הסנאט האירי אישר אתמול (רביעי) הצעת החוק להחרמת תוצרת מיהודה, שומרון ומזרח ירושלים.

הפגנת BDS באירלנד. צילום: רויטרס

 

בתגובה לחוק, הודיעה ממשלת ישראל כי תשקול את צעדיה, החל מזימון השגרירה האירית לבירור ועד להפסקת שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני עם אירלנד. במקביל, העבירה ארה"ב מסרים לממשלת אירלנד כי במידה והחוק לא יבוטל, ארה"ב תפעיל כנגד אירלנד את 'חוק האנטי חרם', האוסר על חברות אמריקאיות לסחור עם מדינות המיישמות חראמות על מדינות אחרות, שסוחרות עם ארה"ב.

חברת הכנסת שירן השכל (ליכוד), התייחסה לנושא וכתבה לראש הממשלה בנימין נתניהו, :"אני פונה אליך בבקשה להורות מידית כי ככל וממשלת אירלנד לא תמשוך את הצעת החוק, מדינת ישראל תאלץ להורות על סגירת המחלקה הכלכלית של שגרירות אירלנד, להורות על הפסקה לאלתר של כל שיתוף פעולה בטחוני, מודיעיני וכו'. לא יעלה על הדעת שממשלת אירלנד תחרים את ישראל ואנו נמשיך לסייע בהגנת סייבר, בטחון,
מודיעין וכל קשר כלכלי אחר.

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין, חברת ועדת החוץ והביטחון הגיבה אף היא ומסרה כי: ״הכישלון הגדול של מדיניות ״ניהול הסכסוך״ של ראש הממשלה נתניהו מקבלת חותמת נוספת. החרם מצד אירלנד על מוצרים מיהודה ושומרון עלול לזלוג בקלות לחרם על מוצרים ישראלים בכלל ולתת לגיטימציה למדינות אירופיות נוספות להתניע מהלך דומה. החרם ראוי לכל גינוי, ביהודה ושומרון או בכל מקום אחר, אבל אין הדבר מקטין את כישלונו המהדהד של נתניהו. אדרוש דיון דחוף בוועדת חוץ וביטחון על מנת שנבין מה עושה הממשלה כדי להיאבק בחרם ולמנוע אותו״.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20