14:28 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > המאמן המזרחי הראשון

המאמן המזרחי הראשון

אלישע לוי גדל במעברה ועשה את כל הדרך מבית שאן הרחוקה למשרת המאמן הלאומי של ישראל

אין "מגיע" בכדורגל, אבל במקרה של אלישע לוי אי אפשר להתעלם וחייבים לציין כי אכן מגיע לאלישע לוי לקבל את המינוי הבכיר ביותר בספורט הישראלי. מעכשיו צריך להתרגל: אלישע לוי המאמן הלאומי.

לוי בן ה-58 מקבל את המינוי אחרי עשרות שנים בהן בילה בגלות של הכדורגל הישראלי. הוא הגיע לגדולות אחרי מסע מפרך. את המסע הזה התחיל בעיירה הצפונית בית שאן, שם גדל ושיחק בקבוצה המקומית והפך לסמל הגדול ביותר של הקבוצה אותה הביא עד לליגת העל. לוי עבד במועדונים קטנים וקשים כמו בני סכנין, הפועל כפר סבא, מ.ס אשדוד עד שבסוף הגיע לאמן את מכבי חיפה והפועל באר שבע.

במשך שנים התלונן לוי שהוא לא מקבל הכרה כמאמן בכיר וסלד מהמושג שהדביקו לו: ״בחור טוב״. לוי נאלץ להזיע כדי לקבל מועדון גדול. היה זה יעקב שחר שבחר בו למאמן, הראשון מבין בעלי המועדונים הגדולים בארץ שנתן בו את האמון הנדרש. בחיפה לוי הצליח בגדול. הוא זכה בשתי אליפויות, הוביל את המועדון לשלב הבתים בליגת האלופות ומשם עבר להפועל באר שבע. ללוי חלק גדול בהצלחת המועדון מבירת הנגב העונה. המאמן קיבל את באר שבע כקבוצת תחתית ואחרי עונה אחת הצליח להפוך את הקבוצה למועדון צמרת. לוי בנה את התשתית של הפועל באר שבע ונאלץ לעזוב עקב החלטת הבעלים אלונה ברקת.

המאמן הוותיק החליט להשקיע את כל כולו בחלומו להתמנות למאמן הנבחרת. לוי סימן את המטרה והחליט לקחת שנת שבתון. הוא בנה תכניות, הכין את עצמו ליום שייקרא לוועדת האיתור ועשה דבר שלא עשה מעולם: קמפיין לבחירתו.

אלישע לוי ביציאתו בועדת האיתור. צילום: משה בוקר
אלישע לוי ביציאתו בועדת האיתור. צילום: משה בוקר

הבחירה באלישע לוי היא ניצחון ענק למאמן שצמח בפריפריה, הצליח בקבוצות הכי קשות בארץ, לא נהנה מתקשורת אוהדת ומעולם לא השתמש במרפקים על מנת להתקדם.
אלישע לוי, עד כמה שזה נשמע מוזר, הוא המאמן המזרחי הראשון בתולדות נבחרת ישראל.
המשוכה שעומדת בפני לוי קשה במיוחד לאחר שנבחרת ישראל שובצה במוקדמות מונדיאל 2018 בבית הקשה ביותר שהיה לה מעולם. שם תפגוש ישראל בבית 7 את ספרד, איטליה, אלבניה, מקדוניה וליכטנשטיין. סיכויי הנבחרת להעפיל למונדיאל נמוכים מאוד אך אצל אלישע הכל אפשרי.

 

אלישע לוי האמין לאורך כל הדרך שהוא המאמן המוביל ואחרי ההודעה שקיבל מההתאחדות אמר: "אני מאושר. לאורך כל הקריירה שלי כמאמן חלמתי לאמן את הנבחרת הלאומית״. עופר עיני, יו״ר ההתאחדות שהוביל לבחירתו של לוי אמר מיד אחרי ההחלטה: "אלישע לוי מאמן ותיק עם ניסיון, חוסן מנטלי והנבחרת צריכה את החוסן המנטלי הזה.

היא צריכה מאמן עם שקט נפשי ועוד כמה מהדברים האלה. כל אחד אמר את דעתו מי נגד ומי בעד ובסופו של דבר, פה אחד, הוחלט על אלישע. אני חושב שהחוזה צריך להיות לארבע שנים. אם הוא יצליח, זה אולי יהיה יותר״.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אצטדיון בלומפילד המחודש. הדמיה: עיריית תל אביב

השיבה לבלומפילד עלולה להידחות ל-2019

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס ראש עיריית תל אביב, אמר רון חולדאי כי העבודות לבניית אצטדיון בלומפילד עומדות ביעדים וכי כל הקבוצות התל-אביביות ישחקו בו.