בראיון ל”ידיעות אחרונות” מודה , בעבר מאמן בית”ר ירושלים ובגלגול הנוכחי היועץ המקצועי של הקבוצה, כי למד לקח מפרשת השחקנים המוסלמים וכי במציאות הנוכחית לא יצרף שחקן ערבי לקבוצה. “עובדתית הוכח שזה לא נכון במציאות של אוהדי בית”ר”.

קדנציה נוספת בבית"ר. אלי כהן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
קדנציה נוספת בבית”ר. אלי כהן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

“אני אדם ריאלי. חוויתי על בשרי מה קרה כשהגיעו שחקנים לפני חמש שנים, ולכן לא אקח לבית”ר שחקן מוסלמי”, הסביר מי שזכה לכינוי ‘’. “היו לי הרבה שחקנים ערבים ומוסלמים בקבוצות שבהן אימנתי, מחדרה דרך הפועל תל אביב וכלה במכבי חיפה. מי שטיפש ורוצה להדביק לי תווית של גזען בעקבות כך, שיגיד מה שהוא רוצה. בזמנו רצינו להביא לבית”ר את וואליד באדיר ודיברנו עם משה דדש. הוא בדק את העניינים ואמר שזה לא אפשרי.

“חוויתי בפעם הראשונה משחק של בית”ר נגד קבוצה ערבית, עשינו תיקו נגד טייבה בגביע הטוטו וכמעט הרסו לנו את המועדון. חיבלו לרונן חרזי ברכב, אני יצאתי עם דדש בזינזנה, כבר אז היה ריח של שנאה”, סיפר.

כהן: “פרשת הצ’צ’נים הייתה החוויה הקשה בחיי”

ביום שישי האחרון הגיעו מספר להתנצל בפניו על המהומות לאחר צירוף השחקנים המוסלמים זאור סדאייב וג’יבריל לבית”ר בעונת 2012/2013. “לא התנצלתי. הסברתי שלא התקפלתי בפני , הבאתי שחקן שאני רוצה, כי היינו חייבים אז חלוץ, אחרת הייתי הולך. אמר לי שהוא רוצה להוציא את בית”ר למשחק אימון בצ’צ’ניה על מנת להפעיל קשרים עסקיים עם האיש הכי חזק שם. הוא אמר לי ‘שמתי 400 מיליון שקל בקבוצה, אז אני יכול לבקש’. למרות שזה היה באמצע העונה, וביקרו למה נסעתי, הסברתי שיש בעל בית ששם הרבה כסף. שיחקנו, חזרנו, והחיים המשיכו”.

“גאידמק אמר לי לבחור מי שאני רוצה. הסברתי לו שאם יש שחקן שמעניין אותי זה סדאייב, שהוא שחקן מוכח. עכשיו הוא תותח בגרוזני. אמרתי שאם היה לי שחקן ברמתו הייתי שמח, לא הוא ספציפית. השחקן השני הובא שיהיה לידו. לא תיארנו לאן זה יתפתח, חוץ מרכבת הכל עבר עליי”, סיפר המאמן והודה כי בדיעבד היה נוהג אחרת. “זה הרס לי את העונה, פרשה שפירקה קבוצה שרצה לאליפות. בדיעבד, זה כמו שאדם יורה לעצמו בראש, צריך להיות מטומטם לגמרי”.

אלי כהן והשחקנים המוסלמים זאור סדאייב וג'יבריל קדאייב בינואר 2013. צילום: יונתדן זינדל, פלאש 90
אלי כהן והשחקנים המוסלמים זאור סדאייב וג’יבריל קדאייב בינואר 2013. צילום: יונתדן זינדל, פלאש 90

 

לדברי כהן, פרשת הצ’צ’נים הייתה “החוויה הקשה בחיים שלי. זה פגע בי בריאותית, הרגשתי לפני התמוטטות. מקבוצה שיכולה לקחת הפסדנו ב-12 משחקים ושרדנו רק במחזור הסיום. בכל אימון היו שוטרים, כאב לי על השחקנים, הרגשתי שהקבוצה מתפוררת לי בידיים. הבעיה שגאידמק התריס, רץ וסיפר ‘הבאתי מוסלמים’. אני מצידי רק רציתי חלוץ”.

בעונה הנוכחית כהן לא מתבייש לכוון גבוה: “אליפות זו לא מילה גסה בבית”ר. אם אצליח להעביר את האמונה, ואם לא יקרו דברים דרסטיים או יביאו לי צ’צ’נים, אפשר ללכת עד הסוף השנה”. על הקהל הבית”רי הוא אמר: “אני מעדיף את האותנטיות של בית”ר על הכסף של מכבי חיפה או מכבי תל אביב. זה הדבר הכי אמיתי שבא מהבית. לפעמים זה נראה כמו שכונה, אבל זה הקסם שלנו”.

 

“זו כבר הפעם הרביעית שלי בבית”ר, והמועדון נשאר אותו דבר. מועדון עם תאווה שבאה כתוצאה מהשלהוב של הקהל, שיש בו אהבה לכדורגל, עם משחק אטרקטיבי ועתיד. אנחנו אחד מחמשת המועדונים הגדולים בארץ, אבל יש לנו ייחודיות שאין לאף אחד אחר, הדחיפה של הקהל. חוויתי את הרע ביותר בתקופה עם הצ’צ’נים או במאבקי ירידה ואת הטוב ביותר עם האליפות. ירושלים זו מדינה אחרת, יש בה ייחודיות משלה”, הוסיף כהן.

לדברי השריף, מיהרו לשפוט את קפטן לשעבר, , שהשליך את לאחר שהקהל הביתי שרק לו בוז. “ליבי ליבי עליו. הוא לא התנהג נכון עם זריקת , אבל דנו אותו לחומרה. אצלי הוא היה מקבל השעיה של שבוע-שבועיים, משהו סמלי. לא צריך לצלוב אותו בראש חוצות, זה לא מגיע לו עם הרקורד שלו. אצלנו מרוממים את האנדרדוג, ואז כשהוא מרוויח מיליונים יורים לו בעין. זה מה שהיה גם עם בניון. זה הגֶן היהודי”.

ערן זהבי זורק את סרט הקפטן אתמול מול מקדוניה. צילום מסך מתוך כאן
ערן זהבי זורק את סרט הקפטן אתמול מול מקדוניה. צילום מסך מתוך כאן
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.