למרות מזג האויר החורפי, אלפים מרחבי העולם משתתפים ביממה האחרונה (שני-שלישי) בהילולאת זלמן מליאדי (האדמו"ר הזקן). ההילולא מתקיימת בציונו בעיירה האדיטש באוקראינה, כ-300 ק"מ מזרחית לקייב. זלמן הוא מייסד תנועת חב"ד ומחבר ספר התניא.

אירועי ההילולא נפתחו בשעה 22:00 עם סדר ניגונים מסורתי. לאורך כל היממה אלפי מתפללים פוקדים את הציון לתפילות, התוודעויות ולימוד מתורתו של הרב.

"אלפי אנשים מגיעים לציין את ההילולא בהאדיטש," אומר הרב שניאור זלמן דייטש, שליח חב"ד במקום וצאצא של האדמו"ר הזקן. "אנחנו פותחים מוקד גדול של הכנסת אורחים עם ארוחות, לינה וכל מה שאנשים צריכים. הציבור מגיע בכל שעות היממה, ביום ובלילה, חלקם רק ל-24 שעות, ואנחנו מספקים להם את כל צורכיהם."

ההתוודעות המרכזית תתקיים הערב (שלישי) בהשתתפות הרב חיים שלום דייטש, ראש כולל צמח צדק בירושלים.

צילום: שלומי כהן

"הנסיעה במזג האויר האפור והקפוא מזכירה את הימים בהם האדמו"ר הזקן נס מנפוליאון," מסבירה סילביה קריסטל, תושבת רמת ישי ופעילת חב"ד בעמק יזרעאל, מבאי ההילולא. רבי שניאור זלמן מליאדי נפטר בכ"ד טבת 1813 במהלך הבריחה מצבא נפוליון. הרבי וחסידיו סייעו לצבא הרוסי במלחמה נגד הפולשים הצרפתיים וכתוצאה מכך רבי שניאור זלמן היה מבוקש על ידי הצרפתים. הוא נפטר בכפר פיאנה המרוחק, אך מאחר ולא היה במקום בית קברות יהודי, חסידיו הובילו את גופתו מרחק של כ-300 ק"מ עד לבית הקברות היהודי הקרוב בהאדיטש.

"אני מרגישה צורך נפשי להגיע להילולא אחרי שנת לימוד של ספר התניא," מוסיפה קריסטל. "פגשנו כאן קבוצות קבוצות של צעירים ומבוגרים מכל גווני הקשת, כל כך נרגשים ומלאי התלהבות. ממש מרגש – כולם צמאים לדעת ולהתחבר."

מרכז המבקרים בהאדיטש עובר התפתחות מואצת. במקום נבנו בית מלון וצימרים, מסעדה, בית כנסת ומקווה, העומדים לרשות המבקרים בכל ימות השנה. "אני שומע מהרבה קבוצות המגיעות לכן עד כמה האנשים מתחברים למקום הזה," מוסיף הרב דיישט. "למרות המרחק הרב מקייב, זה שווה כל שניה של הנסיעה המפרכת. 'הלוואי ויכולנו להישאר עוד,' הם אומרים."

וידאו: אייזיק גפן

 :עוד באותו נושא