בתיעוד שפורסם לראשונה על ידי עמותת 'אור ירוק', נראים שלושה  אוטובוס של חברת 'אגד' באמצעות ופטיש 5 ק"ג, במהלך של קו 845 באזור ורכס תורעאן ביום רביעי האחרון.

 

"לא מצא חן בעיניהם שהם התעכבו עשר שניות. הם דפקו על השמשה, קיללו", העיד נהג האוטובוס, שלומי מדר, בריאיון לחדשות עשר. הנהג הסביר כי הבריונים החליטו לרדוף אחרי האוטובוס כיוון שכל הנראה נחסמו על ידו למשך מספר שניות כשעמדו עם רכבם בצד הכביש. "עברתי את צומת שמשון, הוא נסע כמו מטורף כדי לעקוף אותי", המשיך הנהג לספר.

על פי הדיווח, בשלב מסוים עקפו הבריונים את האוטובוס ועצרו את רכבם באמצע הכביש. אחד מהם יצא מהרכב, השליך תרמוס קפה אל עבר השמשה הקדמית ונכנס חזרה לרכב שהמשיך לנסוע.

אולם השלושה לא הסתפקו בכך. בהמשך, כשהגיעו לרמזור אדום, הם עצרו שוב את רכבם וחסמו את דרכו של האוטובוס. הפעם יצאו שלושתם מהרכב, כשאת פניו של אחד מהם ניתן לראות בבירור בסרטון, ותקפו את האוטובוס באמצעות לומים ופטיש 5 קילו שהוציאו מתא המטען שלהם. כפי שניתן לשמוע בסרטון, שני חיילים חמושים, שהיו בין נוסעי האוטובוס, הפצירו בנהג לפתוח להם את הדלת כדי שיאיימו על התוקפים בנשקם. "אנשים צרחו כמו מטורפים, אבל לא הרגשתי מאויים, כל עוד לא שברו את השמשה", סיפר הנהג. לאחר ויכוח בין נוסעי האוטובוס, נפתחה בסופו של דבר הדלת, אחד החייל דרך את נשקו מול התוקפים, איים עליהם בירי לערב פלג גופם התחתון ובכך הבריח אותם. "זה עבד והם ברחו לתוך הכפר", סיפר הנהג ושיבח את החיילים, "אם יש מישהו שמגיע לו צל"ש על האירוע הזה הם החיילים שהבריחו אותם".

פניו של אחד התוקפים נראה בבירור בסרטון. מתוך התיעוד
פניו של אחד התוקפים נראה בבירור בסרטון. מתוך התיעוד

 

עוד סיפר הנהג כי בהמשך הגיעו אנשים שהציגו עצמם כהוריהם של התוקפים והתנצלו בשמם. מדר הגיש תלונה במשטרה, אולם על פי הדיווח, המשטרה מסרה כי הם טרם נעצרו, זאת למרות שזהותם הובררה. מדר אף העיד כי לא מדובר באירוע חריג. "בתור נהג ותיק אני רואה את זה כל הזמן. אלימות בכבישים, נהגים שמאיימים, שנוהגים בצורה שמסכנת אותך בכוונה כי יש להם משהו נגדך".

מנכ"ל עמותת 'אור ירוק', ארז קיטה, אמר בתגובה כי "האלימות בחברה שלנו מחלחלת גם לכביש והיא תוצאה ישירה לירידת כוחה של משטרת התנועה ברחובות ובכבישים". קיטה ביקר את רמת נוכחות המשטרה בכבישים וטען כי "כשהציבור רואה נוכחות משטרתית מועטה בכביש, ההרתעה נעלמת ואנשים לא חוששים לנהוג בבריונות, בידיעה כי הסיכוי שיתפסו נמוך. אין תחליף לנוכחות של ניידות גלויות בכביש כדי לצמצם את תאונות הדרכים ולהגביר את הבטחון של משתמשי הדרך". לדבריו, יש להעלות את כמות ניידות המשטרה בכבישים כפתרון לתופעה ולתאונות הדרכים.

ערבים תוקפים אוטובוס במוטות ברזל ופטיש. מתוך התיעוד
תוקפים אוטובוס במוטות ברזל ופטיש. מתוך התיעוד

 

מ'אגד' נמסר בתגובה כי בחברה "מגנים את האירוע בשאט נפש" וציינו כי מדובר בתופעה, ולא באירוע בודד. "האירוע מצטרף לרצף מטריד לאחרונה של מתקפות כנגד הנהגים של האוטובוסים הציבוריים באופן שמחייב התערבות מהירה של גורמי השיטור והאכיפה. האירוע שפורסם ע"י אור ירוק אמש יחקר ע"י קצין הביטחון של אגד כמו כן תוגש תלונה למשטרה כדי שזו תאתר ותעצור את הפורעים ותביאם לידי מיצוי דין".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי " רואה בחומרה רבה את האירוע שהוצג בו נראים ביריונים שחוסמים אוטובוס בנתיב הנסיעה וגורמים לו נזק. מחקירה שנפתחה עם קבלת התלונה הובררה זהות החשודים ומבוצעות פעולות לאיתורם ומעצרם. תפעל באפס סובלנות כלפי כל גילוי אלימות ותפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה למיצוי הדין עם העבריינים העוברים על החוק"

בשבוע שעבר עצרה המשטרה נהג משאית בן 24 מקלנסווה שבמשולש בעקבות מקרה תקיפה דומה. התוקף ניפץ באמצעות מוט ברזל שמשת אוטובוס וגרם לו לנזק בכניסה לכפר קאסם. על פי המשטרה, המקרה החל בעקבות ויכוח בין שני נהגים, נהג המשאית ונהג האוטובוס, על רקע מעבר בדרך. במקום התפתח עימות שבמהלכו נטל נהג המשאית מוט ברזל והחל לנפץ את החלון הקדמי של האוטובוס. נפתחה חקירה לבירור נסיבות האירוע ובאותו יום אותר החשוד ונחקר באזהרה בחשד להיזק לרכוש במזיד ואיומים. בהחלטת בית המשפט, הוא שוחרר למחרת בתנאים מגבילים. "חקירת התיק נמשכת ובימים הקרובים הוא יועבר לעיון יחידת התביעות", מסרה המשטרה.:עוד באותו נושא