גם אחרי הסרת המגנומטרים מהכניסות להר הבית, נראה כי הפלסטינים לא מרוצים. הבוקר (ג’) הכריז ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה: “אנו דוחים כל אמצעי האבטחה של בהר הבית, ומגנים את המשך נוכחות כוחות הביטחון באזור  ”, כך פורסם ב”360″. גם נשיא טורקיה, רג’יפ טאיפ ארדואן התייחס לנושא וקרא לכל המוסלמים “לבקר בירושלים ולהגן עליה”.

גם הווקף האסלאמי הודיע כי אינו מוכן לשום מהלך שייתפס מבחינתו כשינוי הסטטוס קוו, לרבות השארת המצלמות. בכיר במחלקת ההטפה וההדרכה השייח’ ראאיד דענא, הבהיר: “אנחנו דוחים כל הסדר שיהיה שונה מהמצב שהיה במסגד אל-אקצא לפני ה-14 ביולי 2017”. בכיר נוסף במחלקת ההדרכה הדתית של הווקף, נג’אח בכיראת, אמר בראיון לאתר הלבנוני “מיאדין” הלבנוני כי אינו מוכן לקבל הימצאות של במקום, ודרש להחזיר את המצב במסגד אל-אקצא לזה שהיה לפני פיגוע הטרור הרצחני שם.

ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה. צילום: עיסאם רימאווי/פלאש90
ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה. צילום: עיסאם רימאווי/פלאש90

 

דרשן מסגד אל-אקצא עכרמה א-סברי אמר היום כי עד שלא יינתן אישור מהווקף לגבי המצב בתוך המסגד, המתפללים המוסלמים יסרבו להיכנס לשטחו. זאת, בהמשך להחלטה להסיר את שערי הבידוק המגנטיים והמצלמות שהוצבו בכניסות להר הבית.

בהמשך היום יתכנסו בכירי הווקף לישיבה בסופה יודיעו למתפללים המוסלמים אם לחזור להתפלל במסגד אל אקצא או להמשיך במצב הנוכחי, בו מתפללים מחוץ לשערי המסגד.

ח”כ ג’מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת יצא גם הוא נגד הצבת מצלמות מול שערי המסגד: “זו פרובוקציה חדשה של נתניהו. הגיע הזמן שממשלת ישראל תנהג בכבוד הראוי למקום הקדוש למוסלמים. הפרובוקציות שלה עד כה הובילו לשפיכות דמים, קיים חשש שזה יימשך לאור הניסיון לכפות צעדים הפוגעים במסגד ובמתפללים. אל אקצא וירושלים המזרחית הם שטח כבוש ומה שחל עליו זה הדין הבינלאומי ולא החוק הישראלי. רק סיום הכיבוש יביא לסיום המאבק בכיבוש ולרגיעה אמתית”.

מוסלמים מתפללים בשער האריות בירושלים, אתמול. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מוסלמים מתפללים בשער האריות בירושלים, אתמול. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

כזכור, שבוע ימים אחרי התקנת גלאי המתכות במספר כניסת להר הבית, המשטרה הסירה את המגנומטרים ואת שערי הבידוק שהוצבו בעיר העתיקה בירושלים. זאת לאחר שאמש (ב’) החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לקבל את המלצת כל גופי הביטחון להמיר את הבידוק של גלאי המתכות בבידוק ביטחוני המבוסס על טכנולוגיות מתקדמות ובאמצעים נוספים, ובמערכת הפוליטית לא נשארו אדישים.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.