אסיפת האינטרפול. צילום: רויטרס
אסיפת האינטרפול. צילום: רויטרס

בישראל מודאגים מאוד מההצבעה בעצרת הכללית של , ארגון השיטור העולמי, שאישרה היום (ד') ברוב מוחץ את בקשת הפלסטינים להצטרף לארגון כחברים מן המניין. בראיון מיוחד לאתר ערוץ 20 אומר , לשעבר מנכ"ל משרד החוץ ולשעבר שגריר בקנדה, שההחלטה האומללה הזאת תהפוך את אינטרפול לגוף בלתי רלוונטי ממש כמו אונסק"ו.

"בקבלת הפלסטינים כמדינה חברה באינטרפול, הארגון למעשה חרג מעצם חוקתו המחייבת חברות רק על ידי מדינות ("countries")", אמר בייקר. "הפלסטינים אינם מדינה וההחלטה של העצרת הכללית משנת 2012 (שמכוחה הם בקשו חברות) ששדרגה את מעמד אש״פ למדינה משקיפה-לא-חברה באו״ם לא יצרה מדינה חדשה. אין לאו״ם את היכולת והסמכות לכונן מדינות".

"הליכי קבלת חברות חדשות – גם באינטרפול – הם הליכים דמוקרטיים המבוססים על הצבעה של רוב החברים. משמע ששיקולים משפטיים והגיוניים לא בהכרח עומדים כנגד אינטרסים פוליטיים, לחצים קבוצתיים וכלכליים של המדינות המצביעות. מעשית, קבלת הפלסטינים תגרום נזק לאמינותו, מקצועיותו ותיפקודו של אינטרפול שתמיד נחשב כארגון מקצועי וביצועי. הוא ייחשב מעכשיו כעוד ארגון פוליטי שפתח את דלתותיו למניפולציות פלסטיניות, הכל תוך הפרה בוטה בסעיף 3 חלוקתו המחייב נייטרליות מוחלטת בכל פעילות הארגון. בכך הוא השווה את עצמו לארגון אונסק"ו שעקב הפוליטיזציה הפלסטינית הפך לארגון לא רלוונטי", הוסיף השגריר לשעבר.

בייקר מנסה להרגיע את החששות שנשמעו בימים האחרונים מצד גורמים פוליטיים בישראל: "נראה שלקבלת הפלסטינים לא תהיה השלכה מעשית נגד ישראל, והדבר לא יביא להוצאת צווי מעצר נגד ישראלים כפי שחוששים כמה ישראלים בכירים, כולל שרים לא בקיאים. הפרוצדורות הפנימיות של אינטרפול והוראות הסודיות הבנויות בתוך הארגון לא יאפשרו מניפולציות פוליטיות של תפקודו המקצועי".

השגריר לשעבר אלן בייקר. צילום: המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה
השגריר לשעבר אלן בייקר. צילום: המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא