בלשכת ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו מגיבים בחריפות על אישור החקיקה באירלנד המחרימה מוצרים תוצרת ישראלית ביהודה ושומרון והבהירו כי השגריר האירי יזומן היום לשיחת נזיפה.

"ישראל מביעה זעם על החקיקה נגדה בפרלמנט האירי שמצביעה על צביעות ואנטישמיות", נכתב בהודעה. "במקום שאירלנד תגנה את סוריה שטבחה במאות אלפי אזרחים, את טורקיה על כיבוש צפון קפריסין ואת ארגוני הטרור שרצחו אלפי אזרחים ישראלים, היא תוקפת את ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. בושה".

הפרלמנט האירי

 

לאחר שעברה ההצעה בסנאט, אמש אושרה יוזמת החקיקה להחרמת תוצרת ההתיישבות בקריאה שנייה בפרלמנט ברוב של 78 תומכים מול 45 מתנגדים. לא מדובר בעניין חתום שכן ישנן מספר קריאות נוספות בטרם תועבר ההצעה לחתימת הנשיא.

עד כה ממשלת הצהירה מפורשות כי היא מתנגדת לחוק וכמו כן, על פי קביעת היועץ המשפטי לממשלת , רק האיחוד האירופי יכול להורות על החלטה כזו.

כזכור, בחודש יולי האחרון, העביר הסנאט באירלנד את הצעת החוק בעלת הניחוח האנטישמי להחרמת תוצרת יהודית מיו"ש. למרות התנגדות הממשלה כבר אז, ההצעה עברה ברוב של 25 תומכים מול 20 מתנגדים כאשר 14 חברי סנאט נמנעו.

בתגובה להחלטה מחודש יולי זומנה השגרירה האירית לבירור וארה"ב הזהירה את אירלנד כי והיה והחוק יעבור, היא תפעיל נגד אירלנד את 'חוק האנטי '. חוק זה האוסר על חברות אמריקאיות לסחור עם מדינות המיישמות חרמות על מדינות אחרות, שסוחרות עם ארה"ב.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא