המהפכה יצאה לדרך. אתמול (ד') נבחר השופט בדימוס אמנון סטרשנוב לנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל. כפי שפרסמנו, יו״ר ההתאחדות עופר עיני, החליט שלא להאריך את הקדנציה של הנשיא אורי גורן ואחרי מחלוקת סביב סיום הקדנציה של גורן סוכם כי נשיא בית המשפט בדימוס יסיים את תפקידו בחודש נובמבר.

חברי בית הדין העליון ובראשם נשיאות בית הדין בחרו הערב פה אחד בשופט בדימוס אמנון סטרשנוב כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל.

שטרסנוב. צילום: ONE
שטרסנוב. צילום: ONE

אורי גורן, הנשיא היוצא אמר: "הרומן שלי עם בית הדין העליון החל לפני יותר מארבע שנים, כאשר ההתאחדות היתה במשבר ציבורי עמוק ופנתה אלי. נעניתי לבקשה והתחלתי בחריש עמוק, שכלל עדכון תקנונים ואיוש חברי בית הדין. עומק הדיונים בבית הדין העליון, ההשקעה של הדיינים וההבנה כי העיניים נשואות למוסד מחייבים אותנו לעמוד ברף הגבוה ביותר, וכך היה. אני מבקש להודות לכל אחד ואחת מהדיינים שתרמו ממרצם, מחכמתם ומכישוריהם לטובת המערכת המשפטית, ומשוכנע כי גם אהבתם למשחק הכדורגל סייעה בכך. אני מלא סיפוק וגאה במערכת הקיימת, ביושרה שלה, ביכולותיה ובחיפוש הבלתי מתפשר אחר הצדק. בית הדין נהנה מעצמאות מלאה בהחלטותיו ומעולם לא ניסה לרצות בעל תפקיד או ציבור כזה או אחר. אני משוכנע כי כך יהיה גם בעתיד ומאחל לשופט בדימוס אמנון סטרשנוב הצלחה. אני מכיר אותו שנים ארוכות ואין לי ספק כי יש לו את הכישורים להצליח באתגר הגדול".

בשנתיים האחרונות בעיקר היו מחלוקות גדולות בין ההתאחדות לבין הנשיא גורן בנוגע לעבודתו. עופר עיני, יו"ר ההתאחדות: "הכרתי את כבוד הנשיא אורי גורן עם כניסתי לתפקיד יו"ר ההתאחדות והכימיה האישית בינינו היתה מהירה וגדולה. אורי הגיע להתאחדות לפני כארבע שנים בתקופה לא פשוטה, ייצב את המערכת והוביל אותה קדימה הודות לפסקי דין ייחודיים, איוש הדיינים באנשים ובנשים הטובים ביותר, ומעל הכל הודות לחתירה בלתי מתפשרת לצדק. עבורי, המערכת המשפטית היא החשובה ביותר ואפעל לבצר את מעמדה ואת עצמאותה. אני יודע שהצדק תמיד עומד לנגד הדיינים וברור כי כבוד השופט גורן היה עמוד האש ההולך לפני המחנה. אני סמוך ובטוח שהמערכת תמשיך לפרוח ולשגשג בהובלת השופט בדימוס אמנון סטרשנוב ומאחל לו הצלחה. אין ספק כי הוא יידע להשיא תרומה משמעותית בתפקידו לעולם המשפט, לעולם הכדורגל ולספורט בכלל".

אמנון סטרשנוב, מכיר היטב את הכדורגל הישראלי, הוא חובב כדורגל ובעבר כתב דוח שגרם לשינוי משמעותי בהתנהלות ההתאחדות לכדורגל, ועדת סטרשנוב שעמד בראשה גרמה למהפכה בניהול הכדורגל. אחרי בחירתו אמר הנשיא הנכנס: "אני מודה לחברי ולחברות מליאת בית הדין העליון על הבחירה בי, ומקבל את התפקיד במלוא הענווה ומתוך הכרה בחשיבותו הגדולה. העשייה הפורייה ועתירת המחשבה של המערכת המשפטית בהנהגתו של אורי גורן, נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס, מחייבת אותי ותנחה אותי. מעמדו של בית הדין ומעמדה של המערכת המשפטית ימשיכו להיות בראש מעיינינו לטובת הצדק, רוח הספורט ואמון הציבור".

מערכת היחסים בין נשיא בית הדין העליון לאב בית הדין המשמעתי ישראל שמעוני היו גרועים ופגע בתיפקוד בתי הדין. כניסתו של נשיא חדש עשויה להביא למהפכה בהתנהלות בתי הדין, לפתיחות רבה ולמערכת יחסים תקינה בין המוסדות השיפוטיים.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20