כבר מספר ימים אנו עסוקים בפרשת החייל היורה מחטיבת כפיר. מדהים לראות כיצד ירייה אחת חצתה מדינה שלמה והעצימה את השסע הפוליטי הקיים בינינו.

לוחם כפיר
פלאש 90

השכל הישר מתקשה להבין מדוע שני מחבלים שמקדשים את המוות מקבלים מעמד של לוחמי שלום שנהרגו על לא עוול בכפם ואילו חייל שמבער מקרבנו את האידיאולוגיה המשובשת של "על חרבך תחיה" מואשם ברצח. כאשר אנשי "בצלם" ו"שוברים שתיקה" מוסיפים עצים למדורת השנאה העולמית אין פלא שמעמדנו בעולם מידרדר בצורה מתמדת. כאשר דובר צה"ל ושר הביטחון מגנים את פעולתו של החייל "הסורר" אין פלא שהאו"ם יכנס ועידות כנגד "פשעי מדינת ישראל בשטחים הכבושים".

20160405105330

כאשר שולחים חיילים צעירים שזה עתה סיימו תיכון להגן על אזרחי המדינה לשמש כחיץ בין טרוריסטים שטופי שנאה לבין אנשים מתורבתים ואחר כך מתנערים ממעשיהם הצודקים זוהי חלמאות של ממש. גם ערוצי התקשורת השונים אינם "טלית שכולה תכלת" בפרשייה זו. אין בעיה להביע את הדעה כאשר היא לא פוגעת או מכתימה ציבור מסוים. לתקשורת יש תפקיד נשגב בדמות ביקורת בלתי פורמלית אך כאשר משתמשים בה ככלי לטינוף וחיזוק הטענה שהחייל היורה הוא פושע, ולא זו בלבד אלא נותנים במה למשפחתו של המחבל הנבזה ומתארים אותו כקדוש מעונה, זו חוצפה שמרתיחה את הדם. אין ספק שהסרטון בו נראה החייל יורה בראשו של מחבל מנוטרל לאחר שרגעים מעטים לפני כן ניסה ליטול את נשמתו של חייל צה"ל אחר אינו קל לצפייה. אך אין עוררין על כך שמעשה זה היה בלתי נמנע וניתן להוכיח זאת מניסיון העבר ומסיפורים שנכתבו בדם על חיילים שלא ירו במחבל מנוטרל ובעקבות זאת קיפחו את חייהם. עם טרוריסטים לא ניתן לשבת ולדבר בשולחן המשא ומתן כפי שאמרה גולדה מאיר :"ביום שהערבים יניחו את נשקם לא תהיה עוד מלחמה אך ביום שבו מדינת ישראל תניח את נשקה לא תהיה עוד ישראל".

20 News

20 News