כוחות '' בראשות והמשטר הסורי הגיעו לפני שבוע לגבול -עיראק במטרה להשיג רצף טריטוריאלי יבשתי מאיראן ועד לבנון והים התיכון דרך עיראק ודרך סורי. כך פורסם ב'מכון ממרי"י' לחקר תקשורת המזרח התיכון. עפ"י דיווחים בתקשורת הערבית, לאחרונה פעלה ארה"ב כדי למנוע מ'ציר ההתנגדות' להשיג רצף טריטוריאלי זה ולהשתלט על הגבול, וניסתה ליצור אזורי ביטחון בדרום סוריה בגבולה עם ירדן ובאזור אל-תנף שבמשולש הגבולות עיראק-סוריה-ירדן, שם מרוכזים כוחות אמריקאים וכן כוחות של האופוזיציה הסורית הנתמכים על ידם. מאמצים אלו מבטאים שינוי מהותי שחל במדיניות ארה"ב ביחס למשבר הסורי מאז כניסת דונלד לבית הלבן.

הנשיא טראמפ והאייתולה חמינאי. צילום: Gage Skidmore ואתר נשיא רוסיה
הנשיא טראמפ והאייתולה . צילום: Gage Skidmore ואתר נשיא רוסיה

 

בעקבות כך, 'ציר ההתנגדות', המנוהל על ידי '' האיראניות, שיגר מסר מאיים לארה"ב, שכוחותיה פועלים בסוריה וסביבתה. על פי הפרסום, למרות שארה"ב בחרה עד כה לנקוט פעולה מוגבלת יחסית נגד התקדמות כוחות ציר ההתנגדות, שלא מנעה את הגעתם לגבול סוריה-עיראק, בקרב כוחות ציר ההתנגדות ישנו חשש כבד כי ארה"ב תפעל למנוע את ביסוס שליטתם בגבול עיראק-סוריה ולכן הם מאיימים כי אם ארה"ב תבצע " גדולות" יותר ממה שביצעה עד כה, הדבר "ידמה להכרזת ".

סוכנות הידיעות האיראנית פארס הבהירה את חשיבות המערכה על עיראק-סוריה-ירדן מבחינתה של איראן. בדיווח של הסוכנות נכתב כי המערכה נועדה לסכל את תכניתה של ארה"ב לחלק את סוריה, שמסכנת את ביטחונה של איראן. בדיווח נכתב כי המצב כיום הוא שסוריה מחולקת בין הכורדים, הנתמכים ע"י ארה"ב, ופועלים להרחיב את שליטתם בצפון סוריה, לבין תורכיה השולטת על חלקים נרחבים מצפון סוריה והמשטר הסורי ובעלי בריתו החולשים על החוף הסורי ודמשק. "אמריקה וסעודיה לא יכולות לייצר קואליציה נגד איראן ולצפות מאיראן לשבת בשקט", הכריזו האיראנים.

"מוכנים ללכת אתכם על פי תהום, עד קו העימות האחרון"

בכיר ב'ציר ההתנגדות' השמיע את האיומים אף באמצעות התקשורת הלבנונית והכריז כי "סוריה ובעלי בריתה נחושים לשלוט במדבר ובגבול ולא נאפשר לאמריקאים לשלוט שם, יהא המחיר אשר יהא", ואיים: "אנו מוכנים ללכת אתכם על פי תהום, עד קו העימות האחרון". מקור בכיר נוסף, הזהיר באתר האינטרנט של חיזבאללה כי "על האמריקאים ובעלי בריתם לדעת שהם ישלמו מחיר יקר והם יהיו מטרות אם יכנסו לאדמת סוריה".

נאטו נכנסת לסוריה. צילום: צבא ארה"ב
נאטו נכנסת לסוריה. צילום: צבא ארה"ב

 

עד כה, נמנעו כוחות ציר ההתנגדות מתגובה מעשית להפצצות האמריקאיות, אך מפקד 'חדר המבצעים של כוחות בעלות הברית של סוריה' איים: "לארה"ב ידוע היטב שדם בני סוריה והצבא הערבי הסורי ובעלי בריתו אינו זול ושישנה [בידם] היכולת לתקוף את נקודת ריכוז [הכוחות] האמריקאים בסוריה ובאזור, אם הדבר יהיה הכרחי. [לכוחות ציר ההתנגדות] יש מערכות טילים ומערכות חימוש שונות ויש כוחות אמריקאים המוצבים באזור. אי תגובה מצד בעלי בריתה של סוריה אינו עדות לחולשה… העדר התגובה והאיפוק לא ימשכו זמן רב אם ארה"ב תחרוג מהקווים האדומים".

בינתיים ירדן וסוריה מצחצחות חרבות זו נגד זו, נוכח פעילות כוחות המשטר ובעלי בריתו לבסס את נוכחותם גם בדרום סוריה, לאורך הגבול עם ירדן.:עוד באותו נושא