פינוי נתיב האבות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

כוחות מג"ב גדולים מפנים כעת את 15 בתי משפחות שכונת נתיב האבות באלעזר שבגוש עציון, שייהרסו בהמשך בהוראת בג"ץ, כאשר 14 מהבתים כבר פונו ונותר בית אחד, ביתהּ של משפחת בר-לב. בתוך ועל גג הבית מתבצרים בני נוער והכוחות ערוכים להתעמת עימם כדי לפנותם.

כתבתנו טל מאיר מדווחת מנתיב האבות

אלפים הגיעו במהלך אמש והבוקר (ג') לשכונה כדי לתמוך בתושבים, כאשר רבים מהם עשו את הלילה במקום ותפילת שחרית המונית נערכה הבוקר במקום. עד כה המשטרה עיכבה שני נערים, ואחד מהם שוחרר לאחר מכן.

צילום: סוכנות Tps

 

התושבים מדווחים על תחושות של פחד, בלבול ועצב. "משהו הזוי קורה פה, הכי לא אני בעולם", מספרת אחת התושבות, יעל דן הייר. "אני מרגישה שאני בסרט אחר. אין מצב שזה פה, בבית שלי, אצלי". עיקר החששות, היא מסבירה, מלבד הפינוי עצמו, הוא מה יקרה בעוד יומיים. "אין לי לאן לחזור, אין בית. חשש גדול גם לא לדפוק את הילדים, שלא ייצאו שרוטים מזה".

תושבת השכונה, יעל דן הייר, בשיחה עם ערוץ 20

 

המשטרה כבר הכריזה כי היא "מצפה ממשפחות המתיישבים לא לאפשר בשום אופן אלימות נגד שוטרים וחפים מפשע", אולם דן כמובן מבהירה: "אנחנו כועסים על העוול, אבל בלי דברים מיותרים שאנחנו לא רוצים שייראו פה".

תפילת הנערות, גרסת נתיב האבות

כמה עשרות מפגינים הגיעו לצומת הכניסה לירושלים והבעירו צמיגים במקום ככל הנראה על רקע הפינוי נתיב האבות. הצומת נחסם לתנועה לכיוון הכניסה לעיר.

ראש המועצה שלמה נאמן בבית אחת המשפחות

"הרס לשם הרס". אלפים בנתיב האבות, הבוקר (ג'). צילום: חברים לשעת צרה
פינוי נתיב האבות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אתמול התקיימה עצרת מחאה והזדהות גדולה בנוכחות כ-6,000 איש ובהשתתפות השרים נפתלי בנט ואיילת. שקד, חברי הכנסת מועלם ובן דהן, הרב דרוקמן, שלמה נאמן ראש המועצה ואישי ציבור נוספים.

כזכור, הבתים נבנו על קרקע פרטית של ערבים ולמרות הצעות הפשרה השונות שהציעה המדינה ובהן מתן פיצויים לעותרים, בית המשפט העליון קיבל את העתירה וקבע כי יש להרוס את המבנים.

ריקודים, שירה ופרקי תהילים בנתיב האבות. צילום: שלמה מור, חדשות 0404

 

בעצרת נכחו המוני תושבים ואזרחים שהגיעו לתמוך במשפחות המפונות, שרים, חברי כנסת, רבנים ואישי ציבור. יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט אמר בעצרת: "אחיי ואחיותיי מי שרצה להרוס 15 בתים יקבל בעז"ה 350 בתים על הגבעה הזאת. אנחנו בערב קשה, תושבי שכונת נתיב האבות וכל מי שהתיישבות בארץ יקרה לו, לא יכול להבין. אין מילה אחרת למעט אבסורד. שאלה אותי נערה לפני דקה למה, לא ידעתי מה לענות. אין תשובה, אין סיבה, ואין הגיון. לפעמים בג"צ הוא נורא אקטביסט בעניין זכויות אדם, אבל כשמדובר בזכויות התושבים כאן פתאום בית המשפט נעשה פאסיבי".

המונים בנתיב האבות, הבוקר (ג'). צילום: מטה המאבק בנתיב האבות

 

עוד אמר השר בנט כי "לצערנו מחר הבתים יפונו ובמקביל כבר הקמנו את המשך השכונה והמערכה כולה תוכתר בהצלחה כאשר הבטחת ראש הממשלה תקויים במלואה ותוקם שכונה ענקית על הגבעה הזו. לפעמים נקטע חלק מהגוף אבל במערכה הגדולה אנחנו מנצחים, ובקרוב בעז"ה נתיב האבות, גוש עציון וכל ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון יהיו חלק אינטגרלי ממדינת ישראל", ניחם השר את התושבים.

תפילת שחרית בנתיב האבות, הבוקר (ג'). צילום: מטה המאבק בנתיב האבות

 

שקד: "שינינו את השיח מאיך מפנים לאיך מסדירים"

לאחר מכן עלתה שרת המשפטים איילת שקד וכינתה את הפינוי "אבסורד". "המדינה במשך שנים ארוכות התחייבה לפנות על כל בניה שנעשתה בלי היתרים ובקרקע לא מוסדרת והגענו לאבסורד בו גם כשהגענו לפתרונות אחרים בג"ץ אמר 'המדינה אמרה לפנות, אז תפנו'".

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד בעצרת בנתיב האבות. המונים בעצרת בנתיב האבות: צילום: מטה המאבק נתיב האבות

 

"זהו הרס בתים ללא שום תכלית, אבל מההרס הזה אנחנו בונים ונבנים", הבטיחה שקד וסיפרה על פעולות הממשלה להכשרת שכונות חדשות ובנייה למען התושבים. היא קראה לבניית 350 יחידות דיור חדשות כפי שהתחייבה הממשלה.

"בשלוש השנים האחרונות שינינו את השיח מ'איך מפנים' ל'איך מסדירים' ואנחנו בעיצומו של תהליך הסדרה של יהודה ושומרון", הוסיפה שקד וקראה לקיום חיים אזרחיים נורמליים ביהודה ושומרון שלא תחת המנהל האזרחי. "מהפינוי הקשה והמיותר הזה נתחזק ונבנה".

ראש המועצה האזורית, שלמה נאמן, אמר: "משפחות שעומדות להקריב את ביתם על מזבח שלטון החוק. חוק שין לו חוק. אין חו משפו. אין לו צדק. אין לו מוסר. איו לו עגכים. חוק שקובע שיהודי שבנה בית על אדמתו צריך לקום וללכת בגלל מתקפה אלימה של ארגונים שמטרתם לזרוק אותנו מכאם. יש לי חדשות בשבילם האדמה הזאת ביא שלנו! האבנים האלה הם שלנו. הקוצים האלה הם שלנו. גם התולעים האלה. על גביהם נבנה מחדש לא 15 ולא 150-400 בתים. וזו רק ההתחלה".

"מי שתקף אותנו מהתחלה לא ישן. גרם לנו לבנות להיבנות ולצמוח. בגוש שעליו מסרנו את נפשנו לפני תשח ועליו מימשנו אתמזכות הדיבה שלנו. ריבונות ישראל תתממש במלואה ובמהרה גם בגוש עציון וגם בכל חבלי המולדת. אנחנו כאן כדי לתמוך ולוודא שהבולות הממשלה לבנייה במקום יתממשו במהרה. אנחנו כאן בעד עמנו ובעד ערי אלוקינו", הוסיף.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20