No Tag To Print

סופגים ביקורת. יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
האם היחסים הטובים יסייעו לישראל לשמור על הסכמים שטובים לה? פגישת נתניהו עם טראמפ בבית הלבן. צילום: לע"מ

טראמפ: אם הפלסטינים לא יגיעו לשולחן המו"מ – לא יהיה שלום

איראן, השגרירות והפלסטינים: ראש הממשלה נתניהו נפגש הערב עם נשיא ארצות הברית, הודיע כי הוא שוקל להגיע לטקס פתיחת השגרירות בירושלים והבהיר כי בלי נכונות פלסטינית למו"מ – לא יהיה שלום

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (ב') בוושינגטון עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבית הלבן. טרם הפגישה, החלו מגעים להגעת טראמפ לישראל אל טקס העברת השגרירות לירושלים ביום ירושלים, ה-14 במאי, ובמהלכה אמר הנשיא כי הוא שוקל את הגעתו. כמו כן, טראמפ הבהיר כי לצורך המשא ומתן נדרשים הפלסטינים להגיע לשולחן הדיונים. "אם הפלסטינים לא יגיעו לשולחן המו"מ", אמר – "לא יהיה שלום".

פגישת נתניהו עם טראמפ בבית הלבן. צילום: לע"מ

"ירושלים נהדרת ואני שמח שהצלחתי לעשות מה שנשיאים אחרים אמרו שיעשו ולא ביצעו", אמר הנשיא טראמפ בהצהרה שנשאו השניים בתום הפגישה החמישית ביניהם. "אנחנו מתחילים בבניית השגרירות. נבנה אותה מהר מאוד. הנחיתי את מחלקת המדינה להשקיע מיליארד דולר. דיברנו על סכום עתק שנשקיע ואנחנו עושים את זה. כרגע מדובר על בניין זמני אותו אנחנו מתכוונים לשפץ ואנחנו מחפשים מקום קבע. אני בטוח שאני רוצה להגיע שוב לישראל".

רה"מ נתניהו פנה לטראמפ בהצהרה המשותפת והזכיר כי "זאת הפעם הראשונה שבה אנו נפגשים בוושינגטון, בירתה של אמריקה, מאז שאתה הצהרת, אדוני הנשיא, שירושלים היא בירתה של ישראל. זאת הייתה הכרזה היסטורית שאליה הצטרפה החלטתך האמיצה להעביר את השגרירות עד יום העצמאות הקרוב".

נתניהו הוסיף ואמר: "אני רוצה לומר לך שלעם היהודי יש זיכרון ארוך. כך שאנו זוכרים את ההכרזה של המלך הפרסי הדגול כורש מלפני 2,500 שנה. הוא הצהיר שבני העם היהודי הגולים בבבל יוכלו לשוב לבנות את בית המקדש בירושלים. אנו זוכרים לפני מאה שנה את הלורד בלפור שהצהיר את הכרזת בלפור שהכירה בזכויותיהם של העם היהודי על אדמת מולדתנו. אנו זוכרים את הנשיא הארי טרומן שהיה המנהיג הראשון שהכיר במדינה היהודית לפני 70 שנה".

עוד אמר ראש הממשלה, כי "האתגר הגדול ביותר שלנו במזרח התיכון לשתי המדינות שלנו, לשכנינו הערבים, מסתכם במילה אחת: איראן. איראן טרם ויתרה על שאיפותיה הגרעיניות. היא יצאה מן ההסכם הגרעיני מועצמת ומועשרת. היא מתנהגת בתוקפנות בכל מקום, כולל לאורך גבולנו. אני חושב שעלינו לעצור את המדינה הזאת שבה מכריזים "מוות לישראל, מוות לאמריקה". יש לעצור את איראן, זה אתגר משותף לשנינו".

"האתגר הגדול ביותר במזה"ת – איראן". טיל איראני במהלך מצעד צבאי בטהרן. צילום: רויטרס

 

לדבריו, "עקב אתגר זה, אנו שואפים לחקור את ההזדמנות לשלום, היות שהערבים מעולם לא היו כל כך קרובים לישראל וישראל מעולם לא היתה קרובה כל כך לערבים. אנו מבקשים גם להרחיב את השלום הזה עם הפלסטינים. אני מצפה לשיחות הללו, אך אני מבקש לשוב ולחדד את דבריך. אדוני הנשיא, אני כאן כמעט ארבעה עשורים שבהם מדברים ושואפים לבנות את הברית בין ישראל לאמריקה, תחת הנהגתך היא מעולם לא היתה איתנה כל כך. אזרחי ישראל רואים את עמדתך בנוגע לירושלים, הם רואים מהי עמדתך בנוגע לאיראן, הם רואים כיצד אתה מגן באופן מופתי על ישראל ועל האמת באו"ם, ואני כראש הממשלה רואה דבר מה שאתה כנשיא רואה אך אחרים אינם מסוגלים לראות, וזה היקף שיתוף הפעולה המודיעיני בתחומים החיוניים לביטחונם של שני העמים".

המנהיגים אף הסכימו כי מעולם מערכת היחסים בין ישראל לארצות הברית לא הייתה טובה יותר. נתניהו וטראמפ דנו בנוגע להסכם המעצמות עם איראן, כשראש הממשלה מנסה להאיץ בנשיא האמריקאי להגביר את המעורבות האמריקאית במזרח התיכון.

כמו כן, השניים דנו על המתווה המשותף להפעלת הלחץ על מערב אירופה לפעול מול איראן. כזכור, אתמול שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב ל'דריאן, איים על טהראן ואמר כי ארצו תשקול סנקציות נגד איראן אם זו תוסיף בפיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים שלה. "היינו רוצים שאיראן תיקח חלק חיובי יותר בפיתרון המשברים המתמשכים במזרח התיכון", אמר ל'דריאן.

הפגישה נסבה גם סביב תהליך השלום אותו טראמפ מנסה להניע, כאשר אמש אישרה הרשות הפלסטינית תקציב לשנת 2018 הכולל גם משכורות למחבלים. ברקע עומדים הפרסומים אודות התכנית המתגבשת של הבית הלבן, הכוללת הקמת מדינה פלסטינית מפורזת, חלוקת ירושלים ו"העתקת" יהודים מבתיהם. עד כה פרסומים אלו לא זכו לאישור רשמי מהבית הלבן, אך שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי כבר אמרה כי "שני הצדדים לא יאהבו את כל פרטי התכנית".

בתוך כך, נתניהו טראמפ סגרו את הפרטים בנוגע להעברת השגרירות האמריקאית מתל-אביב לירושלים במהלך מאי. למהלך זה הצטרפה אמש גואטמלה שהודיעה כי תעביר את שגרירותה לירושלים ב-16 במאי.

פגישת נתניהו עם טראמפ בבית הלבן. צילום: לע"מ
קבלת הפנים לנתניהו בבית הלבן. צילום: לע"מ
It is not Android