מתפללי בית הכנסת ‘שערי תקווה’ בשכונת ראטו בליסבון נתונים להתלבטות ממשית: כיצד לציין בקידוש בשבת את הכתרתה של נבחרת בכדורגל לאלופת אירופה? “חשבנו לברך ‘שהחיינו’, כי דבר כזה מעולם לא היה”, ספק מתלוצץ ספק מבטיח יצחק עשור, סגן נשיא הקהילה היהודית בעיר.

אלופת אירופה 2016
אלופת אירופה 2016

11 מיליון תושבי פורטוגל הוכו השבוע בתדהמה כשנבחרתם ניצחה בגמר היורו את צרפת 0:1, אף שחסרה את כוכבה הגדול . בתוך ההמון חגגו גם יהודי המדינה, המשמשים עדות חיה לקהילה עתיקה ומשגשגת, שכוללת היום כ-1,000 חברים לכל היותר.

“החיים כאן לא קלים, בגלל המצב הכלכלי, וכיף לראות את כל האנשים ברחוב שמחים, צוחקים ומאושרים”, אומר עשור, בן 50, בעל סוכנות לתיירים. “הרחובות, שבדרך כלל מלאים ושוקקים בלילה, היו ריקים לחלוטין. ואחר כך זה היה בדיוק להפך. שלוש הבנות שלי יצאו לחגיגה בכיכר המרכזית, ולא חזרו עד הבוקר”.

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

“לי אין קשר לכדורגל, וזאת הפעם הראשונה שבה ראיתי משחק מההתחלה עד הסוף”, מודה דיאנה קדוש עזרא, בת 35, שמתגוררת בליסבון מאז נולדה. “כשרונאלדו ירד מהמגרש על אלונקה, בכיתי יחד איתו. זה היה לילה שלא נשכח לעולם. כל הנהגים צפרו, אנשים התחבקו עם זרים שמעולם לא פגשו, צרחו מאושר. בשתיים בלילה הלכתי הביתה לישון כי הייתי צריכה לקום בבוקר לעבודה, אבל שמעתי את הרעשים ממרכז העיר כל הזמן”.

למחרת הניצחון הגיעה החגיגה לשיאה. “נראה לי ששליש מהאנשים בכלל לא הלכו לעבודה”, מעריך עשור. “ראש הממשלה הודיע שכל בתי העסק יסגרו אחר הצהריים, כדי שלכולם תהיה אפשרות לקבל את פני הנבחרת שחזרה מפריס, ובאמת, הייתה תחושה שכל המדינה נמצאת שם”.

הילד מעריץ את מסי. שלא נדע

אחד מאלה שהגיעו למשרד היה רסלאן אבו רוקון (40), סגן שגרירת ישראל בפורטוגל. “פאראבנש” (ברכותיי, בפורטוגזית) הוא איחל לכל מי שבו נתקל. “זו באמת חוויה נדירה”, אומר אבו רוקון. “אשתי ואני צפינו במשחק יחד עם תושבים בקשקאיש הסמוכה לליסבון. כשרונאלדו נפצע, הם הרגישו שגוזלים מהם את החלום, והאשימו את הצרפתים בפגיעה מכוונת. מדינה שלמה הייתה כאן בלחץ אטומי בגלל המשחק הזה”.

אבו רוקון היה כדורגלן בעברו, ושיחק במדי מכבי עוספייה בליגה א’, וכעת יש לו סוגייה חינוכית לא פשוטה: בנו, שאריף (8 וחצי), בעצמו שחקן באחת מקבוצות הילדים בפורטוגל, מעריץ את ליונל מסי הארגנטינאי, יריבו הגדול של רונאלדו. “אולי עכשיו זה ישתנה”, מחייך האב הגאה.

רונאלדו חוגג.. צילום: פייסבוק
רונאלדו חוגג.. צילום: פייסבוק

בימים הקרובים יתפוגגו ענני האופוריה, ותושבי פורטוגל ינחתו בחזרה למציאות. “אין יום שבו אשתי ואני לא מדברים על עלייה לישראל”, מגלה עשור, שאביו המנוח אברהם, היה רב הקהילה בליסבון במשך 50 שנים. “בסוף אנחנו נעשה את זה”.

 וכשפורטוגל משחקת נגד ישראל, בעד מי אתה?

“זה לא פשוט. אני חולה על כדורגל, יש לי מנוי למשחקים של בנפיקה ליסבון. לפני שלוש שנים, כשנבחרת ישראל הגיעה לכאן במוקדמות המונדיאל, אפילו השגתי כרטיסים, אבל לא הייתי מסוגל ללכת. הבנות שלי הלכו למשחק, ולקחו איתן שני דגלים: של פורטוגל ושל ישראל”. 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.