⁠⁠⁠⁠⁠אתם זוכרים את הכותרות: 'ביבי הורס את היחסים שלנו עם ארה"ב'. 'נתניהו, אל תסע לנאום בקונגרס!'. 'ביבי נוסע לארה"ב כדי לקושש קולות בבחירות'. את כל הכותרות הללו קראנו כשרה"מ נסע לקונגרס כדי לנאום ולהילחם נגד ההסכם הנוראי שחתמו המעצמות בהובלת ארה"ב עם איראן. כך נכתב בעיתונים כשמדובר היה בעניין של חיים ומוות.

לאובמה מותר מה שלנתניהו אסור. מתוך קמפיין הבחירות של קדימה
לאובמה מותר מה שלנתניהו אסור. מתוך קמפיין הבחירות של קדימה

אבל מה שאסור לביבי בנושא פצצת אטום, מותר לאובמה בנושאים כלכליים. בשבת האחרונה ערך נשיא ארה"ב ביקור בבריטניה ובו ניסה לשכנע את הבריטים להצביע במשאל העם בעד ההישארות באיחוד האירופי. אבל אובמה לא הסתפק בשכנועים: בצעד חסר תקדים הנשיא האמריקאי הציב איום בפני העם הבריטי: "אם תעזוב, בריטניה תעבור לסוף התור בכל הקשור לעסקאות סחר עם ארה"ב". נשמע מוכר, נכון? בדיוק כמו האיומים שמשמיעים כלפינו כאן בישראל.

עכשיו, זה פשוט מדהים. בעוד שהיחס כלפי התבטאותו של אובמה כאן בארץ נע בין ביקורת להתעלמות, הרי שכולנו זוכרים את ההתלהמות נגד נתניהו. מסתבר שאם זה נושא כלכלי, לגיטימי לנסות לשכנע ואף לאיים. אבל אם מדובר בעצם קיומנו כאן- לא, מה פתאום שנילחם על עמדתנו?

יש כאלו שעדיין מתנהלים לפי מנטליות 'סמוך על הפריץ'. לצערי, זה לא כל כך עבד בהיסטוריה שלנו. אני מעדיף את 'אם אין אני לי מי לי'.

מתן אשר

מתן אשר