בסביבתו של עופר עיני, יו״ר ההתאחדות לכדורגל, מספרים כי הוא התאהב באלישע לוי. אומרים שעיני ממש הוקסם מלוי ולא מפסיק לפרגן לו. מצד אחד, עיני, שועל לא קטן לא מתלהב ומוקסם בכל יום מאנשים, מצד שני זו לא חכמה גדולה להתאהב באלישע לוי.
במשך שנים אלישע לוי הסתדר היטב עם המחמאות שקיבל בנוגע לאישיותו. ״בחור טוב״, היה השם השני של לוי. והמציאו לו שם נוסף עם השנים, ״ג׳נטלמן״. התקשורת רצתה כל כך לפרגן לאלישע לוי בנוגע לאישיותו עד שהמאמן החל לסבול מהמחמאות הללו. ״בחור טוב וג'נטלמן זה טוב אבל רבים עצרו את זה שם. עם הבחור הטוב והג׳נטלמן. ואיפה המאמן הטוב?״ שאל תמיד אלישע לוי.
הבעיה הגדולה של המאמן היתה שהמושגים האלה הוטבעו בו עמוק מאוד. המחמאות על אישיות החיובית גרמו לו נזק מקצועי. ברגע שאלישע לוי אימן את הקבוצות הקטנות הוא הסתדר עם מילון המושגים החדש בנוגע אליו. הבעיה היתה כאשר המאמן שגדל במעברה בבית שאן וחרש את הקבוצות הקטנות והזניחות בכדורגל הישראלי רצה לפרוץ את הגבול, רצה לקבל הכרה ולהגיע לאחד המועדונים הגדולים.

עיני. צילום: פלאש 90
עיני. צילום: פלאש 90

הקריירה של לוי והוא היה מודע לכך נתקעה במשך שנים בגלל התדמית שהדביקו לו. ״זה טוב שאומרים שאני בחור טוב אבל זה גורם לרבים להבין שאני רק בחור טוב. לך תילחם נגד כל העולם כדי לשנות את זה״, חזר ואמר לי לוי במשך השנים.
מאמן הנבחרת החדש שילם על כך שהוא היה עוף מוזר בנוף הכדורגל הישראלי. לוי הוא המאמן היחידי בכדורגל הישראלי שתמיד נפרד ממועדון בצורה חיובית. לוי הוא המאמן היחידי בכדורגל הישראלי שהיה אהוד על הבוסים שלו ברמות שלא היו בכדורגל הישראלי. לוי הוא המאמן שהשחקנים מתחברים אליו עוד לפני האסיפה הראשונה, לפני האימון הראשון. לוי הוא המאמן היחידי מבין המאמנים הפעילים כיום בכדורגל הישראלי שיכול לשלוח שחקנים לספסל או ליציע והשחקנים יקבלו את זה בהבנה. שחקן בכדורגל הישראלי יודע כי אם אלישע לוי שולח אותך לספסל מדובר בהחלטה מקצועית נטו.

אוהדים במשחק נבחרת ישראל. צילום: פלאש90
אוהדים במשחק נבחרת ישראל. צילום: פלאש90

לוי תמיד מחייך. המראה וההופעה שלו משדרים שקט, שלווה, אמינות, יושר מקצועי וגם אם זה לא נראה, יש בו עצמאות מקצועית. לוי יופיע תמיד לעמדת הראיונות אחרי משחקים כושלים גם אם הפסיד במשחק האליפות או גמר גביע. לוי לא יתעמת עם אוהדים ביציע, הוא תמיד ישמור על קור רוח ופאסון גם אם מטרים ספורים מאחוריו מאות מקללים אותו. הוא לא יפול במקומות שמאמנים רבים נפלו. לוי לא מדבר בקלישאות, הוא לא מספר סיפורים, לא מורח ולא בורח מאחריות. אצל לוי לא תמצאו ביקורת על השחקנים שלו בתקשורת. הוא מעולם לא יבקר אותם גם אם לפעמים צריך להיות אילמים כדי לשתוק. בניגוד למאמנים רבים בכדורגל הישראלי, לוי שומר על המועדון בו הוא עובד ובעיקר על כבודו של המעסיק שלו. הוא לא יעביר ביקורת על היעדר רכש בתקשורת, הוא לא יתלונן אם הבעלים מנסים להתערב בעניינים מקצועיים ולרוב הוא לא ימעד בלשונו. ״מה שיש לי לומר לבוסים שלי אני אומר בארבע עיניים. תאמין לי שאני יודע לעמוד על הדברים שאני רוצה וכמו שאני יודע להיות נחמד אני יודע להיות גם קשה ורע אבל בדרך שלי. אני לא צריך לעשות פוזות בתקשורת כדי שכולם יראו שיש לי מילה. לא כל מי שצועק צודק״, התלונן לוי בכל פעם שניסו להדביק לו תדמית של מאמן שנוח לבעלי הקבוצות. לוי לא נהנה מעולם מיחס מועדף מצד התקשורת. בכל פעם שקבוצה גדולה פיטרה מאמן הוא לא נהנה מתמיכת התקשורת ותמיד הוצג כאחד שלא יכול להצליח במועדון גדול בגלל שהוא ״בחור טוב״. במשך שנים אימן לוי ברציפות, עבר מקבוצה קטנה לקבוצה קטנה, חרש את המדינה ותמיד היה בתחושה שנעשה לו עוול. הוא ראה כיצד מאמנים צעירים, חסרי ניסיון והצלחה מקבלים קבוצות גדולות. הוא ראה כיצד התקשורת ממסה לצייר מציאות שהוא לא מסוגל לעמוד בלחצים של כוכבים, של אוהדים ושל תקשורת.
הטלפון מיעקב שחר בו ביקש ממנו להגיע אליו לפגישה היה הטלפון החשוב בחייו. היה זה הטלפון ששינה את חייו של אלישע לוי. טלפון ששינה את חייו מעוד מאמן של קבוצות קטנות בכדורגל הישראלי למאמן שעולה לליגה של הגדולים, מאמן שזוכה להכרה, מאמן שמעבר לשדרוג המשמעותי בשכר מקבל את הזדמנות חייו להוכיח לכולם שהוא בא כדי לנפץ סטיגמות. סטיגמות שהדביקו לו במשך כשני עשורים.
אלישע לוי הגיע למכבי חיפה לעונה אחת ונשאר ארבע שנים. הוא נפרד מחיפה עם שתי אליפויות ועלייה לשלב הבתים בליגת האלופות. אם נתעלם מעונת הקיזוז, אלישע לוי היה נפרד מחיפה עם שלוש אליפויות, בדיוק כמו רוני לוי, שנפרד ממכבי חיפה עם התואר שהתקשורת הדביקה לו, המאמן הישראלי הטוב ביותר. ההצלחה של לוי לא היתה פחותה מזו של קודמו לוי אבל אלישע לוי נאלץ להתמודד בכל פעם מחדש עם מעמורות שהניחו לו בדרך. אלי גוטמן זכה בהפועל תל אביב בדאבל בעונת הקיזוז, בגביע המדינה פעם נוספת והוביל את הקבוצה לשלב הבתים בליגת האלופות וזכה לאין ספור תארים בתקשורת שהפכו אותו למאמן הישראלי הטוב ביותר. ״השלמתי כבר עם העובדה שאצלי כל דבר צריך להיות קשה כדי להגיע אליו. ההכרה שאני מקבל באה באיטיות אבל אני רץ למרחקים ארוכים. אני אגשים את המטרות והחלומות שלי בדרכי. אני לא אשתנה״, אמר לי לוי באותה תקופה.
כאשר ההתאחדות לכדורגל בחרה מאמן אחרי לואיס פרננדז הצרפתי, אלישע לוי האמין שהוא ראוי. גוטמן נבחר. אחרי הכישלון בקמפיין לוי רצה את התפקיד. גוטמן קיבל קדנציה נוספת. לוי הרגיש מקופח. מקופח שאפילו לא ספרו אותו. הפריע לו שגם אחרי התארים בחיפה לא ספרו אותו.

אלישע לוי גלריה
אלישע לוי

הבחור הטוב והג׳נטלמן הדהים את כולם כאשר קיבל שתי החלטות קיצוניות במכבי חיפה. החלטות שגרמו לסערה תקשורתית והלם מוחלט. יניב קטן, קפטן מכבי חיפה היה לא רק הסמל הגדול של המועדון באותן שנים, לקטן היה מעמד מיוחד גם אצל מקבלי ההחלטות. העצמה של קטן היתה לפעמים גדולה מזו של המאמנים. הוא היה חזק אצל שחר ובנו, הוא חזק אצל האוהדים וחזק מאוד בתקשורת. מאמנים לא רק נתנו לו כבוד היו כאלה שהעדיפו לקרב אותו אליהם ולעיתים גם לעגל פינות איתו. אלישע לוי לא אהב את ההתנהלות של קטן במגרש ומחוצה לו והחליט לספסל אותו. כחודשיים ישב קטן על הספסל. הלחצים שהופעלו על אלישע לוי מצד גורמים במועדון, האוהדים והתקשורת לא הזיזה לו. לוי החזיר את קטן להרכב רק אחרי שסדרת החינוך עשתה את שלה.
אלון חרזי, עוד סמל של מכבי חיפה וקפטן. שחקן ותיק ומוערך עתיר תארים וקשרים עם בכירים במועדון ואחד מיקיריו של הבעלים יעקב שחר נשלח הביתה על ידי לוי. המאמן הודיע לחרזי כי החליט לשחררו וגרם לתדהמה ספורטיבית.
לוי קיבל את שתי ההחלטות הללו שמאמנים מעטים היו מקבלים. הוא עשה זאת בצורה מכובדת בלי הדלפות לתקשורת ומתוך שיקולים מקצועיים בלבד בלי גינונים של אגו וסגירת חשבונות. לוי עמד במבחן גדול גם בהפועל באר שבע לפני שנה. הקפטן אליניב ברדה התעמת עם ג'ון אוגו במהלך משחק. המעמד של ברדה בבאר שבע היה אפילו גדול מזה שהיו אז קטן וחרזי. לוי לא התעלם מהאירוע והעניש את ברדה ואוגו.
במהלך שלוש שנות עבודתו בהפועל באר שבע היו מחלוקות רבות בינו לבין הבעלים אלונה ברקת. מחלוקות שגרמו לעיתים לנתק ביניהם. לוי מעולם לא ביקר את ברקת ולא הוציא החוצה את העובדה שברקת מנסה להתערב בענינים מקצועיים ולכפות את דעתה עליו. לוי נפגע רבות מברקת ותמיד בלע את הגלולה, שתק ושמר על כבודה. לוי קיבל את באר שבע כמועדון קטן ועזב אותו כמועדון גדול מהטובים בארץ.
השנה האחרונה גרמה ללוי שינויים רבים בלי לדרוך פעם אחת במגרשים. הוא ישב בבית ולא אימן מבחירה. הוא כיוון לנבחרת ועשה הכל כדי להגיע ליום שוועדת האיתור, סליחה עופר עיני, יבחר בו. החשש הגדול של לוי בחודשים האחרונים היה שעיני יקנה את התדמית שהדביקה לו, ״בחור טוב וג'נטלמן״. לוי חשש עד ששלח מסרים רבים לעיני ואנשיו שהוא לא רק בחור טוב. ״אני בחור טוב ואני רואה בזה יתרון״, אמר לוי לאנשיו של עיני והוסיף:״אני גם מאמן טוב. עברתי בקריירה שלי הכל ואני יכול לעמוד באתגרים שיש לנבחרת הלאומית. יש לי את היכולות לאמן את הנבחרת. אני בחור טוב אבל אני יודע גם להיות רע שצריך. אני לא עושה חשבון לאף אחד ולא חושש מאף אחד. קל לאנשים מסויימים לצייר אותי רק כאדם טוב״. וזה עבד. עבד על עופר עיני. עיני החליט כבר לפני חודשיים כי אלישע לוי ימונה למאמן הנבחרת. נכון, האישיות שלו תרמה המון למינוי אבל לא רק.
הקרב על תפקיד מאמן הנבחרת בוועדת האיתור היה בין אלישע לוי לגיא לוזון. מבחינה מקצועית היתה עדיפות מסויימת ללוזון במכלול הנתונים זכה אלישע לוי. הרבה נקודות קיבל לוי במינוי בזכות האישיות שלו. הקריירה המקצועית שלו כמובן עומדת לו לזכות אבל בסופו של דבר עיני רצה שילוב של מאמן שיהיו בו כמה נקודות חשובות מבחינתו.
מאמן עם רקורד בליגה, מאמן עם אישיות ומודל לחיקוי כאדם, מאמן שהשחקנים יתחברו אליו וחדר ההלבשה יהיה מאחוריו, מאמן שלא מתעמת עם המעסיקים שלו, עם התקשורת, עם שחקנים ובעיקר מאמן שלא פולט לפעמים שטויות, אחד כזה שאין לו פתיל קצר. עיני גם רצה מאמן עם שילוב נוסף שיעבור טוב בתקשורת. לוי עונה על כל הקריטריונים הללו. רקורד מקצועי מרשים, אישיות מדהימה עם צניעות, שקט ושלווה.

אלישע לוי.
אלישע לוי.

אלישע לוי יודע שכל מאמני הנבחרות שהיו לנו התרסקו. הוא יודע שכולם נכנסו בקול תרועה גדולה וסיימו את עבודתם בבוז גדול. לוי יודע שמול ספרד ואיטליה בלתי אפשרי להעפיל למונדיאל אבל הוא גם יודע שמול איטליה וספרד אפשר להתפרק ולהתבזות, הוא גם יודע שהוא מקבל נבחרת בדרג נמוך וצריך להחזיר אותה לדרג הריאלי, דרג שלישי. אלישע לוי יקבל קרדיט מוגבל. הוא יודע שמאמן נבחרת ישראל הוא שק החבטות של התקשורת. הוא יודע שגוטמן התרסק בקמפיינים שלו בגלל שאת ההחלטות שלו הוא קיבל לעיתים בניגוד לדעתו האמיתית, לוי יודע כי לתקשורת היתה השפעה שלילית על גוטמן, הוא עוד יודע כי הבעיה הגדולה ביותר של נבחרת ישראל היא האישיות של השחקן הישראלי. לוי ייאלץ ללמוד ומהר כי בנבחרת ישראל אין שחקנים רבים שאפשר להגדיר אותם ג'נטלמנים. גם לא בחורים טובים. השחקנים הישראלים רואים בעיקר את עצמם. לוי ייאלץ להישאר לוי של פרשות קטן וחרזי. להיות טוב שצריך ולהיות רע מאוד שצריך. על היושר המקצועי שלו ועל ההחלטות המקצועיות שהוא יקבל אין בכלל עוררין. נראה באלישע בקמפיין הקרוב שלו בנבחרת יושר, אמינות, הגינות ונאמנות לנבחרת ישראל. כדי שהוא יצליח יחסית במשימות שיש לו הוא חייב להתעלם מהלחצים שיופעלו עליו בתקשורת ומזרמים תת קרקעיים מצד גורמים רבים ואינטרסנטים. ״אני בחור טוב, ג׳נטלמן ומאמן טוב״, הדגיש לי לוי אחרי המינוי.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20