ההפגנה האלימה ליל אמש בירושלים הסתתרה תחת מעטה של מחאה לגיטימית. מאות בודדות של מפגיני שמאל השתוללו במהלך הלילה מחוץ למעון רה"מ וניסו לפרוץ את המחסומים עם לפידים בוערים, עברו בתהלוכה אל מרכז העיר, שם הם חסמו את הרכבת הקלה והתעמתו עם השוטרים שהיו במקום.

 

Photo by Yonatan Sindel/Flash90

 

כוחות משטרה רבים, כולל שוטרי יס"מ ומכתזיות, הגיעו למרכז העיר ירושלים בעקבות הגעת מאות בודדות של מפגיני השמאל למהומות במרכז העיר. המתפרעים חוסמים צירי תנועה וכן את הרכבת הקלה.

מפגיני השמאל הפרו את הסדר במרכז העיר, יידו אבנים, ביצים וחפצים לעבר כוחות המשטרה, ובנוסף השליכו אבנים לעבר חלונות ראווה וכן גרמו לנזק רב לבתי עסק במרכז ירושלים. כ-50 ממפירי הסדר נעצרו ונחקרו.

 

הפגנה לא חוקית.
Photo by Yonatan Sindel/Flash90

 

מוקדם יותר, עימותים התפתחו  במהלך ההפגנה הלא חוקית  זאת, לאחר שכמה עשרות מהמפגינים ניסו לפרוץ את המחסומים במקום והפעילו אלימות כלפי שוטרים. במקביל, התכנסו מפגינים לתמיכה בנתניהו בקרבת המעון, כשהם מופרדים בחסימות מהמוחים נגדו.

בתוך כך, דווח כי הופגנה אלימות קשה כלפי העיתונאי אבישי בן חיים וכלפי צוות חדשות 13.

 

שר התקשורת חבר הכנסת יועז הנדל תקף את המחאה הלא חוקית שהייתה אתמול ואת האלימות שהופגנה כלפי כל  "צבועים נמאסתם. בחודשיים האחרונים נאלצתי להגן פומבית כמה פעמים על עיתונאים. והנה עכשיו תקפו את אבישי בן חיים בהפגנה. כמו בפעמים הקודמות אמרתי שאסור שזה יקרה. אלא שהפעם "מגיני הדמוקרטיה" שלחו לי הודעות כועסות כי זה שונה ולאבישי יש "תזות מסוכנות".

 

Photo by Yonatan Sindel/Flash90

 

שר החוץ גבי אשכנזי אמר כי הוא צפה "במראות הקשים ותקיפת עיתונאי חדשות 13 אבישי בן חיים בהפגנה מול מעון רה״מ ונחרדתי. מותר וחשוב להפגין, אך אין מקום לשנאה שניבטה מעיני חלק מהמפגינים ולקולות שנשמעו. עלינו למנוע את ההתדרדרות ולעצור את גילויי האלימות והשנאה בכל מחיר לפני שיהיה מאוחר. את הויכוח ננהל בכלים הראויים".

 

Photo by Yonatan Sindel/Flash90

 

שרת התחבורה מירי רגב כתבה כי "הפגנה וחופש ביטוי כן, אלימות והסתה לא. הגיע הזמן לעצור בטרם יהיה מאוחר מדי. בושה וחרפה".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ תקף את ההפגנה הלא חוקית שהייתה אמש ואמר כי "25 שנים אחרי אתם ממשיכים לטעון שההפגנה בכיכר ציון הובילה לרצח ראש הממשלה.
תסתכלו על עצמכם. צבועים".

ממשטרת ישראל נמסר כי " כוחות משטרת ישראל פזרו את מפרי הסדר, וכלל צירי התנועה פתוחים לתנועה.

במהלך הפרות הסדר נעצרו / עוכבו 50 חשודים בחשד להפרת הסדר הציבורי, גרימת נזק לרכוש ותקיפה של שוטרים ואנשי תקשורת.

משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכלל הציבור, אך לא תאפשר פגיעה באזרחים, שוטרים, אנשי תקשורת ורכוש הציבור, ותפעל בנחישות אל מול מפרי הסדר"


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.