יום השנה להחלטת טראמפ: סגן שר החוץ של , עבאס ארקצ’יאיראן, הודיע הבוקר (ד’) לשגרירי , , , ורוסיה במדינה כי איראן החליטה להפסיק ליישם “חלק מההתחייבויות” בהסכם הגרעין שנחתם עימה ב-2015. לדברי נשיא איראן חסן רוחאני, “הציונים ואיפא”ק הפעילו לחץ על ממשל טראמפ לסגת מהסכם הגרעין עם איראן”.

בטהרן הציבו אולטימטום של 60 כדי לאפשר למדינות החותומות על ההסכם “להראות רצון טוב” ולהגן עליה מפני סנקציות האמריקאיות, לפני שייסוגו מהתחייבויות נוספות ויגבירו את רמת העשרת האורניום. הנשיא האיראני איים כי קריסת ההסכם עלולה להיות מסוכנת עבור איראן והעולם. הוא אף הזהיר מ”תגובה איראנית חריפה” אם הנושא ישוב למועצת הביטחון של האו”ם.

על פי הודעת האיראנית, איראן לא מחוייבת למגבלות על כמות האורניום המועשר לרמה נמוכה שנשארו ברשותה (300 ק”ג), ולא על כמות המים הכבדים (130 טון) שברשותה.

חגיגות יום “אלקודס” (ירושלים) באיראן

 

נתניהו: “לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני”

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברים בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל. “בבוקר הזה, בדרכי לכאן שמעתי שאיראן מתכוונת להמשיך בתוכנית הגרעין שלה”, אמר. “לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. נוסיף להיאבק במבקשי נפשנו, וננעץ את שורשינו עמוק עוד יותר באדמת המולדת. כך עשו גיבורינו בשחר תחיית האומה, ואנו צועדים בדרכם”, קבע.

“נוסיף להיאבק במבקשי נפשנו”. רה”מ נתניהו נושא דברים בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל

 

דובר משרד החוץ הסיני, גנג דואנג, אמר בתגובה כי על ההסכם להתקיים במלואו וכי על שני הצדדים להבטיח זאת. אתמול מסר בכיר צרפתי לסוכנות הידיעות ‘רויטרס’ כי “אם איראן תפר את תנאי , האיחוד האירופי ייאלץ להצטרף להצטרף לסנקציות המוטלות עליה. אמרנו לאיראן לא להפר את ההסכם, ואנו מקווים כי היא תקשיב”.

זריף מאשים: נתניהו יגרור את טראמפ למלחמה

כזכור, לפני שבועיים אמר שר החוץ האיראני, מוחמד ג’וואד זריף, בראיון לסוכנות הידיעות ‘רויטרס’ כי הוא אינו סבור שנשיא ארה”ב טראמפ מעוניין במלחמה אך עלול “להתפתות” למלחמה. מי שעלול לדחוף את טראמפ למלחמה, לטענת זריף, הוא מי שהוא מכנה אותם “צוות B”, הכולל את ראש הממשלה בנימין נתניהו, היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג’ון בולטון והנסיך הסעודי מוחמד בין סלמאן.

שר החוץ האיראני מוחמד ג’וואד זריף. צילום: רויטרס

 

“אלו שעיצבו את צעדי המדיניות שננקטים כעת פשוט לא רוצים להגיע לפתרון בהסכמה”, אמר זריף שהתלווה למשלחת איראן לאו”ם בניו יורק. “טהרן לא מחפשת עימות, אבל לא תימנע מלהגן על עצמה”. עוד הזהיר מפני “תאונה” שעשויה להוביל למשבר.

כזכור, משטר טראמפ המיודד עם ישראל ועם ארצות הערב המתונות נחוש להוביל לפירוק איראן מנשקה הגרעיני. לאחרונה הכירה ארה”ב במשמרות המהפכה של איראן כארגון טרור ואף הסירה את הפטור לייבוא נפט מאיראן.

את ההחלטה להכיר במשמרות המהפכה כארגון טרור מכנה זריף – “אבסורד” אך לא ממליץ למהר עם תגובה צבאית כל עוד ארה”ב לא תשנה את הנחיותיה לפעולה בנושא. “נפעל בזהירות, אך זה לא אומר שאם ארה”ב תשנה את כללי המשחק או התנאים תהיה דרך להתחמק מעימות”.

ראש הממשלה נתניהו על רקע המידע האיראני שהושג ע”י המוסד. צילום: עמוס בן-גרשום, לע”מ

 

לדברי ראש ענף איראן באמ”ן לשעבר, סא”ל במיל’ מיקי סגל, שכיום משמש כחוקר ב’מרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה’, “מדובר בצעד חכם דיפלומטית מצד איראן המעביר את המסר ומשאיר עדיין זמן סביר לדיפלומטיה בין איראן למעצמות. צעד זה אינו מונע את המשך הלחץ על איראן ועימות אפשרי בין ארה”ב לרפובליקה האסלאמית”

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.