והקליטה הנורבגית, התראיינה לתומר ברנד מאתר "nrg" על רקע הפיגוע הרצחני בהדר אדר במסגרתו נרצחו שלושה ישראלים, וסיפרה על התובנות שלה בנוגע לטרור הגובר, ועל המסקנות שצריכות להסיק מדינות אירופה. "אירופה צריכה להבין את טוב יותר לאור גל הטרור אצלנו. עכשיו אנחנו מבינים מה זה לחיות בתנאים כאלה. תראו מה קורה בשבדיה, בבריטניה ובצרפת".

השרה הבת ה-39 מכהנת בתפקיד משנת 2015 מטעם מפלגת הימין, והיא מספרת על המהפך שחל בכניסת המהגרים לנורבגיה מאז נכנסה לתפקיד. לפני שנתיים נכנסו כ-30 אלף למדינתה, בעוד השנה המספר יצומצם לכאלפיים בלבד. יחד עם זאת, בשבדיה השכנה מספר המהגרים הנכנסים למדינה נותר גבוה במיוחד, כשההערות הן שבשנת 2017 תרשם כניסה של 30 אלף בקירוב. ״האזרחים הנורווגים נבהלו כשראו את המספרים. הם הבינו שהמדינה חייבת לשלוט בזרימת המהגרים. אם לא נעצור את זה נראה מאות אלפים באירופה״, מספרת ליסטהאוג.

צילום: זאב ינאי, יח"צ שגרירות נורבגיה
צילום: זאב ינאי, יח"צ שגרירות

 

השרה סיפרה על דרכי הפעולה של הממשלה שהביאו לשינוי הגדול: "יש לנו שליטה על הגבולות ועל מספר הנכנסים. השתמשנו גם ברשתות החברתיות ואנחנו עושים קמפיינים עם מסר שלפיו נורבגיה פחות מושכת עבור מהגרים. הגענו למיליוני אנשים, וזה עבד״.

״חופש הביטוי באירופה הצטמצם, אנשים נרצחו בגלל דברים שאמרו או כתבו. במקביל, האזרחים התחילו לפחד כשראו את סוגיית ההגירה מאבדת שליטה. יש ציפייה שזרם המהגרים יסתיים מעצמו, אבל מבריחים שעוסקים בהכנסת בני אדם לאירופה ימצאו דרכים חדשות להבריח פליטים. יש בזה יותר רווח מאשר בסמים״, מספרת שרת ההגירה הנורבגית.

"אנשים רבים מגיעים ממדינות שיש להן ערכים ותרבות שונים משלנו, וכשאדם נכנס דרך הגבולות שלנו הוא לא משאיר את הערכים מאחור", מסבירה ליסטהאוג. "אם הוא רוצה להיות חלק מאיתנו – הוא צריך להבין מה הערכים שלנו. בטווח הארוך, חשוב שנשמור על הערכים שלנו, על רווחת תושבי המדינה ועל הקצבאות שלהם".

ליסטהאוג מספרת כי מפלגת הימין שלה אינה חלק מתופעת הימין הקיצוני העולה באירופה, ומדגישה כי המצע המרכזי של מפלגתה הוא קידום הכלכלה החופשית. "אנחנו מדברים על אותם דברים כבר המון שנים. צמצום המעורבות הממשלתית, הורדת המיסים ושוק חופשי יותר. מצע ליברטאני". את התחזקות הימין הקיצוני הסבירה בכך ש"הציבור הרגיש שהמפלגות הגדולות לא מקשיבות לו ולא תמיד מייצגות את האינטרס שלו. לכן, הוא עבר לתמוך במפלגות עם מצע קיצוני יותר".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.