90 הדקות הגורליות בשבת שבסיומן תוכתר האלופה בכדורגל הישראלי, הזכירו לי השבוע את המערכון של הגשש החיוור, ״שירים ושערים״ במחזור האחרון והמכריע על האליפות בו השדר מהמגרש אומר: ״האווירה כאן מתוחה ואפשר לחתוך את האווירה בסכין״.

במסגרת הסבב במגרשים, השדר בבאר שבע, גברי, אומר בהתלהבות: ״באר שבע לבשה חג״. במסגרת הפינג פונג בו שייקה המגיש באולפן עובר ממגרש למגרש הוא מקבל איתות מבאר שבע ובו גברי צורח בהתלהבות: ״דקה 88 מימוני כבש שער ניצחון לבאר שבע, כל הצופים קמו על רגליהם וכיוונו את השעון לדקה 88״.

שוחחתי עם אוהדים מבאר שבע בימים האחרונים והם נשבעו שהם לא נושמים. הזכרתי להם את המערכון של הגשש החיוור בו החלוץ מימוני כובש שער ניצחון לבאר שבע בדקה ה-88 והם השתתקו מחשש למזל רע. ״עזוב אותנו, בחייך, עובר עלינו שבוע על הפנים, כל הבטן שלנו מתהפכת כבר שבוע, מההפסד בשבת בסמי עופר אנחנו לא אוכלים, לא ישנים לא נושמים״.

 

ברדה. הכוכב הרביעי של מוצאי שבת. צילום: דני מרון
ברדה. הכוכב הרביעי של מוצאי שבת. צילום: דני מרון

עזבתי אותם. ביציאה מהקפה, אחד מהם ניגש ואומר, ״אנחנו שומרים שבת ומאמינים. איך שייצאו שלושה כוכבים במוצאי שבת נרוץ לאצטדיון כדי לראות את הכוכב הרביעי שלנו בעזרת השם מביא לנו אליפות״. ״מי זה הכוכב הרביעי שלכם״, אני שואל והאוהד שכבר נפנף לשלום ועלה לרכב ענה כשהידיים מונחות למעלה: ״ברדה. בעזרת השם הוא יביא לנו את האליפות״.

הנחמה הצהובה

מסתבר שאת המתח בבאר שבע גם סכין לא יכולה לחתוך. במכבי תל אביב מפלס המתח והלחץ נמוך בהרבה מזה שיש בבאר שבע ולא רק בגלל העצמה שהמועדון הצהוב משדר. מכבי זכתה בשלוש אליפויות רצופות, היא זכתה בגביע המדינה בעונה האחרונה ולמעשה איבדה את האליפות לפני שבועיים.

במכבי השלימו עם המציאות. כבר ניחמו את עצמם בתארים הרבים שהמועדון זכה והתענגו על הזכרונות המתוקים כולל העלייה לשלב הבתים בליגת האלופות. בבאר שבע לא ניתן למדוד את מפלס הלחץ כי הוא בשמיים.

חגיגה מוקדמת

לא רק שהמועדון לא זכה באליפות מאז שנות השבעים, הפועל באר שבע כבר זכתה למעשה באליפות אחרי שניצחה את בית״ר ירושלים ומכבי סיימה בתיקו נגד רעננה. פער חמש הנקודות שני מחזורים לסיום העונה גרם לבאר שבע ובצדק לראות את האליפות בפתח אחרי ארבעים שנה.

שחקני באר שבע בלחץ. צילום: עדי פרץ
שחקני באר שבע בלחץ. צילום: עדי פרץ

יהיו שיגידו שבבאר שבע חגגו מוקדם אחרי בניצחון על בית״ר, והיו שמתחו ביקורת על החגיגות המוקדמות בבאר שבע. השמחה שפרצה על כר הדשא וביציעים אחרי הניצחון על בית״ר וההודעה המשמחת שהגיעה מרעננה היתה ספונטנית. זו היתה התפרצות של רגשות שנקברו תקופה ארוכה עמוק באדמה.

החגיגות של באר שבע לא היו הגורם להפסד בחיפה. הלחץ, המתח, הרגליים הכבדות מהמעמד המרגש תרמו להפסד במקביל לרצון הגדול של מכבי חיפה להילחם ולנצח כדי לתפוס את המקום הרביעי המוביל לאירופה.

ביקרתי השבוע בבאר שבע בימים הכי חמים של השנה. אוהדי באר שבע לא נשארו בבתים צמודים למזגנים, הם יצאו לעיר, לבתי הקפה, הם הרחיבו את הפרלמנטים שלהם בבתי הקפה והחמסין שהיה לא הפריע להם. הם אפילו לא הרגישו.

״חם לנו בנשמה, אתה מדבר איתנו על חמסין. הלב שלנו נשרף כבר מהלחץ למי יש עצבים לשבת בבית מול המזגן. כאן אנחנו מחזקים אחד את השני ומתחייבים להדליק נר לפני כניסת שבת להצלחה של באר שבע״, הם אומרים.

האוהדים גם מבינים את שהחליט להרחיק את השחקנים מהעיר לטובת מחנה אימונים באשדוד. האוהדים הסכימו כי השחקנים צריכים שקט והם התחייבו לא לנסוע לאשדוד ולראות אותם מתאמנים שם.

לוחמה פסיכולוגית

בכר אומר כי היריבה, בני סכנין לא מעניינת אותו. הפרסומים מסכנין כי אבוקסיס ישחק עם שלושה בלמים לא מטרידה אותו. גם האמירות של מאמן בני סכנין שהוא רוצה לשחק ולנצח ולא מעניין אותו מי תיקח אליפות גם לא עושה על בכר רושם. הוא אומר כי אין לו עניין לעסוק באיזה מערך יוסי אבוקסיס ישחק ואין לו עניין לשתף פעולה עם פיטר בוס במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית.

בכר אומר ובצדק, שהכל תלוי בבאר שבע וקבוצתו צריכה לנצח כדי להיות אלופה. המאמן חידד לשחקנים במחנה באשדוד שהוא רוצה שכולם ינטרלו את הרחשים, הלחצים, המסרים והפרסומים בתקשורת בנוגע למכבי חיפה או בני סכנין.

״יש לנו משימה אחת והיא לנצח ולזכות באליפות. כל השאר לא מעניין אותנו. אנחנו צריכים לעזות לבד את העבודה. אנחנו 90 דקות מהאליפות. עבדנו קשה עונה שלמה ועכשיו הגיע הרגע שאנחנו צריכים לקצור את הפירות״, אמר בכר.

בכר לא אוהב את ההצהרות של פיטר בוס בתקשורת והמסרים שהוא מעביר לבני סכנין. בכר לא אהב שבוס דיבר על הלחץ של באר שבע. אבל בוס, כמו כל מאמן אירופאי של מכבי משחק את המשחק ומנצל את התקשורת להלחיץ את היריבה. היתרון של בכר הוא שהקבוצה שלו תלויה בעצמה בניגוד לפיטר בוס שתלוי גם בבאר שבע.

מי שתרם למלחמה הפסיכולוגית של בוס נגד באר שבע הם העיתונאים שמסקרים את הקבוצות. התקשורת הצליחה להרגיז שוב את בכר וברקת על כך שכל השבועיים האחרונים היא עסוקה בכותרות סביב ההרכב של הקבוצה והעובדה שברדה ובוזגלו לא בהרכב. בכר מרגיש שהתקשורת מנסה לסייע למכבי לזכות באליפות ופוגעת לו בחדר ההלבשה במכוון.

פטר בוס. התקשורת שכחה שהוא עוזב. צילום: אתר מכבי ת"א
. התקשורת שכחה שהוא עוזב. צילום: אתר מכבי ת"א

בבאר שבע מאשימים ואומרים כי העיתונאים מנמיכים את הלהבות בנוגע לסיקור סביב עזיבתו של פיטר בוס בסיום העונה להולנד. בקבוצה אומרים כי הכותרות המרכזיות לאורך השבועיים האחרונים ושיאן בשבוע האחרון הוא סביב ההרכב שבכר יעלה וסוגיית ברדה ובוזגלו ואילו סוגיית עתידו של בוס שהיא הרבה יותר מעניינת תקשורתית תופסת ידיעות קטנות ובמינון נמוך.

בכר וברקת מרגישים ואומרים בשיחות סגורות שהתקשורת התל אביבית מתנהלת בקרב בין הקבוצות על תואר האליפות בחוסר הגינות. בכר וברקת שהורידו ממשקלם השבוע בשל הלחץ שומרים בבטן הרבה זעם על התקשורת, יתכן ושניהם או אחד מהם ישחרר את הנצרה בסיום המשחק גם אם תהיה אליפות.

בינתיים בבלומפילד

עיקר תשומת הלב התקשורתית מופנה לבני סכנין השבוע, אולם רבים שוכחים כי גם אם באר שבע לא תנצח עדיין מכבי תל אביב צריכה לנצח כדי לזכות באליפות.מכבי חיפה שמגיעה לבלומפילד אחרי חמישה ניצחונות רצופים ובכושר מצוין יכולה היתה לעשות חיים קשים למכבי אם ביום שלישי הקרוב לא היה גמר גביע המדינה.

רוני לוי. רוצה לנצח למרות ההרכב החסר. צילום: פלאש 90
. רוצה לנצח למרות ההרכב החסר. צילום: פלאש 90

רוני לוי, מאמן חיפה, יכול לומר וחובתו לומר כי הקבוצה שלו תגיע בהרכב החזק ביותר כדי לנצח. ראשית, חיפה תגיע ללא תשעה שחקנים מובילים. חלקם פצועים וחלקם ספגו כרטיסים צהובים והבטיחו מקום בהרכב בגמר הגביע נגד מכבי בטדי.

חיפה בלי סטויקוביץ, בניון, עטר, נטע לביא, ואליינטה אוברניאק ועוד לא יכולה להגיע למשחק בהרכב החזק ביותר כפי שהמאמן שלה אומר. בנוסף, פסיכולוגית, שחקנים שהבטיחו את הכרטיס לאירופה בעונה הבאה ושממתין להם גמר גביע המדינה שלושה ימים אחרי המשחק בבלומפילד, ישמרו כוחות ליום שלישי ובעיקר ישמרו על בריאותם.

מכבי חיפה ובני סכנין לא יגיעו למשחק במטרה להפסיד. בליגת העל לא מוכרים משחקים ולא נותנים משחקים. הדברים נעשים באופן טבעי בהתאם למטרות. השחקנים של חיפה וסכנין רוצים לשמור על כבודם ולצאת בשלום מהמחזור האחרון של העונה.

אני יכול לנחש שאבוקסיס מעדיף שבאר שבע תיקח אליפות ורוני לוי מעדיף שמכבי תיקח אליפות. זה רק ניחוש. זה לא אומר שהם לא ירצו לנצח.

הפערים בין באר שבע לסכנין במשחק הם כמו הפערים בין מכבי לחיפה בהרכב הנוכחי של חיפה. זה יהיה נורמלי לגמרי אם שתי המובילות ינצחו וזה יהיה מדהים אם לא.

הכדורגל הישראלי סיפק לנו העונה כמה רגעים של נחת וכמה רגעים משפילים. מכבי חיפה ובני סכנין יכולות לסייע במשהו בעליית מפלס הספורטיביות בליגת העל. שתי צלחות אליפות זהות יהיו בשבת בבאר שבע ובלומפילד. אחת מהן תחזור לארון של מנהלת הליגה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.