13:14 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > אם גולן היה סגן הרמטכ"ל בתקופת בן-גוריון

אם גולן היה סגן הרמטכ"ל בתקופת בן-גוריון

בן גוריון ומשה דיין כנראה היו נתקלים בקשיים רבים לעבוד עם האלוף יאיר גולן

היום בבוקר ארזנו את הילדים ויצאנו לטייל בעין עובדת, היה מדהים. משם המשכנו וביקרנו את קברם של דוד ופולה בן גוריון, ראש הממשלה הראשון שלנו ורעייתו. בין זה שאני מספר לילדים קצת על האיש ופועלו, יצא לי להרהר במאורעות הימים האחרונים ובראש הממשלה דוד בן גוריון, ראש מפלגת מפא"י האגדית. האדם והמפלגה אשר השמאל של ימינו, רואה בעצמו צאצא ישיר שלהם.

בתקופה האחרונה אנחנו שומעים משלל אזרחים "ישראלים קוסמופוליטים" שהמדינה הזו מקצינה, ההתנהגות מתבהמת , האזרחים גזענים והמדינה מתרחקת מהדרך שבא היא הוקמה על ידי השמאל ובן גוריון, מדינה המושתתת על ערכי הדמוקרטיה, ההומניות והצדק. הרי עוברים עלינו תהליכים. אז אם עוברים תהליכים, צריך לבדוק את נקודת המוצא ואת המציאות של היום. רק כך ניתן לבצע השווא ולבדוק האם הטענות האלו נכונות.

 

2016-05-07_19.14.41

ואז נזכרתי שבתחילת שנות החמישים, לאחר מלחמת העצמאות, מצרים שלטה על עזה וירדן שלטה על ירושלים ויהודה ושומרון. בתקופה זו לפלשתינים לא היו שום דרישות להגדרה עצמית, מדינה או כול דבר דומה שהם טוענים לו כיום.

באופן מפתיע ביותר, גם בתקופה ההיא נהגו ערבים גם מעזה וגם מיהודה ושומרון לצאת באישון לילה ולא תאמינו מה הם עשו: פיגועים רצחניים ואכזריים נגד אזרחים וחיילים ישראלים. ילדים, נשים, זקנים, כוחות הביטחון, הכול היה לגיטימי בעיניהם, לרצוח, לטבוח ולשרוף.

אבל אז ראש הממשלה דוד בן גוריון אמר כי "דם יהודי אינו הפקר" ויחד עם הרמטכ"ל שלו משה דיין, החלו בפעולות תגמול. בכול פעם שערבים פגעו ביהודים (חיילים או אזרחים), הוא שלח את צה"ל, מטוסיו וחייליו, לתקוף ולפגוע בתגובת נגד.

עכשיו חשוב להבין את זה לגבי "פעולות התגמול" :לא פגעו שם במחבלים שניסו לרצוח וכעת הם מנוטרלים, לא פגעו במחבלים שישבו בביתם ולא היוו סכנת חיים מידית, לא תמיד בכלל פגעו במחבלים. אם אזרחים יהודים נפגעו, בן גוריון ודיין שלחו חיילים ישראלים לפגוע באזרחים ערבים – והרבה.

ב-12 לאוקטובר 1953 הסתננה חוליה מיהודה ושומרון לעיר יהוד והשליכו רימון לתוך בית משפחת קניאס. כתוצאה מהתפוצצות הרימון, נהרגה האם ושני ילדיה הקטנים יחד איתה. בתגובה לכך, הורה ראש הממשלה בן גוריון והרמטכ"ל דיין לצבא לתקוף את הישוב הערבי קיביה, אשר ממנו נחשד כי החוליה יצאה.

במהלך פעולת צה"ל בישוב קיביה הושמדו 45 בתי אזרחים, נהרגו כמעט 70 אזרחים ערבים, אף חייל צה"ל לא נפגע ולא נמסר על חמושים ערבים הרוגים. מה גולן היה אומר אז? אם אלאור עזריה היה הדוגמה אשר בה הוא השתמש מעל הבמה. איך הוא היה קורא לדיין ולבן גוריון?

יש הבדל עצום בין גזענות, ניצני נאציזם, פשיזם ובין כעס ושנאה. אם אשתך או בעלך יבגדו בכם עם החבר/ה הכי טוב/ה שלכם, אתם לא תשנאו אותם, לא תייחלו בזמן הכעס לחברים "הלוואי וימותו"? מישהו חושב שבאמת הייתם הורגים אותם, האם עוברים עליכם תהליכים של רוצחים סדרתיים?

כאשר אתה שונא אדם או עם, רק בגלל שהם מוסלמים יותר או צהובים יותר או נמוכים יותר, אז נכון, יש בך גזענות. אם זה היה המקרה, אז סגן הרמטכ"ל צודק ויש דמיון לנאציזם. אבל כאשר השנאה לאותו אדם או עם נובע משנאה שלו כלפיך, 150 שנה רצוף פוגע בך ורוצח בך, זו לא גזענות. בזה אין סימני, ניצני ולא תהליכי נאציזם, זה נקרא הטבע האנושי.

משה דיין תיאר את פעולות התגמול כך: "הפגיעה אינה פעולת נקם. זו פעולת עונש והתראה שאם אותה ממשלה לא תשתלט על תושביה ולא תמנע את פגיעותיהם בישראל יעשו הכוחות הישראלים שמות בארצה". אם ב-1952 גולן היה סגן הרמטכ"ל הוא כנראה היה מסרב פקודה לבן גוריון ומשה דיין או מגלה ניצני נאציזם אצל עצמו.

גיא לוי

גיא לוי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התפטרות ליצמן: באופוזיציה מברכים, בקואליציה מאוכזבים

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות על התפטרותו מהממשלה בעקבות עבודות תחזוקה בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית. גלאון השתלחה: "מפלגתו תמשיך לינוק מעטיני השלטון"