הגיש לנשיא המדינה בקשה לחנינה. בבקשתו כותב הלוחם לנשיא: "במשפט צדק לצערי לא זכיתי, זו תחושתי ששום דבר לא יכול לשנות אותה. מכל מקום, את מידת החסד והרחמים שהיא תמצית מבקש אני מכבוד הנשיא בפנייה זו". יש להדגיש כי אזריה אינו מבקש מחיקת הרשעה, אלא רק שחרור מיידי.

לראשונה מאז החל משפטו, בפורים שבשנה שעברה, מודה אזריה בטעות המבצעית שביצע בזירת פיגוע הדקירה בחברון. "אילו הייתי יודע בוודאות שאותן שניות מתוחות בזירה שהמחבל אינו ממולכד, לא הייתי יורה – חד וחלק. אלאור כותב בבקשת החנינה, "בדיעבד בלבד הירי במחבל היה טעות מבצעית".

את בקשת החנינה פתח אזריה בציטוט מספר זכריה, "'כה אמר ה' צבאות לאמר: משפט אמת שפטו וחסד ורחמים עשו איש את אחיו'. משמע, אמת קשורה למשפט ומשפט אמת צריך להיות – וחסד קשור לרחמים". לדברי אלאור, הוא חש כי לא נעשה עימו צדק במשפט ולכן הוא פונה אל הנשיא שיפעיל את מידת החסד והרחמים.

"די להביט בסרטי הוידאו המתעדים את הרגעים הללו – לא הסרטים ה"אילמים" של ארגון "בצלם", אלא התיעוד שהופץ בידי האזרחים, כדי לחוש את מה שאירע שם: זעקות של רבים כי המחבל ממולכד, חי ומהווה סכנה", מוסיף הלוחם.

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

כזכור, בחודש שעבר החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט לקצר את עונשו של אזריה בארבעה חודשים. בכך עומד כעת עונשו 14 חודשי מאסר בפועל. "על פי סמכות הרמטכ"ל הקבועה בחוק השיפוט הצבאי להקלה בעונש, מצא הרמטכ"ל לנכון לשקול שיקולי חסד ורחמים. שיקולים המביאים בחשבון את עברך כחייל לוחם בזירה המבצעית", נכתב בתשובת הרמטכ"ל. "בהתחשב בשיקולים אלה החליט הרמטכ"ל שיש מקום להקל בעונש והחליט לקצר ארבעה חודשים מעונש המאסר שהוטל עליך", כך מסר אלוף-משנה דניאל הגרי, עוזרו של הרמטכ"ל, במכתב שנשלח לאזריה.

כיצד יגיב? נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילםו: הדס פרוש, פלאש 90
כיצד יגיב? ראובן ריבלין. צילום:: הדס פרוש, פלאש 90

בחודש מרץ 2016 חיסל לוחם כפיר אלאור אזריה מחבל שפצע קודם לכן את חברו ליחידה. עפ"י כתב האישום, המחבל היה מנוטרל מספר דקות בטרם ירה בו אזריה. בעקבות כך, הרשיע בית הדין הצבאי את אזריה בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת וגזר עליו 18 חודשי מאסר בפועל. ערכאת הערעור הותירה בחודש יולי האחרון את העונש על כנו. לאחר ההחלטה אמר הרמטכ"ל כי אם אזריה יוותר על האפשרות לפנות בבקשת רשות ערעור לעליון ויפנה אליו בבקשה להקל בעונשו, הבקשה "תישקל בכובד ראש, תוך בחינת מכלול השיקולים הנוגעים בדבר ומתוך מחויבותי אך ורק לערכי צה"ל, ללוחמיו ולמשרתיו".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא