זה היה ללא ספק אחד החיסולים המבריקים והמושלמים של מדינת ישראל. שנים של מרדף, אחרי מי שנחשב לאחד המחבלים הרצחניים ביותר בהיסטוריה של הסכסוך הישראלי-ערבי, הגיעו לסיומן המוצלח בשיחת טלפון קצרה אחת ב-5 בינואר 1996.

יחיא עיאש, בוגר הפקולטה להנדסה וחשמל באוניברסיטת ביר זית והמבוקש מספר אחת באותן שנים, ענה ממקום מסתורו לשיחת טלפון מאביו. 10 שניות לתוך אותה שיחה גורלית נשמע פיצוץ.

"אני אומר לו 'בני, אסור לנו לדבר בטלפון הזה' והוא אומר לי 'לא אבא, אנחנו נדבר בטלפון הזה. מה שלומך?", שחזר אביו את רגע החיסול מאוחר יותר.

יו"ר ועדת חוץ וביטטחון ח"כ אבי דיכטר (ליכוד). צילום יונתן סינדל – פלאש 90

 

"בסוף התברר לי שהוא אבי דיכטר"

עיאש כבר לא היה בחיים כדי לשמוע את תשובת אביו. מדינת ישראל באה איתו חשבון.

שבועות לפני כן, מעבירים סוכני השב"כ טלפון ממולכד לכ' – משת"פ המקורב לרב המחבלים. "אני ידעתי שלאחד (הסוכנים) קוראים אבו נביל, בסוף התברר לי שהוא אבי דיכטר", סיפר בעבר כ' בראיון ל'מאקו'. הנייד הממולכד הגיע לעיאש, אולם ניסיון החיסול הראשון כשל והטלפון הוחזר לישראל לבדיקה.

בפעם השנייה זה מצליח. עיאש מנסה להתקשר לאביו באמצעות טלפון קווי נייח ולהודיע לו על הולדת בנו, אולם ישראל משבשת את השיחה בכוונה, ועיאש – בלית ברירה – מחליט לנהל את השיחה בטלפון הסלולרי – ומתפוצץ.

אנדרטה לחללי הפיגוע בדיזנגוף סנטר. צילום: באדיבות ד"ר אבישי טייכר

 

ללכת לישון עם פרס, לקום עם ביבי

החיסול של עיאש מוביל לגל פיגועי התאבדות רצחני בתוך ישראל בחסות ארגון הטרור של חמאס. בתוך חודשיים בלבד נרצחים 59 ישראלים בשני פיגועים בקו 18 בירושלים, פיגוע באשקלון, ובפיגוע הראווה הקשה בפורים במעבר החצייה בדיזנגוף סנטר במרץ 1996.

רצף הפיגועים משנה את ההיסטוריה והופך להיות גורם מכריע בהפסד של שמעון פרס לבנימין נתניהו הצעיר. בבחירות לכנסת ה-14 ולראשות הממשלה ב-29 במאי 1996, עם ישראל אומר לא להסכמי אוסלו.

צילום מסך: מתוך שידורי החדשות בטלוויזיה

 

בליל הבחירות הדרמטי, פרשנים מומחים ומדגמים מטעם ערוצי הטלוויזיה השונים צביעים על ניצחון של פרס. בבוקר שלאחר מכן, עם ספירת הקולות המלאה, מתברר כי הזוכה הוא נתניהו – עם תמיכה של 61% מהמצביעים היהודים – בפער של 30,000 קולות.

הליכוד, הפעם בראשות בנימין נתניהו, חוזר לשלוט.

כ', המשת"פ הערבי שהעביר את הטלפון הממולכד לעיאש, מוברח לישראל עם משפחתו וככל הידוע הוא חי בינינו היום – אי שם בצפון.לינור בר-אל

לינור בר-אל