מאמציה של איראן להשיג שליטה בדרום סוריה, מתגברים במקביל להצלחת הקואליציה שמובילה ארה"ב לצמצם את שליטת 'דאעש' באזור. על פי דיווח ב- USA TODAY: בשבוע שעבר תקף כלי טיס מטעם כוחות החברים בקואליציה האמריקאית בסוריה את המיליציות השיעיות הפועלות בגזרה בגיבוי איראן בפעם השלישית, וכלי טיס אמריקאי אף הפיל מזל"ט מתוצרת איראנית לאחר שזה ירה לעבר כוחות העובדים בשיתוף פעולה עם ארה"ב.

חסן רוחאני נשיא איראן. צילום: אתר הקרמלין
חסן רוחאני נשיא איראן. צילום: אתר הקרמלין

עבור איראן, הבטחת נתיב יבשתי מגבול- סוריה עיראק ארגון חיזבאללה החולש על טריטוריה נרחבת בלבנון מהווה יעד מרכזי בתכניתה של המעצמה השיעית ליצור רצף טריטוריאלי דרך עירק וסוריה ועד לבנון(זוהי התכנית במכונה בקרב החוקרים "חצי הסהר השיעי". על פי הערכות, תכנית העל האיראנית תכלול בשלב מתקדם יותר גם סלילת ציר תנועה מטהרן דרך האוקיינוס ההודי לנסיכויות המפרץ ולאחר מכם גם לסעודיה ולסודאן. בלשב הסופי חותרת איראן ליצירת תנועה מישראל דרך עיראק לירדן ואחר כך גם לישראל.

החשש כיום הוא כי הקרבות המתנהלים בימים האחרונים יובילו לעימות מקיף וחמור בין ארה"ב לרוסיה ובין ארה"ב לאיראן. לפי גורמי מודיעין איראן ממקדת את הקרבות סביב מחנה האימונים של המורדים הסורים – 'אל-תנף' הממוקם בכביש המהיר המחבר בין בגדד לדמשק, מיקום אסטרטגי עבור האיראנים שההשתלטות עליו תקל בהעברת לוחמים וציוד צבאי.

 

 

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20