בריאיון שערך העיתונאי עם ראש ממשלת ויקטור אורבן ומתפרסם הבוקר (ו') ב'ישראל היום', מציג המנהיג ההונגרי עמדה נחרצת נגד האנטישמיות בארצו, נגד ונגד הגירה אסלאמית לאירופה " צריכה לקבל החלטה, אם היא רוצה לשרוד, לפרוח ולשגשג או להיעלם".

נתניהו ואורבן חולקים קוביה הונגרית. צילום: חיים צח, לע"מ
ואורבן חולקים קוביה הונגרית, השבוע. צילום: חיים צח, לע"מ

בין היתר מספר אורבן באריכות על המפגש המוצלח השבוע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, "יחסים אישיים בין מנהיגים בעידן המודרני זה דבר מוערך. כעת אפשר לומר, שלהנהגת ישראל והונגריה יש לא רק קשר פוליטי טוב אלא קשר שמבוסס על אמון הדדי".

על הקשר ארוך השנים עם נתניהו והחל עוד בימיו של נתניהו כשר אוצר סיפר אורבן: "יש לו הבנה מיוחדת של הכלכלה. הוא בעד שוק חופשי, אך בה בעת הוא פטריוט. בעיניי זה היה שילוב טוב עבור הונגריה".
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן. צילום: רויטרס
"הסוציאליסטים הרסו את המדינה", ויקטור אורבן. צילום: רויטרס
אורבן מספר על תפישת העתיד שלו עבור הונגריה עוד בעשור הקודם: "הסוציאליסטים הרסו את המדינה, את הכלכלה ואת הרגשות הפטריוטיים, והיה ברור שהם לא יחזיקו מעמד. האתגרים הכלכליים שעמדו בפנינו היו עצומים", הוא מסביר, "ביקשתי ממנו (מנתניהו) לשלוח כמה יועצים לדבר עם הכלכלנים שלנו ולמצוא דרך, איך ניתן יהיה ליישם את הניסיון הישראלי בתוכנית הרפורמות הכלכלית בהונגריה. זו הייתה נקודה חשובה ביחסים האישיים בינינו".
על ההבדלים הקריטיים הקיימים בעיניו בין ניהול המדיניות הישראלית בעשור האחרון לבין לבין זה הישראלי מספר אורבן, "בניגוד לישראל הונגריה הייתה במצב של התמוטטות פיננסית ופשיטת רגל כתוצאה ממדיניות הממשלה הסוציאליסטית", הוא מסביר. "הייתי צריך להקריב חלק ניכר מהאנרגיות של ההונגרים לשיקומה של הכלכלה וארגונה מחדש". הוא מפרט על מצבה הקשה של המדינה בעקבות הנהגת הכלכלה הסוציאליסטית:"לא היה לנו כסף, זמן ואנרגיה להשקיע בטכנולוגיה ובחדשנות. אני מקווה, שנשלים פערים אתכם בעתיד".
מהגרים סורים חוצים את גבול הונגריה-אוסטריה. צילום: Mstyslav Chernov
מהגרים סורים חוצים את גבול הונגריה-אוסטריה. צילום: Mstyslav Chernov
אורבן מנתח את המפה הפוליטית הבינלאומית הנוכחית ומבחים בין שני סוגי מנהיגים הרווחים כיום: "מנהיגים גלובליים" ו-"מנהיגים פטריוטיים". נתניהו בעיניו משתייך לקבוצה השנייה "אלה שמציבים תחילה את האינטרסים הלאומיים, מדברים עליהם באופן פתוח ומנסים להגיע על בסיסם להסכמים עם אחרים". "קו ההפרדה הזה מאוד מורגש באירופה ובזירת הדיפלומטיה העולמית" הוא מסביר, "נתניהו שייך למנהיגים החזקים בעלי רגשות פטריוטיים. זו הסיבה לכך שלא היה קשה במיוחד לבנות קשר אישי בינינו".
על סוגיית האנטישמיות בהונגריה שעלתה גם היא במהלך ביקור ראש הממשלה ביקש אורבן לדבר בכנות ואמר כי: "הקשר בין המחנה הנוצרי-דמוקרטי והפטריוטי אליו אני משתייך והיהודים הוא קשר מאוד קשה. ראשית בגלל ההיסטוריה. אנחנו חייבים להבין, שהקהילה היהודית בהונגריה איבדה אבידה עצומה בשואה, כשממשלה נוצרית-דמוקרטית ופטריוטית הייתה בשלטון. לכן, הקהילה הפוליטית שלנו חשודה מלכתחילה בעיני הקהילה היהודית".
מפגש פסגת ראשי מדינות וישגרד ראשי מדינות ישראל, הונגריה, פולין, צ'יכה, וסלובקיה בהצרות לתקשורת בודפשט הונגריה צילום: חיים צח / לע"מ photo by Haim Zach / GPO
מפגש פסגת ראשי מדינות וישגרד השבוע,  צילום: לע"מ

אורבן מתייחס לסוגיית האנטישמיות בישירות יוצאת דופן ביחס לנהוג בדיפלומטיה האירופאית: "אנטישמיות קיימת מדי פעם בהונגריה, גם בחיים הפוליטיים" הוא מבהיר. "בפרלמנט ההונגרי יושבים צירים, ששייכים למפלגה פוליטית נבחרת, שביצעו מעשים אנטישמיים. אני חושב שזו בושה עבור המדינה. הם בונים את הקריירה הפוליטית שלהם על אנטישמיות. ויש מפלגות שמסכימות לכך. אחד מהם הלך לפני שנתיים לאנדרטת הנעליים – האנדרטה המרגשת ביותר לסבלם של יהודי הונגריה , ירק עליה, והנציח עת מעשהו בסרטון וידאו שנצפה ברחבי המדינה. והוא עדיין חבר פרלמנט".
"אין זה מתפקידי לרדוף אחרי המפלגה הזו, אלא להבהיר שבחיים הפוליטיים בהונגריה יש מדיניות של אפס סובלנות לאנטישמיות", הוא מוסיף.
מהגרים סורים חוצים את גבול הונגריה-אוסטריה. צילום: Mstyslav Chernov
מהגרים סורים בהונגריה. צילום: Mstyslav Chernov
העיסוק בסוגיית האנטישמיות העולה בהונגריה נקשר בשבועות האחרונים לקמפיין ממשלתי שפרסם כרזות התוקפות את ג׳ורג׳ סורוס המיליארדר היהודי יליד הונגריה על רקע האשמות כי סורוס מממן עמותות המתערבות במדיניות ההגירה במדינה." זו מערכה שקשורה להתייעצות עם העם בנושא הגירה לא חוקית" מסביר אורבן. "המסר ברור להונגרים. זה לא קשור לשאלה אם סורוס יהודי או לא. הבעיה עם סורוס היא התוכנית שלו. יש לו תוכנית ברורה… הוא רוצה ליצור באירופה אוכלוסייה מעורבת, באמצעות העברתם של מאות אלפי ומיליוני לאיחוד האירופי. האוכלוסיה ההונגרית מתנגדת לכך". "הקמפיין הזה הוא על העתיד וסוגיית ההגירה וצמיחת הקיצוניות האסלאמית באירופה", הוסיף.
"זה עניין של ", מנמק המנהיג ההונגרי את ההחלטה לצאת בקמפיין נגד סורוס. "אלו שתומכים במהגרים ומקדמים תוכניות ופעולות של הבאתם לשטח פועלים נגד האינטרס הביטחוני הלאומי ההונגרי".
"לא ניתן להגירה הלא ליגאלית להמשיך, ולא ניתן לסורוס להמשיך לצחוק". קמפיין התעמולה נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס
"לא ניתן להגירה הלא ליגאלית להמשיך, ולא ניתן לסורוס להמשיך לצחוק". קמפיין התעמולה נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס
בעניין סוגיית ההגירה המסיבית לאירופה מן ואפריקה מביע ראש הממשלה ההונגרי עמדה נחרצת וחד משמעית: "אירופה צריכה לקבל החלטה, אם היא רוצה לשרוד, לפרוח ולשגשג או להיעלם".
"קהילת מדינות שאין לה יכולת להגן על גבולותיה החיצוניים אינה קהילה. אם איננו יכולים להגן על גבולותיהן וקהילתנו אנחנו ניעלם. זו עובדה. אני חושב שניתן לעצור את זרמי המהגרים. הסיבה שכל כך לא אוהבים אותנו בחוגי אליטות בבריסל היא שסיפקתי ראייה לכך, שאם יש רצון לעשות זאת, יש גם דרך. אפשר לעצור את גלי המהגרים, רק צריך לעשות זאת".
אורבן תוקף את גישת השמאל האירופי המעודד את כינונה של חברה רב-תרבותית ביבשת,"השמאל האירופי, השולט בביורוקרטיה של האיחוד האירופי, תומך בראיה של חברה רב-תרבותית, שבהן זהויות לא קיימות, ושזו הדרך ליצור עולם טוב יותר. אני מסכים עם מה שנתניהו אמר כאן: זה לא כה פשוט. השמאל באירופה לא מבין את עובדות החיים. אם נביא מיליוני אנשים מקהילות שבהם אנטישמיות, למשל, היא אורח חיים יומיומי, אירופה תהיה יותר אנטישמית".
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא