דסק איראן של ה'מרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה' מדווח היום (רביעי) על ידיעות רבות בסוכנות הרשמית של המשטר האיראני, 'איסנא', לפיהן "ריח רע מאוד" מורגש ברחבי טהראן.

על פי הדיווח, עשרות צוותים של כבאים וכוחות נוספים עוקבים אחרי מקור הריח היוצא דופן. בעיר ענקית זו שבה גרים כ-15 מיליון אזרחים ועובדים בה עוד כ-12 מיליון איש, הידיעות הפכו לנושא המעורר דאגה רבה, בין היתר הופצו אפילו שמועות על כך שמדובר במתקפה כימית על טהרן.

הדיווחים בסוכנות הידיעות האיראנית

 

כשעה לאחר הידיעות הראשוניות ותחילת חרושת השמועות, התברר כי המערכת הראשית של ניקוז השירותים של טהרן התפוצצה בלב העיר, בסמוך לאוניברסיטה המרכזית. על פי הדיווחים השונים, הריח מתפשט ומגיע למרחק של קילומטרים רבים ממקורו.

מתנגדי המשטר האיראני כבר החלו להגיב בטוויטר בזלזול וטענו כי "שלטון שמבקש להעלים את ישראל, אינו יכול לדאוג למערכת הביוב של עיר הבירה שלו". יש לציין כי ישראל עזרה לאיראן להקים את מערכת הניקוז שלה בתקופת שלטון השאה הפרסי, ויש מי שטוען כי בידי ישראל נמצאות עדיין המפות של אותה מערכת.

כזכור, בתחילת החודש נחשפו צילומי לווין המוכיחים כי טהרן כולה "שוקעת" באופן קבוע בכמה סנטימטרים בכל שנה, בעקבות שימוש יתר במי מערכת הניקוז לטובת השקייה.

 

אלון מליק

אלון מליק