הפגנת באירלנד. צילום: רויטרס

 

הסנאט באירלנד אישר הערב (ד') את הצעת החוק להחרמת תוצרת יהודה,שומרון ומזרח ירושלים. למרות התנגדות הממשלה, ההצעה עברה ברוב של 25 תומכים מול 20 מתנגדים. 14 חברי נמנעו.

במשרד החוץ מסרו בתגובה כי "הסנאט של נתן ידו ליוזמת אנטי-ישראלית פופוליסטית, מסוכנת וקיצונית הפוגעת בסיכויים לדיאלוג בין ישראל לפלסטינים. היוזמה תגרום נזק לתהליך המדיני במזרח התיכון".

"האבסורד במהלך של הסנאט האירי, הוא שהחרם יפגע בפרנסתם של רבים העובדים באזורי התעשייה הישראליים שיושפעו מהחרם. ישראל תשקול את צעדיה בהתאם להתפתחויות בחקיקה זאת", לשון ההודעה.

המהלך עבר בסנאט על אף התנגדות הממשלה ולמרות שהפרקליט הראשי במדינה התריע כי מדובר בחוק לא חוקתי הנוגד את חוקי האיחוד האירופי לפיהם אין למדינה החברה בארגון סמכות לקבוע עם אילו מדינות לקיים קשרי מסחר.

בעקבות החקיקה, שגרירת אירלנד בישראל, , זומנה לשיחת הבהרה שתתקיים מחר. כזכור בחודש ינואר נפל החוק לאחר שלא נמצא לו רוב. גם אז זומנה השגרירה לשיחה שהדגישה כי הממשלה מתנגדת להצעת החרם. הבית העליון צפוי לדחות את החוק ועל כן לא יהיה בר תוקף.

שגרירת אירלנד בישראל, אליסון קלי. צילום: השגרירות האירית בישראל

את החוק הובילה חברת הסנאט תומכת ה-BDS פרנסיס בלאק אשר הצליחה להיכנס לישראל לפני כחודשיים על אף "הרשימה השחורה" שמפעיל המשרד לנושאים אסטרטגיים נגד פעילי חרם.

הצעת החוק תגדיר כעבירה פלילית כל קשר עסקי עם עסקים ישראלים או אזרחים הגרים ביהודה ושומרון, הגולן ומזרח ירושלים. העונש על כך עלול להיות מאסר או קנס של עד 250 אלף אירו. בינואר השנה פרסמו ח"כים ושגרירים לשעבר מישראל המזוהים עם השמאל הקיצוני תמיכה בהצעת החוק.

החוק איננו מזכיר מפורשות את ישראל אלא מציין כי יש להחרים תוצרת של "כל שטח כבוש". אולם בלאק ותומכי החוק הבהירו כי הוא מכוון נגד ההתיישבות היהודית.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.