במסגרת "מרתון" כתיבת מכתבים המתקיים מידי שנה, בוחר סניפו הישראלי של ארגון זכויות האדם הבינלאומי 'אמנסטי' מספר מקרי "הפרת זכויות אדם", ומבקשת מאנשים בכל העולם לפנות לרשויות. תכתובת שהגיעה לידי עיתון 'מקור ראשון' חושפת כי מרתון כזה התקיים השבוע ובו פנו פעילי אמנסטי ישראל למספר חברי הפרלמנט האירופי במטרה לשכנעם לחתום על מסמך הדורש מהמדינה לפעול ל"סיום ההתעללות והעינויים של ילדים, לפני מעצר, במהלכו ואחריו, לאלץ את אלו האחראיים להפרות לתת את הדין על מעשיהם, ולהבטיח צדק לקרבנות ולמשפחות הקרבנות על מה שסבלו".

אותם "ילדים" אלו מחבלים קטינים שנעצרו בגין ניסיונות לפגע באזרחים ישראליים ובחיילי צה"ל ובגין הפרות סדר אלימות.

פתחה במרתון פניות לחברי הפרלמנט האירופי
הארגון פתח במרתון פניות לחברי הפרלמנט האירופי

כמו כן, טוענת אמנסטי במסמך, כי ישראל מבצעת "באופן נרחב, שיטתי וממוסד, התעללות ועינויים של קטינים בשטחים הפלסטיניים הכבושים, ובמיוחד במזרחי ירושלים", ולמעשה מאשימה את ישראל ב"דפוס של התעללות". מטרת הפניה לחברי הפרלמנט האירופי, היא לשכנעם כי ישראל מפרה זכויות אדם ולגייסם כדי לתמוך בגינוי ישראל ולפעול נגדה בעולם. המסמך שייחתם על ידי חברי הפרלמנט, אמור להישלח כמכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ובו יידרש לפעול ל"סיום ההתעללות והעינויים של ילדים".

דו"חות ומכתבי הארגון מתבססים על עדויות חד-צדדיות של ארגון 'בצלם' והאגודה לזכויות האזרח – הידועים בחוסר אובייקטיביות – וגרוע מכך, גם על עדויות שקר גמור של קרובי משפחה של פצועים או הרוגים פלסטיניים, כפי שהודתה בעבר, דונאטלה רוברה, חוקרות בכירה בארגון: "קיבלתי אינפורמציה חלקית או לא מדויקת מפי קרובי משפחה של אזרחים שנהרגו בפיצוצים של רקטות ששוגרו אל עבר ישראל, ומפי קרובי משפחה של אזרחים ששהו בקרבת עמדות של חמושים פלסטינים שנהרגו בתקיפות ישראליות".

עוד התבטאה החוקרת הבכירה ואמרה כי "עדויות גרועות יכולות להיות רעות יותר ממצב שבו אין עדויות בכלל" ותיארה מקרים בהם גילתה כי עדויות, שבהן השתמשה לתיעודה עבור אמנסטי את אירועי הפרות זכויות אדם, התגלו כשקריות מסיבות שונות.

באוקטובר האחרון, זכה הארגון לאישור ועדת הכספים של הכנסת את הטבת המס לפי סעיף 46א' למשך שלוש שנים.

הפגנה של אמנסטי אינטרנשיונל במחנה הפליטים שועפט, בפאתי ירושלים לציון 40 שנה לכיבוש, בקריאה לישראל לפרק את ההתנחלויות והמחסומים. צילום: אחמד גרבלי, פלאש 90
הפגנה של אמנסטי אינטרנשיונל במחנה הפליטים שועפט, בפאתי ירושלים לציון 40 שנה לכיבוש, בקריאה לישראל לפרק את ההתנחלויות והמחסומים. צילום: אחמד גרבלי, פלאש 90אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20