דף הבית > אקטואליה וחדשות > "אנחנו מרגישים רע על הסכם אוסלו"

"אנחנו מרגישים רע על הסכם אוסלו"

עשרות אלפי נורווגים מתנערים מהסכמי אוסלו שנחתמו במדינתם. אחת מהן, ברית לודי החליטה גם לעשות מעשה ולפרסם ספר על המקומות התנכיים בשומרון

למעלה מעשרים שנה עברו ועדיין רבים מתושבי מדינת ישראל סובלים מהסכמי אוסלו. למרות זאת, ממשלות ישראל שקמו לאחר מכן המשיכו לאחוז בו בדביקות משונה, על אף הנזקים הגדולים שהוא ממשיך לחולל.

באופן מפתיע, מי שבוחר להתנער מהסכמי אוסלו הם דווקא בעלי האכסניה. תופעה חדשה שהולכת וצוברת תאוצה היא של קבוצה גדולה מתושבי נורווגיה שמצטערים ומתביישים על כך שהסכם אוסלו התרחש על אדמתם, ובוחרים לתמוך בישראל וביהודה ושומרון.

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

הספר
הספר

"זה לא התושבים בנורווגיה שתמכו ויזמו את הסכם אוסלו, אלא הפוליטיקאים" – מסבירה ברית לודי, נוצריה תושבת נורווגיה. "הרבה אנשים מרגישים רע על הסכם אוסלו וההשלכות שלו ומתנגדים אליו. בגלל שנורווגיה עשתה את הדבר הנורא הזה נגד ישראל, יש בה כל כך הרבה ארגונים פרו-ישראלים שגם תורמים הרבה כסף לישראל ולשומרון. כמות התושבים בנורווגיה היא בסך הכל חמישה מליון תושבים, ובהשוואה לכמות התושבים שלה, היא המדינה שתומכת הכי הרבה בישראל".

יש לזה ביטוי מעשי בשטח כמו הפגנות מחאה?

"הדרך שלנו היא לאהוב את ישראל ולבקר בה, לתרום, להתפלל ולתמוך בישראל. לא נראה לי שהיו הפגנות לסיבה הזאת בלבד. למרות שאין לנו הערכה מדויקת, מדובר בעשרות או מאות אלפים".

את הצער שלה על אוסלו היא לקחה שני צעדים קדימה. במשך הרבה שנים ברית שמעה על השומרון, אבל רק לפני כ-5 שנים הגיעה לבקר בו בפועל. "הכרתי את דוד העברי ואליעזר בראון מיחידת קשרי החוץ שליד המועצה האזורית שומרון. הם ביקרו בנורווגיה ודיברו על השומרון ועל כך שזו ארץ התנ"ך והלב של ישראל. הרבה אנשים בארגונים פרו-ישראלים בנורווגיה מדברים בדיוק על האזור הזה, אבל אף פעם לא ראיתי אותו בעיניים שלי, אפילו לא יכלתי לדמיין" – היא נזכרת.

לודי. "זו ארץ התנ"ך והלב של ישראל"
לודי. "זו ארץ התנ"ך והלב של ישראל"

ההתלהבות של ברית מהביקור בשומרון הרקיעה שחקים, עד כדי כך שהחליטה להוציא ספר תצלומים על השומרון ובו המקומות המוזכרים בתנ"ך עם הסבר, שימחיש לציבור הנורווגי מדוע העם היהודי לא יכול לוותר על השומרון, מפני שגדולי התנ"ך הלכו עליו.

"אלפי אנשים בנורווגיה שמו את הפוקוס שלהם, כמוני, על השומרון. אבל אפילו אני לא יכלתי להבין את הסיפור של האזור הזה עד שראיתי אותו בעיניים. איך מצפים שכל השאר, שאף פעם לא שמעו על זה או לא התעניינו ורק בחדשות שמעו על 'הגדה המערבית' וראו את הטרור יתייחסו אליו? החלטתי שאני צריכה לעשות מהפך תודעתי ולהראות לכולם שזו ארץ התנ"ך ואיך זה נראה באמת עם ההרים, הטבע והנוף".

במשך שבוע שלם חרשה ברית את כל מרחבי השומרון וקצת מיהודה יחד עם צלם מקצועי שהביאה מנורווגיה, כשהמטרה היא לא לפספס שום דבר. הספר כבר ראה אור והתגובות שהיא מקבלת חיוביות בלי יוצא מהכלל, הנורבגים אוהבים את הספר.

"הרבה אנשים מפחדים להגיע לשומרון, בגלל שהתקשורת מפחידה. המשימה שלי היא להגיד שזה לא מסוכן ליסוע לשם. זה גורם לאנשים לסקרנות והם אומרים לעצמם: אני חייב ליסוע לשם בביקור הבא שלי בישראל".

הספר שתורגם לאנגלית יצא בהוצאת 'גפן' הירושלמית, ואפשר למצוא אותו באמזון ובחנויות בארצות הברית. "אנחנו שולחים ספרים לכל רחבי העולם לסין, הודו, דרום אפריקה, פינלנד, גרמניה. בימים אלה אנחנו במגעים עם הוצאת ספרים סינית לתרגום והוצאת הספר בסין. חתמנו כבר חוזה וכעת מחפשים מימון לפרוייקט" – היא אומרת בסיפוק.

"כשהייתי בישראל בשבוע שעבר דברתי עם מספר חברי כנסת והם מאוד התלהבו מהרעיון לתרגם את הספר לעברית, שיהיה זמין לרכישה בארץ. גם הישראלים צריכים לדעת שהשומרון הוא ארץ התנ"ך ולב הארץ – הם אמרו לי". ראש מועצת שומרון נרתם לסייע במימון הפרוייקט של תרגום הספר, היות ויש לא מעט גם בקרב הישראלים שלא מבינים מדוע לא ניתן לוותר על השומרון.

"משמח לדעת שיש אזרחים נורווגים המבינים את האסון הגדול שיש בהסכמי אוסלו ועומדים מאחורי ישראל בעניין זה" – אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון. "הביקור של ברית בשומרון כמו ביקורים של מובילי דעת קהל רבים אחרים הניב פירות שלא ציפינו להם, וזו הוכחה נוספת לכך שאין כמו מראה עיניים וכי יש רק דרך אחת להלחם בדה לגיטימציה. דרך ההיכרות הבלתי אמצעית עם ההתיישבות בשומרון".

20 News

20 News

אולי יעניין אותך גם

פיגוע אבנים: מחבלים פצעו יהודי ליד כרם רעים

סוכנות TPS: יהודים הותקפו ע"י ערבים בחרבת נעלין שליד כרם רעים בגוש טלמונים. אחד מהם נפצע בראשו באורח קל ומטופל במקום ע"י כח צבאי ומד"א