אירמה פוגע בקאריביים. צילום: רויטרס
אירמה פוגע בקאריביים. צילום: רויטרס

 

משרד החוץ פרסם הודעה בה הוא ממליץ למטיילים הישראלים שנמצאים בקובה והסביבה לעקוב בערנות אחר הדיווחים של השלטונות הקובנים ואמצעי התקשורת באשר למסלול התנועה של הוריקן "אירמה", ולהישמע להנחיות הרשויות המוסמכות במקום, בכל הנוגע לפינוי, ציוד הכרחי ומקומות מקלט.

כמו כן, ממליצים במשרד החוץ להימנע במידת האפשר מלהגיע למקומות בהם צפויה הסופה לפגוע, או לעזוב מקומות אלו באם קיימת אפשרות כזו. במקרה חירום ניתן לפנות לשגרירות ישראל באוטבה, קנדה, האחראית על הקשר בין ישראל לקובה..

כשהוא ממשיך להתקדם לכיוון ארה"ב, הוריקן אירמה הגיע הלילה לקריביים, שם השמיד את מרבית האי ברבודה שהפך ל"עיי חורבות" לדברי ראש ממשלת אנטיגואה וברבודה, ג'סטון ברון. ראש הממשלה המקומי הוסיף כי 1,400 תושבים מתוך 1,600 סה"כ באי – איבדו את בתיהם. בהמשך הגיע ההוריקן לפורטו ריקו שם גרם לנזק שהשאיר למעלה מחצי מיליון בני אדם מנותקים מחשמל.

הוריקן "אירמה". מתוך טוויטר
הוריקן "אירמה". מתוך טוויטר

במרכז ההוריקנים הלאומי בארה"ב כינו את אירמה, מסופות ההוריקן הקטלניות שנראו בהיסטוריה, כ"בעל פוטנציאל קטסטרופי", כך פורסם ב"הארץ". עד כה ידוע על שמונה בני אדם שנהרגו כתוצאה מהסופה, ביניהם תינוק. בארה"ב מספרים כי בפעם האחרונה שפורטו ריקו חוותה סופה בקנה מידה כזה הייתה ב-1928, אז הוריקן סן פליפה הביא למותם של אלפים.

עוד נמסר ממרכז ההוריקנים האמריקאי כי אירמה ישמור על עוצמתו (רמה 5) גם ביומיים הקרובים, שלפי המסלול שלו יעבור ברפובליקה הדומיניקנית, האיטי, קובה, חלקים מבהאמה ואיי טרקס וקייקוס כאשר בשעות הבוקר של יום ראשון יפגע בפלורידה.

"אירמה גדול, מהיר וחזק יותר מהוריקן אנדרו" הזהיר מושל פלורידה ריק סקוט, שהשווה את ההוריקן הקטלני הנוכחי לזה שפגע במדינת פלורידה לפני חצי יובל. בארה"ב חוששים כי אירמה יעבור לכל אורך החוף המזרחי של פלורידה, ומשם ימשיך גם לג'ורג'יה ולדרום קרוליינה.

אם לא די בכך, שתי סופות הוריקן נוספות עושות את דרכן לארה"ב, "קטיה" שנמצאת מעל מפרץ מקסיקו ו"חוסה" שבדרכה לקריביים. עם זאת מדובר בסופות בעוצמה חלשה בהרבה בהשוואה לאירמה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם