2:15 25/11/2017
דף הבית > תרבות > אני מפרסם סטטוס משמע אני

אני מפרסם סטטוס משמע אני

ברגע שנחזיר את הרשת החבריתית למקומה הטבעי כבר לא נפחד לסתום את הפה ולחכות לרגע המתאים כדי לפתוח את הפה

בזמן האחרון יצא לי לחשוב הרבה על הפער בין קצב החדשות ובין הקצב האנושי. העברת המידע המיידית בזכות האינטרנט מאפשרת לתהליכים להתרחש הרבה יותר מהר. זה כמובן דבר מבורך, אבל שכחנו משהו קריטי בדרך: הקצב של בני אדם אינו הקצב של האינטרנט ואנחנו צריכים להפסיק להתנהג כאילו אנחנו מסוגלים לגשר על הפער.

המדיה החברתית קבעה סטנדרט חדש לזמן התגובה שלנו: "מיד". אם אתה לא מגיב תכף ומיד זה כבר מאוחר מדי, כי בעוד שעתיים התגובה שלך תיבלע לתוך הפיד עם מיליון סטטוסים אחרים, כתבות שיצאו באותו יום (לא אתמול, אלו כבר לא רלוונטיות), צילומי פוד פורן ועוד סרטון של חתולים (החתולים הנצחיים מסתדרים הרבה יותר טוב עם האינטרנט ממה שאנחנו מצליחים כנראה).

בכלל, בעוד שעתיים אולי כולם ידברו על משהו אחר, אז חשוב להגיב עכשיו. אנחנו לא רוצים חלילה שיחשבו שאין לנו דעה או שאין לנו מה להגיד על הנושא החם של הרגע.

זה שורש הבעיה: בעידן הפייסבוק אנשים חושבים שאם הם לא מפרסמים סטטוס אז הם לא לקחו עמדה והם לא קיימים, כי רק מה שכתוב על הקיר שלך מגדיר אותך. "אני חושב משמע אני" הפך להיות "אני מפרסם משמע אני" וזה נורא, זו הסתכלות לא נכונה וצרת עין. כי בכלל, זה שאתה לא מתבטא בפומבי הרי לא אומר שאין לך דעה בנושא.

 

אם זה לא כתוב על הקיר זה לא קיים. צילום: פלאש 90
אם זה לא כתוב על הקיר זה לא קיים. צילום: פלאש 90

 

כשאתה מגיב מיד אתה מוותר על היכולת לעכל ולחקור כדי לנתח ולהגיע למסקנה מלומדת. או למסקנה שצריך בכלל לחכות לעוד פרטים כי אין מספיק מידע בשלב הזה (ע"ע. סיפור החייל מחברון, אבל תכל'ס זה קורה כל הזמןׂ עם מיליון דברים אחרים).

לכן ההנחה השגויה הזאת על חשיבות הסטטוסים היא הסיבה לכך שאנחנו כבר לא יודעים לסתום את הפה ולחכות בשקט. אז בואו נפסיק לחשוב שפרסום סטטוסים (או מספר הלייקים שהם קטפו) מגדיר אותנו, בואו נוריד את הקצב ונלמד מחדש איך לסתום את הפה ולחכות בשקט. אנחנו כל כך צריכים את זה.

נעה בן עטר

נעה בן עטר

עליתי מצרפת לפני 16 שנה אבל בקטעים מסוימים אני מרגישה יותר ישראלית מאשר צרפתייה. כמו למשל החיבה שלי לממרחית בטעם חלב. אבל לא הכל אבוד, אני עדיין לא אוהבת קרמבו.
נעה בן עטר

@noabenattar

Label Manager @Believe_Digital / Music blogger @ShirDeLaSemaine / Founder @musicsniffers / Ex @tbwa_yehoshua /
נעה בן עטר
נעה בן עטר
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לפני-אשדודשירה

ה"אשדודאשירה":"חגיגה של שירה ושל טקסטים"

פסטיבל "אשדודאשירה" נפתח היום בעיר הדרומית, המנהל האמנותי סמי שלום שטרית והשחקן זאב רווח מספרים: "עושים מחווה לזמר המזרחי בראשיתו, שהיה קול קורא במדבר"