מפכ"ל המשטרה רוני כינס היום (ה') מסיבת עיתונאים ברחבת אחרי הסרת אמצעי האבטחה באזור , והקריאה של הווקף והמופתי של למוסלמים לחזור ולהתפלל בהר הבית.

אלשייך הסביר: "החלטת הייתה להסיר את גלאי המתכות והמצלמות, ואחריה משטרת ישראל הסירה אותם. אלה עובדות. תמיד הדרג המבצעי כפוף לדרג המדיני והאילוצים שמשיתים עליו. אנחנו אומרים את דעתנו, מציגים את תמונת המודיעין, את הערכותינו, אבל בסופו של דבר מקיימים את ההנחיות של הדרג המדיני. אני מצר על כך שיש תחרות בקרב גורמים אסלאמיים מי יהיה יותר קיצוני מהשני לנסות ולהסית מה לעשות ומה לא לעשות".

אלשיך במסיבת העיתונאים. צילום: קבוצת מדברים תקשורת
אלשיך במסיבת העיתונאים. צילום: קבוצת מדברים תקשורת

 

כשנשאל לגבי זהות יוזם הרעיון להציב את המגנומטרים, השיב המפכ"ל: "אני לא אענה על השאלה הזאת כי אז הרבה יופתעו. אני לא נוהג להדליף מקבינט, לכן לא אגיד מה הייתה העמדה של זה ומה העמדה של זה. אני לא יכול להתחבא מאחורי אף גורם אחר". אלשייך הוסיף: "תפקידנו לעצב מחדש את המציאות. יש המון ניסיון למשטרת ישראל במקום הרגיש הזה מול כל המכשולים, ונדע לעצב את המציאות מחדש באופן כזה שנוכל לשמור על חיי המבקרים, מתפללים שוטרים וכו'. האחריות על הביטחון בהר הבית ליהודים, למוסלמים, לתיירים, לכל מי שעולה, הייתה ונשארה של משטרת ישראל".

המפכ"ל הוסיף: "החלטנו לאפשר לאנשים להיכנס מתי שהם מחליטים להיכנס, על פי הכללים של שעות הפתיחה בהר הבית. האילוצים שיושתו יהיו קשורים לרמת הפרות הסדר, אם תהיינה, ולרמת הסדר הציבורי שנצליח להשליט בקרב באי המתפללים. אני קורא לכולם לא להפעיל אלימות ולא לעורר הפרות סדר. תהיה תפילה חופשית על , ככל שניתן".

המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס
המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי הצהיר מוקדם יותר: "הבוקר החזרנו את ההר לקדמותו. כרגע אנחנו משתמשים באמצעי בידוק שהשתמשנו בהם בעבר. המשמעות היא שכל אדם חשוד, שנראה לנו כמי שיכול להפר את הסדר או להיות מפגע, ייעצר בשער וייבדק". על האפשרות שהמון מוסלמי יעלה מחר להר הביתה להפגנות שמחה: "אנחנו צופים שהם ינסו אותנו. אם יש כאלה שינסו להפר את הסדר ולפגוע בשוטרים או באזרחים, שלא יהיו מופתעים שיהיו גם נפגעים במהלך האירועים. באותה נשימה אני קורא להרגעת הרוחות ושאף אחד לא ינסה אותנו כאן מחר".

לכל אורך מסיבת העיתונאים התקיימה הפגנה של אנשי עוצמה יהודית שמחו על ההחלטה להסיר את אמצעי הביטחון מהאזור. יו"ר עוצמה יהודית מיכאל בן ארי: "ממשלת נתניהו נתנה רוח גבית לטרור וקבורת ההרתעה הישראלית. אויבנו בזים לנו". עו"ד איתמר בן גביר: "עוד הרבה דם יישפך כתוצאה מהכניעה הלאומית".

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.