הסניף הישראלי של ענקית הרהיטים השוודית "" הוציא לאחרונה קטלוג התואם לנפש הציבור החרדי. בהתאם לכך, הקטלוג לא הכיל תמונות של נשים ככלי לקידום מכירות.

כצפוי, פעילי רשת פמיניסטים תקפו את החלטת החברה. לבסוף, חברת איקאה העולמית התנצלה ואמרה כי פרסום הקטלוג הוא "שגיאה". ג'וזפין תורל, דוברת איקאה העולמית, אמרה לסוכנות הידיעות השוודית TT: "הקטלוג לא עבר דרכנו, אלה לא מסוג הדברים שאיקאה עומדת מאחוריהם. הסניף הישראלי ניסה להגיע לקהל יעד צרכני מסוים אבל עשה טעות״.

איקאה
קטלוג איקאה

ח"כ (הבית היהודי), יו"ר השדולה למען ארץ ישראל, תקף בחריפות את תגובת איקאה העולמית. סמוטריץ' צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בעולם נאור ומתוקן באמת חברה הייתה מתנצלת על מצב הפוך של חוסר התחשבות ברגשות ובאמונות של ציבור שלם. אנחנו בעולם צבוע של ליברליזם טוטליטארי".

מנכ"ל איקאה: "הציבור הדתי והחרדי – קהל לקוחות חשוב ונאמן"

מנכ"ל איקאה בישראל, אמר עם פרסום הקטלוג: "בטבע של איקאה נמצאת השאיפה להגיע לכל קהל וקהל, אנחנו פונים לכולם. המגזר הדתי-חרדי מהווה כ-20% מהשוק, הוא קהל נאמן, וחשוב עבורנו ולכן היה לנו חשוב שגם הוא יוכל ליהנות ממגזין שמתאים והולם את סט הערכים שלו. הלקוחות החרדיים, כמו כל הלקוחות שלנו, מרגישים את הערכים של איקאה, הם יודעים שהם הגיעו לחנות שהיא כמו בית, שלא יעבדו עליהם. זו תרבות ארגונית עם אחריות שעוטפת הכול".

סמוטריץ מרים אלסטר פלאש 90
חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. "ליברליזם טוטליטרי". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כמו כן, יו"ר איקאה בישראל הביע שביעות רצון מהקמפיין: "עבורי זו זכות לעמוד בראש חברה כאיקאה, חברה המבוססת על ערכים המתאימים לסולם הערכים היהודי – להיטיב עם הזולת ולעשות יותר, על מנת להפוך את העולם למקום טוב יותר. השקת מגזין איקאה לציבור החרדי מעניק להם את ההזדמנות להתרשם ממגוון מוצרינו באופן טוב יותר. המהלך מצטרף לחשיבה הכללית של איקאה ישראל – להיות רשת שומרת שבת ולמאמץ שהשקענו בהחלת כשרות מהדרין על כל מסעדות הרשת כדי שגם הציבור החרדי יוכל ליהנות מחוויית איקאה מושלמת. אנו מאמינים שלכולם מגיע ליהנות מאיקאה.".

לאחר פרסום הקטלוג, נציגי איקאה בישראל מסרו: ״קטלוג איקאה, המופץ בישראל בכ- 1.7 מיליון עותקים, זהה לקטלוג בכל מדינות העולם. במסגרת פרסום מקומי, חילקה איקאה ישראל עלון למגזר החרדי המותאם לאורח החיים והמנהגים הנהוגים בו. אנו מבינים כי יש מי שנפגע מהתמונות בעלון ואנו מצטערים על כך. בעתיד נוודא שהפרסום יהיה נכון לכולם ויתחשב ברגשות כלל המגזרים, שהם לקוחותינו״.

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא