דבר מעניין קרה השבוע באמריקה: החוקר המיוחד , שמונה לחקור את טענות הדמוקרטים על קנוניה של טראמפ עם הרוסים להטיית הבחירות באמריקה, הגיש את הדו"ח שלו.

ואוי אוי אוי, איזו אכזבה לתקשורת, טראמפ יצא נקי לגמרי! למה אכזבה? כי כבר שנתיים שהם טוחנים את הראש כל יום, כל היום, על כך שטראמפ אשם בוודאות, על הדחה שלו, אפילו על כליאה שלו, מה לא.

הנה דוגמה קטנה לקמפיין של השנתיים האחרונות בתקשורת האמריקנית:

 

וכך נמשכת עוד דקות ארוכות התעמולה הזו בתחפושת , תוך התעלמות מוחלטת מהטענות העקשנית של הנשיא לחפותו.

למה זה קשור אלינו? משתי סיבות: הראשונה – גם הפרשנים אצלנו הדהדו את אותו המסר בדיוק לאורך כל הדרך. למשל, פרשן הארץ חמי שלו שקבע וחזר וקבע, ואני מצטט, ש"לטראמפ לא נותר נתיב מילוט", ש"הרכבת של מולר יצאה מהתחנה ולא תשוב על עקבותיה", ש"מולר סימן את היעד הסופי ואיזכר את טראמפ באופן ספציפי", ש"ככל הנראה הוא יגיש דו״ח שיכלול כתבי אישום נגד כל קרובי ומקורבי טראמפ", ועוד ועוד ממבו ג'מבו, משאלות לב, וחזרות כתוכי על הבלי הפרשנים האמריקנים.

רמת מקצועיות נמוכה ומבישה, המזכירה לנו את העיקרון העתיק: "פרשן" שמציג לקוראיו את משאלות לבו כ"פרשנות", אינו פרשן אלא תועמלן.

הסיבה השניה שבגללה קשור אלינו כל העניין, היא שגם אצלנו מתרחש ממש עכשיו תהליך כמעט זהה: רשויות החקירה מאשימות את רה"מ בשחיתות, הן אמנם הכריזו על כוונתן לשקול הגשת כתב אישום נגדו.

אבל גם כאן יש טענה עקשנית לחפות מלאה, גם כאן ההליך עדיין מתנהל, ויוכרע רק לאחר השימוע. גם כאן אנחנו שומעים בתקשורת כל יום, כל היום, קביעות נחרצות שהוא אשם וזו רק שאלה של זמן עד שהדבר יוכח.

גם זו בתחפושת פרשנות, וגם כאן עלינו לקחת בחשבון את האפשרות, שכמו שמולר הפתיע, גם עשוי להפתיע, וגם כאן זה אולי עוד ייגמר בקליפ משעשע, דומה להפליא למה שראינו כאן לפני דקה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.