הדס, אלמנתו של סנ”צ ברוך מזרחי, פונה היום (א’) לראש הממשלה בנימין נתניהו במכתב שפרטיו ייחשפו הערב ב”לפני כולם” (21:00, ערוץ 20). מזרחי פנתה היום במכתב פתוח לראש הממשלה ולציבור: “חשובה לי מאד ההכרה בכך, שמתחילת המשפט ולכל אורכו – נלחמתי וקיוויתי כי העונש שיגזר, יהיה עונש מוות”. מזרחי ביקרה את הממשלה על אוזלת ידה בקידום ענישה משמעותית כלפי המחבלים וכתבה כי “אצל שר הביטחון, אך בעיקר אצל ראש הממשלה, אין רצון אמיתי להביא לעליית מדרגה ולמתן עונש מוות למחבלים הרוצחים”. עוד כתבה כי “למרבה הצער, מעשיהם של הפוליטיקאים מסתכמים במתן הצהרות בלוויות או בביקורים במהלך השבעה, אך כאשר מגיע רגע האמת, הם נרתעים ונמנעים מלתת את ההנחיה לפרקליטות, לבקש עונשי מוות”.

כזכור, בשבוע שעבר גזר בית הדין הצבאי בכלא עופר על זיאד עווד, המחבל שרצח באפריל 2014 את סנ”צ ברוך מזרחי ופצע את אשתו הדס, שני מאסרי עולם. בנוסף, הופעלו נגדו 16 שנות מאסר על תנאי שעמדו נגדו לאחר ששוחרר במסגרת עסקת שליט. “צריך לשים סוף לחגיגה של המחבלים, על ממשלת ישראל לקדם מידית עונש מוות למחבלים, אמרה האלמנה הדס לאחר גזר הדין, שניתן בבית הדין הצבאי בכלא עופר.

“בכל פיגוע תמיד כולם מזדעזעים ומבטיחים עונש מוות למחבל. בפועל זה לא קורה”, אומרת מזרחי בשיחה עם ערוץ 20. “רק סא”ל ומעלה יכול להשית עונש מוות למחבלים. יש שם אפשרות ליישם את זה בבתי הדין הצבאיים, זה לא מצריך שינוי חקיקה, אלא הפעל סמכות. אבל יש הוראה ברורה מהממשלה ומהעומד בראשה לא לעשות את זה”, אומרת מזרחי ותוקפת את רה”מ נתניהו: “ישראל רוצה שקט תעשייתי מהמחבלים, רה”מ מפחד מהתגובות העולמיות. אנחנו לא באמת יודעים להגן על עצמנו. אנחנו צריכים לומר בקול ברור ורם, עונש מוות למחבלים”.

הדס מזרחי, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90. בנימין נתניהו, צילום: עמית שאבי
, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90. , צילום: עמית שאבי

יש להזכיר כי בביקור בבית משפחת סלומון מנווה צוף, אמר ראש הממשלה נתניהו לעיני המצלמות כי הוא תומך בעונש מוות: “עונש מוות למחבלים זה דבר שהגיע הזמן לעשות. עמדתי כראש ממשלה במקרה כזה, של רוצח שפל כזה, צריך להוציא אותו למוות”. עוד הדגיש נתניהו כי חשוב שגם השופטים ידעו זאת. על אף זאת, הפרקליט הצבאי הראשי, תא”ל שרון אפק הבהיר כי אין בכוונת הפרקליטות לדרוש עונש מוות למחבלים.

“אני יוצאת למאבק הזה לאחר שמיציתי את כל הכלים המשפטיים שעמדו לרשותי”, מדגישה מזרחי. “חשוב לי להפיח חיים בנושא הזה ולהשאיר את זה על סדר היום הציבורי. לא יכול להיות שהרוצחים של ברוך יקבלו תנאי מחייה כמו בבתי מלון. המשכורות שהם מקבלים, המשפחות שממשיכות לקבל ביטוח לאומי. נחשפתי לזה רק שברוך נרצח, רק אז הבנתי כמה המדינה לא עומדת לצידך בשעת האמת”.

 

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.