שוב בסכנה וכרגע לא בטוח שהקואליציה מצליחה לגבש רוב לקראת ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית שאמורה להתקיים היום (ב') אחר הצהריים. בשבוע שעבר נדחתה ההצבעה על החוק בעקבות  אשתו של ח"כ יהודה גליק. בעוד חבר הכנסת מהליכוד קם אתמול מהשבעה וצפוי לחזור לכנסת, הלילה אמו של ח"כ (הבית היהודי) ולפיכך הוא ייעדר היום מהמשכן. שוב נתניהו ואמסלם צריכים לספור אצבעות ולוודא שהחוק אכן יעבור.

סניף של רשת המרכולים AM:PM בת"א. צילום: פלאש 90
סניף של רשת המרכולים AM:PM בת"א. צילום: פלאש 90

 

בינתיים, הרשויות מקומיות מנצלות את חלון ההזדמנויות שנוצר כדי להעביר חוקי עזר שמסרסים את הסמכות שמבקש להעביר לידיו. השבוע היו אלה המועצה האזורית גלבוע והעיר חולון שהעבירו חוקי עזר כאלה. הן מצטרפות לערים נוספות שמיהרו להקדים תרופה למכה.

כרגע, הקואליציה ביתרון של קול אחד בלבד (58 תומכים מול 57 מתנגדים), זאת לאחר שחברי הכנסת של 'ישראל ביתנו' הודיעו כי הם מתנגדים לחוק, כמו כמה חברי כנסת של 'כולנו' וחברת הכנסת שרן השכל מהליכוד שתיעדר מההצבעה.

אתמול, בישיבת שרי ואחר כך גם בישיבת הממשלה, תקפו כמה שרים של את החוק וטענו כי הוא יגרום יותר נזק מתועלת. השרים אקוניס, הנגבי וגילה גמליאל סבורים כי החוק ישרת את יאיר לפיד ויגרום לנדידת מצביעים מהליכוד ל'יש עתיד'. רה"מ נתניהו נאלץ לרכך את החוק ולהחריג ממנו את חנויות הנוחות הסמוכות לתחנות הדלק. לגבי החרגת העיר אילת אין עדיין הכרעה, אבל גם הצדדים האלה לא משכנעים את המתנגדים הרבים לחוק להצביע בעדו או לכל הפחות להימנע ממנו.

רה"מ נתניהו והשר דרעי. צילום: פלאש90
רה"מ נתניהו נחוש להעביר את החוק בשביל השר דרעי. צילום: פלאש 90

 

גם נתניהו לא שבע רצון מהחוק, אולם הוא נחוש להעביר אותו על מנת לרשום לדרעי הישג פוליטי ולמנוע ממנו לקיים את איומיו להתפטר מהממשלה אם החוק הזה לא יעבור. "מצבו של דרעי בסקרים גם ככה לא מעודד, אלי ישי נושף בעורפו והחקירות נגדו עדיין מתנהלות. גם אם החוק לא יעבור, דרעי האחרון שיפרק את הממשלה הזאת", טוענים חברי כנסת בליכוד, אולם משעות הבוקר יו"ר הקואליציה אמסלם שוב מחפש פתרונות יצירתיים כדי למנוע הפסד בהצבעה או נוספת של החוק. באופוזיציה כבר מקררים את השמפניות.

ח"כ רוזנטל: "לצמצם את העבודה בשבת"

ברקע ההצבעה, מגיעה הצעת חוק חדשה של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנ"צ) לקביעת פיצוי של 300% שכר לכל עובר שיאלץ לעבוד בשבת ולא יקבל יום מנוחה אחר בסוף השבוע. "מטעמים סוציאליים, אני סבור שנכון להגביל את העבודה בשבת. כל עובד זכאי ליום מנוחה שבועי אחד לפחות", אומר ח"כ רוזנטל. "על פי הלמ"ס 92 אלף איש עובדים כיום 7 ימים רצופים בשבוע ללא חופשה וחלקם לא מבחירה. זו עבדות מודרנית. על פי ההצעה שלי יזכו עובדים כאלה לפיצוי בגובה של 300 אחוז משכרם. החוק יצמצם בהכרך את היקף העבודה בשבת שכן לחלק מהמעסיקים לא ישתלם לנצל את עובדיהם".

ח"כ מיקי רוזנטל. צילום: פלאש 90
ח"כ מיקי רוזנטל. צילום: פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.