האם ראש הממשלה המנוח יצחק רבין היה מתחרט על הסכמי אוסלו? הערב (א') במהלך אירוע במרכז מנחם בגין בירושלים אמר ח"כ איתן כבל כי לדעתו אם ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל היה יודע את המחיר של הסכמי אוסלו – לא היה עושה אותם כפי שנעשו. "מההכרות שלי איתו, להערכתי אם ידע מה המחיר שמדינת ישראל הולכת לשלם בעקבות הסכמי אוסלו. אם הייתי אומר שהסכמי אוסלו לא היו יוצאים לעולם – להערכתי –הוא לא היה מקבל או עושה את הסכמי אוסלו כפי שהם נעשו", אמר כבל.

"אני חושב יותר מזה, כשאתה מנהל מו"מ אתה מנהל אותו מתוך רצון וכוונה ששני הצדדים הן הצד הפלסטיני והן הצד הישראלי יצליחו להגיע לנקודה שממנה העתיד אמור להיראות שונה…הסכמי אוסלו לא היו דומים למה שהם היו. זו אמירה לא פשוטה ואמירה דרמטית. גם אני חושב שאם היו יודעים מבעוד מועד- המחיר היה כבד מדי", הוסיף.

ח"כ איתן כבל. צילום: פלאש 90

 

בחינה השוואתית של חמש עשרה השנים שקדמו להסכמי אוסלו, בין השנים 1978 ל-1993 ובין השנים שלאחר ההסכמים, מעלים כי אלו הובילו להתגברות הטרור הערבים. בשנים שקדמו להסמכים, נרצחו 270 ישראלים. בשנים 1993 ל-2008, שבאו אחרי הסכמי אוסלו, נרצחו 1,450 ישראלים על ידי ארגוני הטרור הערביים. כלומר, שיעור הנרצחים אחרי הסכמי אוסלו גדל פי חמישה וחצי. לפי תנועת "מנהיגות יהודית", הסכמי אוסלו עלו למדינת ישראל כ-993 מיליארד ש"ח, מחיר שהולך ועולה עם השנים.

אקוניס: "בגין הבין שישנה הפרדת רשויות"

באירוע התייחס גם שר המדע אופיר אקוניס לדיון על פסקת ההתגברות כשהסביר מתוך ציטוטים של בגין כי לדעתו הוא היה דווקא תומך בהצבעה. השר מהליכוד ציטט את ראש הממשלה בגין שאמר בדיון: "כלומר צריך להתחיל לטעון כי עניין מסוים לא שפיט ואם זה לא יעזור לא תהיה ברירה אלא לשנות את החוק."

אקוניס התגאה בדברי ראש הממשלה לשעבר: "דבר שהיום הצבעתי בעדו בוועדת השרים לחקיקה.גם מנחם בגין הגדול שאמר את המשפט האלמותי אחרי בג"ץ אלון מורה -יש שופטים בירושלים- הבין וידע כדמוקרט גדול שבמדינתנו ישנה הפרדת רשויות, השופטת שאנו מכבדים אותה, המחוקקת שהיא סמל הריבונות והמבצעת שהיא הממשלה וכך זה צריך להיות".

אקוניס, כבל, אורן, חוטובלי וסגל. צילום: חיה פרידמן, מרכז מורשת בגין

 

נזכיר כי בנו מנחם בגין ז"ל, ח"כ בני בגין, אמר היום כי יצביע נגד חוק פסקת ההתגברות. באירוע, שהתקיים בהנחיית העיתונאי עמית סגל, השתתפו גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי וסגן השר מייקל אורן.

לפי תנועת "מנהיגות יהודית", הסכמי אוסלו עלו למדינת ישראל כ-993 מיליארד ש"ח, מחיר שהולך ועולה עם השנים.