טקס ברית מילה. צילום: פלאש 90

תקדים באירופה: על פי פרסום "הגרדיאן", בסוף השבוע האחרון עלתה לראשונה הצעת חוק המציעה עונש של עד שש שנות מאסר לכל מי שמבצע ברית מילה לגברים/בנים, למעט מקרים הכרחיים בשל סיבות רפואיות. במידה והחוק יעבור, איסלנד תהפוך למדינה הראשונה באירופה שתוציא את טקס ברית המילה מחוץ לחוק, טקס המשותף ליהדות ולאסלאם ועשוי להצית מאבק על חופש הדת, במדינה ובכלל.

אחד מכל שלושה גברים בעולם הוא נימול, הרוב המכריע מסיבות דתיות או תרבותיות. באופן טבעי, המהלך האחרון באיסלנד, עורר דאגה וזעם בקרב מנהיגים דתיים ברחבי אירופה ועתיד להפוך את החיים עבור יהודים ומוסלמים במדינה לבלתי אפשריים. רבים בקהילות היהודיות והמוסלמיות חוששים שנושא המילה יהפוך לגורם לאנטישמיות ולאיסלאמופוביה כמו שקרה בסוגיית הלבוש הדתי-מסורתי והשחיטה הכשרה.

מסורת בסכנה. צילום: פלאש 90

מנהיגים מוסלמים ויהודים תקפו את ההצעה. הקרדינל ריינהרד מרקס, הבישוף הבכיר באיחוד האירופי טען כי הצעת החוק היא "התקפה מסוכנת" על חופש הדת וכי "הפללה של מילת גברים היא צעד חמור מאוד שמעורר דאגה עמוקה".

מנגד, הצעת החוק האיסלנדית גורסת כי מילת בנים צעירים פוגעת בזכויותיהם, אינה עולה בקנה אחד עם אמנת האו"ם בנוגע לזכויות הילד ואינה שונה ממילת נשים שכבר הוצאה מחוץ לחוק ברוב מדינות אירופה. עוד טוענת הצעת החוק כי המילה מבוצעת ללא הרדמה והתהליך נעשה לעתים קרובות במקומות שאינם סטריליים ולא על ידי רופאים, אלא על ידי מנהיגים דתיים, מה שעלול להביא לסיכון גבוה לזיהומים ואף למוות.

מול הטענה כי להורים ישנה הזכות המלאה לתת הכוונה דתית לילדים שלהם, עונה ההצעה כי זכות זו לעולם אינה עולה על זכויות הילד עצמן, ובמידה והילד יבקש בעתיד לעבור תהליך של מילה, מסיבות דתיות או תרבותיות, הוא יהיה רשאי לעשות זאת כאשר יגיע לגיל בו יבין את ההשלכות של מעשה כזה.

זכויות הילד או חופש הדת? צילום: פלאש 90

אוכלוסיית איסלנד מונה כ-336 אלף בני אדם וכוללת קהילות קטנות של מוסלמים ויהודים. לפי הערכות, מדובר בכ-250 יהודים וקרוב ל-1,500 מוסלמים בסה"כ. הצעת החוק באיסלנד נקשרת לחוקים אחרים שאושרו במדינות אירופה ומציבים ערכים אחרים מעל לחופש הדת כמו חוק איסור השחיטה הכשרה בבלגיה, או האיסור ללבוש חיג'אב או בורקה. עד כה, ניכר כי הצעת החוק באיסלנד זוכה לתמיכה מפלגתית וציבורית רחבה ובמידה ותאושר בקריאה ראשונה, היא עתידה לעבור לדיון בן כמה חודשים בוועדת הפרלמנט עד שתהפוך לחוק.