מהומה החלה היום (ב’) בוועדת הכספים בכנסת לאחר שהמשפחות השכולות מיהודה ושומרון במהלך הוועדה ודרשו: “תמנעו פיגועים כמו שלנו”. אדווה ביטון, אמהּ של הי”ד שנרצחה בפיגוע אבנים, זעקה: “נמאס לנו להיות סוג ב’ בהכל. שום דבר לא מגיע לנו בדין. כבישים, תשתיות הגנה לישובים – למה צריך להתחנן לדברים אלמנטריים?”.

בעקבות כך, עצרו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ’ (הבית היהודי) ומיקי זוהר (הליכוד) את הדיונים בוועדת הכספים בשל בעיות התקצוב של כבישי ומאבק . השניים השהו את כל העברות הכספים עד שיושג פתרון וקבעו: “לא יהיו אישורים להעברת כספים לקואליציה עד שיאושר מקור תקציבי לכבישים עוקפים ומרכיבי ביו”ש”.

“מדובר בחיי אדם ולא במשחק”, הסביר ח”כ סמוטריץ’ והוסיף: “כל עוד התקציבים תקועים לחצי מיליון התושבים ביהודה ושומרון, שום תקציב לא יכול לעבור”.

האלמנה השכולה הדס מזרחי, ראש מועצת שומרון יוסי דגן וראש מועצת בית אריה אבי נעים בדיון וועדת הכספים היום (ב'). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
האם השכולה אדווה ביטון, האלמנה השכולה , ראש מועצת שומרון יוסי דגן וראש מועצת בית אריה אבי נעים בדיון וועדת הכספים היום (ב’). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

המשפחות השכולות שנכחו בדיון פתחו אתמול בשביתת רעב במאהל המחאה מול בית ראש הממשלה, כמחאה על כך שלמרות שהתקבלה החלטה בדרג מדיני לתקצוב כבישים עוקפים ואמצעי בטחון בישובים ובכבישים ההבטחות לא גובו בשורה תקציבית.

“אם הייתה קליטה בכביש, אולי ברוך היה ניצל”

הדס מזרחי, אלמנתו של נצ”מ שיושבת במאהל המחאה מזה שבועיים ואתמול החלה לשבות רעב, התפרצה לדיון בדמעות ואמרה: “נשארתי לבד עם ארבעה יתומים זה פיגוע שאתם יכולתם למנוע! אל תעצמו עיניים בפני הדבר הזה. עד היום שמעתי הבטחות מראש הממשלה מחברי כנסת בשבעה בלוויות שאני הולכת אליהם כשאני מלווה את חברי, ונמאס לנו לשמוע הבטחות. אם הייתה קליטה, אם הייתה תאורה על הכביש, אולי ברוך היה ניצל”.

אל שביתת המשפחות השכולות הצטרפו גם ראשי רשויות ביהודה ושומרון ובהם ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראש מועצת בית אריה אבי נעים, וראש מועצת קריית ארבע מלאכי לוינגר. באותו ערב הודיע גם ח”כ אורן חזן כי הוא מצטרף למאהל המחאה ולשביתת הרעב.

ד"ר אדווה ביטון במאהל המחאה מול בית רה"מ, היום. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
“למה צריך להתחנן לדברים אלמנטריים?”. ד”ר אדווה ביטון במאהל המחאה מול בית רה”מ, אתמול. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

“הוריהם של ילדי הנקין נרצחו בכביש שעליו עדיין אין תאורה ואין קליטה סלולרית”

דגן התפרץ לדיון הוועדה ואמר: “בידיים האלה החזקתי את ילדי הנקין שהוריהם נרצחו בכביש שעליו עדיין אין תאורה ואין קליטה סלולרית. אנחנו לא רוצים לפנות שוב גופות כמו שפינינו של בני משפחת פוגל באיתמר ששם כבר שנים מאז הרצח עד היום אין מרכיבי ביטחון”.

“8 שנים ראש הממשלה מבטיח לי באופן אישי להשלים את כביש עוקף לובאן-רנתיס, כביש שהושקעו בו רבע מיליארד ש”ח וחסרים 2 ק”מ להשלמתו”, מחה נעים. “שבענו הבטחות, אנו רוצים ודאות ועבודות מיידיות על הכביש ועל מרכיבי הביטחון”.

כאן שובתים רעב. מחאת המשפחות השכולות מול בית רה"מ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כאן שובתים רעב. מחאת המשפחות השכולות מול בית רה”מ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ח”כ חזן: “מדובר כאן בדיני נפשות”

כשהגיע ח”כ חזן לאוהל המחאה, אמר: “אדוני ראש הממשלה, אמנם איני מצוי בקו הבריאות לאור כך שרק בחודשיים האחרונים נאלצתי לעבור שני ניתוחים, אך לנוכח מאבקם הצודק של המשפחות השכולות וראשי הרשויות ביו”ש – החל ממחר אצטרף לשביתת הרעב עד אשר תתקבלנה דרישותיהם”.

ח"כ חזן במאהל המשפחות השכולות וראשי רשויות ביו"ש מול בית רה"מ, הערב. צילום: רועי חדי
ח”כ חזן במאהל המשפחות השכולות וראשי רשויות ביו”ש מול בית רה”מ, אמש. צילום: רועי חדי

 

“מזעזע אותי לראות משפחות שכולות יושבות כאן בקור ושובתות רעב בכדי להשיג ביטחון לתושבי יו”ש, דבר שהוא באחריותי ובאחריותך. אדוני ראש הממשלה, כתושב אריאל כל חיי, אני חש שאיני יכול להסתפק בכלי המאבק העומדים לרשותי כחבר כנסת בקואליציה אלא עליי לתת דוגמה אישית שתמחיש כי מדובר כאן בדיני נפשות”, הוסיף חזן.

הדס מזרחי ששכלה את בעלה ברוך מזרחי בפיגוע ירי כשהיה בדרך עם משפחתו לחגוג את ליל הסדר, רותי חסנו ששכלה את בעלה אברהם בפיגוע לפני כשנתיים, ויצחק אבוטבול ששכל את אשתו הדס בפיגוע ירי כשהייתה בדרכה הביתה, יושבים באוהל המחאה שהוקם לפני כשבועיים, לאחר שראש הממשלה הבטיח פעם אחר פעם בתקשורת כי יתוקצבו הכבישים העוקפים, אמצעי בטחון לישובים בהם גדרות אינדיקטיביות, ומצלמות אותם דורש הצבא בכדי למנוע חדירות לישובים ופיגועים, כפי שקרה למשפחת סולומון בחודש יולי האחרון, ואמצעי בטחון בכבישים בהם תאורה וקליטה סלולארית.

מטרת אמצעי המיגון היא מניעת פיגועים מסוג זה שבמהלכו נהרג ברוך מזרחי הי”ד, אז חיפש המחבל אזור ללא קליטה סלולארית כדי לבצע את הפיגוע. על אף ההבטחות אף אחת מן האמצעים לא תוקצב. מדובר בתקציב בסך של 1.2 מליארד שקלים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.