירופי שייערכו במאי נכתב כי אם לא יינקטו מאמצים נגד הפופוליזם הן עלולות להפוך ל-“אסון הגדול ביותר שידענו מימינו”. הטקסט מזהיר כי אם ינצח הגוש הפופוליסטי בבחירות תזכה אירופה ל-“התפרצות של שנאה זרים ואנטישמיות, אסון”. האתגרים בפניה עומדת אירופה לא נראו “מאז שנות -30′”, נכתב בנוסף.

על המסמך חתומים זוכי פרסי נובל, סופרים ומלומדים בעלי שם. ביניהם הסופר הישראלי , הסופרת היהודייה אן אפלבאום וההיסטוריון היהודי-פולני אדם מישניק. בנוסף חתומים הסופר סלמאן רושדי, הסופר הספרדי מריו ורגס יוסה, הסופרת הצרפתייה-מרוקאית ליילה סלימאני והסופר הבוסני עבדאללה סידראן.

.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.