עתר אתמול (ד') שוב לבג״ץ נגד משרד התרבות ושרת התרבות , בדרישה למתן צו ביניים שיחייב את משרד התרבות להעביר לתיאטרון את כספי התמיכה לשנים 2016 ו-2017, על סך של יותר משני מיליון שקלים. העתירה באה על רקע ההקפאה המתמשכת של תקציב התיאטרון המסית על ידי משרד התרבות לשנים אלה, למרות הסכם הפשרה שחתמו הצדדים במרץ 2016, ובניגוד לעמדת היועמ״ש בעניין, כך לדברי התיאטרון.

"קיים קשרים עם ארגונים בלתי חוקיים ותמך בארגוני טרור"
אירוע לציון "יום האסיר הפלסטיני" בתיאטרון המסית אלמידאן. מתוך דף הפייסבוק

 

בעתירה שהגיש התיאטרון, נפרסה השתלשלות העניינים מאז תחילת משבר הצגת ״הזמן המקביל״, העוסקת במחבל שרצח את משה תמם הי"ד, בעקבותיה הקפיא משרד התרבות את תקציב התיאטרון לשנת 2015. היועמ״ש קבע כי השרה רגב לא יכולה לערב שיקולי תוכן בקביעת התמיכה הכספית ליצירות תרבות, בשל פגיעה בחופש הביטוי. היועמ"ש המליץ דאז לצדדים להגיע להסכם ובכך נחתם הסדר הפשרה במרץ 2016. מיום חתימת ההסכם, לדברי אלמידאן המשרד פועל להפרתו באפן מעשי ותוך הסתה מתמשכת מצד השרה רגב אשר הצהירה שבכוונתה למוטט את תיאטרון אלמידאן.

לטענת אלמידאן, בתום שנת 2016 בחרו במשרד התרבות להתעלם מההסכם, ובמרץ 2017, ולאחר פניות חוזרות של התאטרון, המשרד קיים שימוע בכתב ובעל פה עם הנהלת התיאטרון. באלמידאן מספרים כי התיאטרון קיבל אישור לניהול תקין מרשם העמותות, ואף קבל אישור מהחשכ״ל לקבלת כספי התמיכה, אך הסחבת נמשכת עם תכלית מובהקת להביא לסגירת אלמידאן.

שרת התרבות והספורט מירי רגב. צילום: אמיל סלמן
מירי רגב. צילום: אמיל סלמן

 

עו״ד וליד כבוב מסר: "למרות עשרות הפניות החוזרות והנשנות אל משרד התרבות, המשרד נמנע עד עצם יום זה ממתן תשובה לשימוע שקיים לתיאטרון, וזאת בחלוף יותר מארבעה חודשים מקיום השימוע וממשיך להקפיא את כספי התמיכה בתיאטרון ובכך מונע מהתיאטרון לפעול באופן סדיר ואף חמור מכך המשרד פוגע בזכאותו של התיאטרון לקבל תמיכה גם בשנים הבאות באמצעות הקפאה זו, זאת תוך הפרה בוטה של הבטחה שלטונית שניתנה לתיאטרון בידי המשרד התרבות בלחץ היועמ״ש ואף אושרה בבית המשפט הגבוה לצדק ואשר נקבע כי תקציב התמיכות בתיאטרון בשנים 2016 ו-2017 לא יפגע״.

יו״ר הועד המנהל בתיאטרון ג'וזיף אטרש אמר: ״אנו פועלים בכוחותינו האחרונים למנוע את סגירתו הסופית של תיאטרון אלמידאן, שרת התרבות מירי רגב פועלת בשיטת הרצחת וגם ירשת, השרה ממשיכה לרדוף את התיאטרון ופועלת ממניעים פוליטיים ומפלגתיים תוך כדי רמיסת כול הכללים והחוקים. השרה רגב מסתתרת מאחורי הפקידים במשרדה ויוצרת הקפאה זוחלת של תקציב התיאטרון ובכך היא פוגעת בחופש הביטוי וחופש היצירה של התיאטרון ויוצריו. אנו מאמינים שבסופו של יום בג״ץ יחייב את השרה לשלם לתיאטרון את הכספים אשר מגיעים לציבור הערבי כולו ויבטיח את זכאותו של התיאטרון להמשיך לקבל תמיכה גם בעתיד".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.