"לא חשבנו שזה ידפוק בדלת שלנו", כך אמרה ניצולת , אלמנתו של אלעד הי"ד, בראיון לחדשות 2. ברגע של תושיה הבריחה מיכל את ילדיה מאחורי גבו של המחבל והתחבאה עימם בחדר בזמן שבעלה מונע מהמחבל להמשיך לטבוח בבני הבית. בפיגוע הנורא נרצחו אלעד, אביו יוסף ואחותו חיה הי"ד. שעות ספורות לאחר שנערך היום (א') הראיון הובאו השלושה למנוחות.

החייל שניטרל את המחבל. מתוך 'לפני כולם', א'-ה' ב-19:30

"החזקתי את הדלת ואמרתי לילדים 'אתם לא מוציאים הגה'"

"סיימנו ארוחת ערב היינו צריכים להתארגן לשלום זכר, נולד נכד במשפחה. קיפלנו את השולחן, פתחנו מפה חדשה. אני חושבת שלא עברה דקה מאז שישבתי בסלון והדלת פשוט נפתחה במהירות. נכנס מישהו, חולצה לבנה מכנסיים כחולים ארוכים כיאה לשבת רגילה, אז בשניה הראשונה לא הבנתי למה הוא נכנס ככה בשעטה. בשניה אח"כ כשצעק בערבית והרים את היד עם סכין נפל לי האסימון", שיחזרה מיכל את רגעי האימה.

"שלושת הילדים הגדולים היו לידי. אמרתי להם 'רוצו למעלה'. פשוט רצנו במדרגות שני מטר מאחורי הגב שלו. נכנסתי לחדר שישנו בו התאומים שלי בני שנה. נכנסו לחדר, סגרתי את הדלת, חיפשתי את המפתח – לא היה. החזקתי את הדלת ואמרתי לילדים 'אתם לא מוציאים הגה' וחיכיתי", סיפרה.

אנשי זק"א בבית משפחת סלומון בחלמיש. צילום: מדברים תקשורת
אנשי זק"א בבית משפחת סלומון בחלמיש. צילום: מדברים תקשורת

 

"שמעתי צעקות וקריאות כאב, שמעתי את חמתי צועקת בשמות של יוסי, אלעד, וחיה. אני בוחרת לאטום את האזניים ופשוט מחכה, הילדים התחילו קצת לבכות. אמרתי להם 'אל תוציאו הגה'. ואז הגיע שקט מלמטה. ירדתי במדרגות, בכניסה למטבח ראיתי את בעלי. הבנתי ששם זה נגמר. הוא נשם את נשימותיו האחרונות", אמרה מיכל.

"ראיתי את חמי מוטל על הרצפה, לא ראיתי את הפנים שלו ולא התקרבתי, ראיתי את המחבל שרוע, מנוטרל, אך עדיין בתזוזה. חזרתי למעלה ישבתי עם הילדים, עלו להם שאלות. ברגעים הראשונים החלטתי שאני אומרת להם שאני עוד לא יודעת בשלבים יותר מאוחרים כהכנה אמרתי להם שאבא נפגע מהסכים ואני עדיין לא יודעת מה קורה. העברתי מסר מאוד ברור שאב פצוע אפילו לא נתתי איזשהי תקווה".

לאחר שנוטרל המחבל ביקהש מיכל להוציא את הילדים מהבית המגואל בדם. "הורדנו את הילדים מכוסים בשמיכות, הנים ככה לכיוון הגוף, אנשים מאוד יקרים ואהובים עזרו לי כל אחד לכח ילד וחיבק אותו מאוד חזק. הרבה בכי הרבה אני רוצה את אבא. חיכיתי שהם יתעורררו המשכנו את הסיפור מאיפה שהם ראו, את המחבל נכנס ומשם המשכתי שאבא נאבק בו אבל אבא נפצע ולצרעי לא הצליחו לטפל בפציעה. ושאנחנו חזקים ונשארו אנחנו ושיהיה בסדר".

יוסף אלעד וחיה סלומון הי"ד שנרצחו בפיגוע בחלמיש (נווה צוף) בליל שבת. צילום רפרודוקציה: TPS
יוסף אלעד וחיה סלומון הי"ד שנרצחו בפיגוע בחלמיש (נווה צוף) בליל שבת. צילום רפרודוקציה: TPS

 

לפני מספר שנים נפצעו מיכל ואלעד בדרכם לחלמיש. אלעד, בן המקום, לא חש בסכנה מיוחדת, אך נעתר לבקשת אשתו להגיע למקום מעתה והלאה ברכב ממוגן. לאחר טבח משפחת פוגל באיתמר לפני כשש שנים, מפלס החרדה עלה והגיע עד לפתח הדלת. "כשהיינו מגיעים לשם לשבתות הייתי מקבצת את כל הילדים לחדר אחד וישנים אחד על השני כולם באותו חדר, אפילו נעול, כדי שאם מישהו ייכנס הם לא יפגעו בילדים שלי. והנה התרחיש התממש".

על מאבק בעלה במחבל מספרת האלמנה: "אני יודעת שבעלי נלחם. אני חושבת שבאותו רגע שהתחיל האירוע חתמנו על איזשהו הסכם לא כתוב. אני יודעת שהוא ראה אותי תופסת את הילדים ומעלה אותם מהר במדרגות כדי להגן עליהם וזה היה החלק שלי. והחלק שלו היה להיאבק במחבל ואם לא לנטרל אותו אז לעכב אותו עד שבעצם יגיעו כוחות – והוא עשה את החלק שלו. זה השיתוף פעולה בינינו מאז ומתמיד, כל אחד עשה משהו העיקר טובת הבית, טובת הילדים".

אלעד סלומון הי"ד והאלמנה מיכל. צילום: משפחתי
הי"ד והאלמנה מיכל. צילום: משפחתי

 

"קשה לי להאמין שאני ממשיכה את המסע הזה בלעדיו. הוא השאיר לי חמש מתמנות שכל אחת מהן עולם ומלואו בכל אחת מהן אני רואה את אלעד, אני יכולה לשאול הרבה שאלות למה דווקא באותה שבת ולמה בואתה סיטואציה אבל זה מה שקרה זה מה יש", אמרה. "אני לא מאחלת לאף אחד לעבור את מה שאנחנו עוברים כרגע, אני לא אומרת מה לעשות ואיך לעשות, רק תגרמו לזה להפסיק. תעשו שזה יהיה מקרה אחרון. אף אחד לא רוצה להיכנס לנעליים שלי".

זירת הטבח בחלמיש. צילום TPS
זירת הטבח בחלמיש. צילום TPS
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.