תמר אטינגר, אלמנת הרב אחיעד אטינגר הי"ד, תגיש עתירה לבג"ץ יחד עם מועצה אזורית שומרון ותנועת רגבים נגד מתחם החנויות מהן יצא המחבל שרצח את בעלה הרב ואת סמ"ר גל קיידאן הי"ד בפיגוע המשולב בשומרון.

ההחלטה התקבלה לאחר שבמהלך שיחה בין האלמנה לבין ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, שהגיע לנחם את המשפחה, שאלה האלמנה מדוע לא הורסים את החנויות הלא חוקיות בכניסה לאריאל מהן יצא המפגע, ועל פי הערכות ייתכן ואף קיבל בהן מקלט. דגן החליט לפעול בנושא בכל הכוח, ורתם את תנועת רגבים הפועלת בסוגיית הבניה הבלתי חוקית, להגיש עתירה משותפת בנושא נגד המנהל האזרחי.

מתחם החנויות הבלתי חוקי בצומת אריאל. צילום: רגבים

 

בדיקה שערכו במחלקת המיפוי של רגבים העלתה כי כלל המבנים הוקמו בניגוד לחוק על אדמות מדינה, בתחומי שטח כביש הגישה לעיר אריאל. המנהל האזרחי הוציא נגדם צווי הריסה, אך לא מימש אותם למרות הקרבה המסוכנת לכביש. צילומי האוויר הראו כי לאורך השנים חלה צמיחה עקבית במתחם הבלתי חוקי שבו המחבל מצא מחסה.

"נוצרה סיטואציה שבה, יש שם מסחר, באיזור מאוד נפיץ, דבר שבבירור מוריד את הערנות של החיילים", הסבירה תמר אטינגר. "אותו דבר היה במקרה של הרב איתמר בן גל הי"ד. יש שם חיכוך מאוד גבוה בין ערבים לחיילים שלא לצורך. את החנויות האלו שהן ממילא לא חוקיות, צריך להוריד".

דגן הסביר את המהלך: "שוב ושוב אנחנו נתקלים בבניה לא חוקית של ערבים בהכוונה של הרשות הפלסטינית, לא רק בשטחי B אלא גם בשטחי C, ואפילו סמוך לישובים יהודים, ונסיון להשתלט על השטח ועל אדמות מדינה ע"י ערביי המקום אנחנו נפעל בכל האמצעים שעומדים לרשותנו, כדי לעצור את ההפקרות ואת הבניה הבלתי חוקית והשתלטות על אדמת הארץ".

ישי חמו, רכז יהודה ושומרון בתנועת רגבים, הדגיש כי בשנים האחרונות מתעצמת הבניה הערבית הבלתי חוקית לאורך צירי תנועה מרכזיים ביהודה ושומרון. "המקום ממחיש היטב את 'תיאוריית החלונות השבורים'. כשמזניחים ומעלימים עין מהיבטים 'קלים' של הפרת החוק, הדבר מוביל לזינוק בפשעים חמורים. המתחם הבלתי חוקי שהמחבל הסתתר בו יכול וצריך להיהרס ויפה שעה אחת קודם".

חנות במתחם הבלתי חוקי בצומת אריאל. צילום: רגבים
חנות במתחם הבלתי חוקי בצומת אריאל. צילום: רגבים
חנות במתחם הבלתי חוקי בצומת אריאל. צילום: רגבים
מתחם החנויות הבלתי חוקי בצומת אריאל. צילום: רגבים


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20