חברי כנסת זעקו, הכותרות בעיתונים קבעו ואפילו מערכון ב'ארץ נהדרת' חרץ בשבוע שעבר- הכסף נמצא בהתנחלויות. ח"כ סתיו שפיר הגדילה לעשות כשהכניסה למשוואה את תושבי הפריפריה וטענה כי תקציבי ההתנחלויות מגיעים על חשבון תושבי הפריפריה.

פתיחת שנת הלימודים בפדואל. צילום: לע"מ
פתיחת שנת הלימודים בפדואל. צילום: לע"מ

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

למרות פיגועי הירי בכבישים, חדירות המחבלים והמצב הביטחוני הקשה ביהודה השומרון, ל'שביעי' נודע על אפליה מובנית בתקציבי החינוך שמגיעים ממשרד החינוך, בין יהודה ושומרון לבין הפריפריה. בתי הספר העל יסודיים הממוקמים בפריפריה ובאזורי סיכון ביטחוני, מקבלים תקציב של כ-30% יותר מאשר אזורים שאינם נמצאים תחת הקטגוריה הזו. כך על פי מודל שקרוי 'מודל המוחזקות' שנקבע במשרד החינוך, לפיו בתי ספר על יסודיים הממוקמים בפריפריה – בנגב, בגליל וביו"ש, שנמצאים תחת החינוך ההתיישבותי או ממוקמים במקום בו קיים סיכון ביטחוני, זוכים לתוספת זו.

כך למשל, מקבלים בתי ספר בכרמיאל את התוספת, בזכות היותם בפריפריה וסמוך לגבול לבנון וכך גם לגבי העיר שדרות שרחוקה מהמרכז וקרובה לגבול עזה. אך כאן מתגלה האבסורד. גם בתי הספר ביהודה ושומרון נכללים באותה מסגרת ולמרות זאת אינם זוכים לקבל את מלוא התוספת.

קיצוץ של מיליונים

לפני כ-7 שנים כאשר יולי תמיר הייתה שרת החינוך, שונו הקריטריונים לקבלת תוספת התקציב בעקבות החלטת בג"צ על שינוי קריטריונים של יישובי עדיפות לאומית. כך נקבע כי יהודה ושומרון נחשב למקום עם סיכון ביטחוני מופחת. בכך היא הצליחה להוריד את תוספת התקציב בכ-8% שמתבטאים בכמה מיליוני שקלים בשנה.

למרות שמאז כהונתה של יולי תמיר התחלפו שלושה שרי חינוך: גדעון סער, הרב שי פירון וכעת גם השר נפתלי בנט, לא פעלו השרים להשיב המצב לקדמותו. כעת מתכוונים במועצה אזורית שומרון לצאת במאבק על מנת לתקן את האבסורד באופן מידי.

בן ציון.
בן ציון.

"אין דבר יותר הזוי מזה. המצב היום ביהודה ושומרון מבחינה ביטחונית הוא הרבה יותר מסוכן מכרמיאל או שדרות", קובל דוידי בן ציון, סגן ראש מועצת השומרון ומי שאחראי על תיק החינוך במועצה שבה לומדים כיום 17,000 תלמידים.

"תלמיד שגר באלון מורה נאלץ לנסוע ולעבור בחווארה ובצומת תפוח עד שהוא מגיע ללימודים, אלו מקומות שיום יום מתרחשים בהם אירועי טרור. איך ניתן לומר שבכרמיאל יותר מסוכן? באה יולי תמיר לפני 7 שנים בתור שרת החינוך וקיצצה את התקציב של בתי הספר ביהודה ושומרון ב-8%. זה אומר שכל מוסד על יסודי ביהודה ושומרון מקבל 8% פחות מהמקביל אליו בשדרות וכרמיאל".

"החלטה פשוטה של מנכ"לית המשרד"

לפני כחודש שלח בן ציון מכתבים לשר החינוך נפתלי בנט ולמנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן, ובהם, דרש לשנות את הסעיף המפלה ולהחזיר את המצב לקדמותו, אך עד לשעת כתיבת שורות אלו, טוען בן ציון כי לא קיבל מענה. "היה בינתיים גדעון סער, לא שינה את זה, היה שי פירון והמצב נשאר אותו הדבר. עכשיו גם שר החינוך בנט עדיין לא ביצע את השינוי. אנחנו מצפים שהוא ישנה את הסעיף באופן מידי. זו החלטה פשוטה של מנכ"לית המשרד. אין צורך פה לא בבג"צ, לא בית משפט ולא אישור מיוחד מממשלת ישראל. אנחנו לא מבקשים יותר – אלא בסך הכול השוואת תנאים לנגב ולגליל. תלמיד תיכון בשדרות לא יקבל פחות מתלמיד תיכון באלון מורה אלא אותו דבר".

לדבריו של בן ציון, במידה ומשרד החינוך לא ייעתר לבקשה של ראשי המועצות ביהודה ושומרון, הם מתכוונים לצאת למאבק עיקש עד לשינוי הסעיף המפלה לרעה.

למרות שפניית מועצת שומרון הגיעה לפני מספר שבועות, נמסר ממשרד החינוך כי "אכן התקבלה בימים אלה פניה של מוא"ז שומרון. הפניה נמצאת בבדיקה".:עוד באותו נושא