אלפי פלסטינים שנמלטו מרצועת עזה שוהם כיום ביוון, כך פורסם הבוקר בעיתון "הארץ". הפרסום מתבסס על נתונים של 'המרכז האירופי לסיוע למבקשי מקלט', לפיהם ביוון שוהים כיום למעלה מ-45 אלף פליטים, רובם תושבי סוריה אך כ-4,500 מתוכם הם פלסטינים שהגיעו מרצועת עזה.

פלסטינים מחכים בתור לאישור לעבור במעבר רפיח, בחודש ינואר. צילום: פלאש 90
פלסטינים מחכים בתור לאישור לעבור במעבר רפיח, בחודש ינואר. צילום: פלאש 90

לפי הפרסום, הזרם החדש של ההגירה מרצועת עזה החל במקביל לגלי ההגירה הגדולים מסוריה לאירופה לפני כשנה וחצי. בדומה למהגרים מסוריה, גם העזתים הצטרפו למסלול לכיוון טורקיה, וממנה ליוון ולמדינות מערב אירופה. על פי הערכות ייתכן כי מספר העזתים השוהים ביוון, גדול אף יותר. פלסטיני הנמצא כעת באתונה אמר ל'הארץ' כי בבירת יוון לבדה מתגוררים כ–6,000 פלסטינים, רובם מעזה. עוד פורט כי הנתון קשה לאימות מפני שחלק גדול מהפלסטינים רכשו דרכונים סוריים מזויפים כדי להחיש את תהליך קבלת המקלט. על פי מרכז "בדיל" הפלסטיני, שעוקב אחר תנועת מהגרים פלסטינים בעולם, מספר הפליטים מעזה שהיגרו ליוון גדול אף מכך.

עוד סיפר הפלסטיני ל'הארץ' על הדרך בה חמאס מפיק רווחים מגל ההגירה,"יש עוד מנהרות שלא נהרסו והן משמשות את האזרחים שרוצים לצאת", הוא אומר. "יש מי שעוברים דרך מעבר רפיח, אבל זה סיפור יקר מאוד. אני מכיר חברים שנאלצו לשלם 2,500–3,000 דולר למפקדים המצרים במעבר רפיח כדי שיתנו להם לצאת. זו תעשייה משתלמת מאוד גם למצרים וגם לחמאס. כדי לצאת דרך רפיח אתה צריך להירשם אצל חמאס ולשלם כדי להתקדם בתור. לפני שיצאתי היו יותר מ–25 אלף תושבים מעזה שהיו רשומים ליציאה, כי אין ימים ושעות ידועים לפתיחת המעבר, ובכל פעם יכולים לעבור רק כמה מאות תושבים" הסביר.

פלסטינים מעזה ממתינים למעבר למצרים ברפיח. צילום: פלאש 90
פלסטינים מעזה ממתינים למעבר למצרים ברפיח. צילום: פלאש 90

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20