קבלת הפנים שקיבלה המשלחת האמריקנית ברמאללה

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הבהיר לאמריקנים כי אין בכוונתו להפסיק את תשלום המשכורות למחבלים ומשפחותיהם, כך פורסם ב"כאן". "לא אפסיק את תשלום המשכורות למשפחות האסירים והשהידים גם אם זה יעלה לי בכסא, אשלם להם עד יומי האחרון", כך יו"ר הרש"פ.

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

המשלחת האמריקנית לישראל בראשות חתנו ויועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר והשליח המיוחד למזה"ת ג'ייסון גרינבלט הגיעה אתמול לרמאללה, שם נועדו עם אבו מאזן, שאמר: "אנו יודעים שהעניינים קשים וסבוכים, אך למול מאמצים של רצון טוב אין דבר שהוא בלתי אפשרי. אנו מעריכים מאוד את מאמצי הנשיא טראמפ". קושנר אמר ליו"ר הרש"פ כי "הנשיא טראמפ אופטימי מאוד, הוא מייחל לעתיד טוב יותר לעמים הישראלי והפלסטיני, ואנו מקווים שהם יצליחו לעבוד יחד ולחיות יחד שנים רבות ויזכו בחיים טובים יותר".

עד כאן המילים היפות. מתברר כי הפלסטינים מאסו בממשל המוטה לדברם של הנשיא טראמפ. בכיר פלסטיני צוטט כשאמר: "אני מתפלא שטרמאפ סבור שהוא יכול להשיג דיל כל זמן שנתניהו בשלטון". לפי הפרסומים, אבו מאזן כועס על ה"צידוד הקבוע של הצוות האמריקני בעמדה הישראלית, ועל ההתחמקות המתמדת מסוגיות הבנייה בהתנחלויות ופתרון שתי המדינות".

שליחי הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: מאט שטרן, שגרירות ארה"ב בת"א
שליחי הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: מאט שטרן, שגרירות ארה"ב בת"א

בינתיים, אתר "ברייטבארט" האמריקני מפרסם כי הפלסטינים הציבו אולטימטום בפני האמריקנים לפיו באם לא יושגו ויתורים ישראלים משמעותיים תוך 45 ימים – הם יפוצצו את תהליך השלום ויפנו לאו"ם. לפי הדיווח, העמדה שהציגו הפלסטינים מול האמריקנים השתנתה ברגע שחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, קיבל על עצמו לנהל את המו"מ בין ישראל לרשות הפלסטינית מטעם ממשל טראמפ.

ב"אל מוניטור" פורסמה הדרישה של אבו מאזן, שמייצגת את שינוי הגישה של הפלסטינים כלפי הממשל האמריקני. "אם לא תבוצע התקדמות תוך 45 יום על פתיחת השיחות עם הישראלים, הפלסטינים יפנו לתכנית חלופית שעליה הם עובדים בשנתיים האחרונות", כשהכוונה ככל הנראה לפנייה למוסדות האו"ם בניסיון להשיג הכרזה על מדינה פלסטינית.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישה עם שליחי טראמפ ברמאללה בחודש יוני. צילום: רויטרס
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישה עם שליחי טראמפ ברמאללה בחודש יוני. צילום: רויטרס

הפלסטינים הגיבו לניצחונו של טראמפ בבחירות בארה"ב בתדהמה גדולה, והקשר החם שניהלה הרש"פ עם ארה"ב של ממשל אובמה, נותק עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן. בהמשך, עם דחיית הנשיא האמריקני החדש את פתרון שתי המדינות, הוריד את הלחץ על ישראל בכל הקשור לבנייה בהתיישבות ושם דגש על על הברית עם מדינות ערב על חשבון האינטרס הפלסטיני – גבר הלחץ בקרב הפלסטינים.

אי העברתה של השגרירות האמריקנית לירושלים הייתה צעד שנועד כדי לפייס את הפלסטינים, שמצידם לא נדרשו לתת דבר ומצידם המשיכו לשלם משכורות למשפחות מחבלים רוצחים – תוך שימוש בכספי סיוע שהם מקבלים מהאמריקנים. טראמפ בחר בפתרון של קידום תהליך מדיני, מה שגרם לפלסטינים להרגיש כי הם יכולים להעלות דרישות בתמורה להשתתפותם בשיחות שלום. זאת יחד עם מצבו המעורער של טראמפ בארה"ב נתן לאבו מאזן את הביטחון לאמץ גישה שונה מול האמריקנים.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם