No Tag To Print

צילום: רויטרס

אין באגטים: הקריקטורה הצרפתית שמשגעת את העולם המוסלמי

ארדואן קורא לחרם על תוצרת צרפתית – הבוקר קרא לתושבי תורכיה להחרים את הסחורה הצרפתית בעקבות פרסום הקריקטורה

קריקטורה של הנביא מחמד, שפרסם המגזין הצרפתי המפורסם, "שרלי הבדו", ואשר הוקרנה על מסכי ענק ברחבי צרפת, מעוררת גל מחאה רחב במדינות המוסלמיות, חרם מוצרים מתוצרת צרפת ואפילו סכסוך בין עמנואל מקרון, נשיא צרפת, לרג'פ ארדואן, נשיא טורקיה, שנמצאים ממילא בעימות על רקע המדיניות הצרפתית נגד הבדלנות של הקהילות המוסלמיות ברחבי המדינה.ארדואן תקף שלשום (שבת) את הנשיא מקרון באומרו כי "הוא זקוק לטיפול נפשי בשל גישתו לאסלאם". "מה הבעיה של האיש הזה מקרון, עם מוסלמים ואסלאם", שאל ארדואן בהופעה מול מפלגת השלטון.

Turkish President Erdogan speaks during a joint news conference in Ankara
צילום: רויטרס

בעקבות הדברים החזירה פריז את שגרירה מאנקרה והיא מאיימת על ארדואן בסנקציות. משרד החוץ הצרפתי פנה למדינות ערב כדי שתאסורנה על הרשתות את החרם על מוצרים צרפתיים אולם לצד החרם הייתה נתונה צרפת ביממות האחרונות למתקפת סייבר נרחבת נגד מוסדות ממשלתיים ופיננסיים והחשד נפל על גורמים בטורקיה.
בשבועות האחרונים נסגרו מסגדים ומשרדים של גופים אסלאמיים ברחבי צרפת, בשל תמיכתם באוטונומיה של קהילות מוסלמיות ומקרון קבע בעניין זה, כי מדובר ב"דת שנמצאת במשבר ברחבי העולם". פיגוע עריפת ראשו של המורה הצרפתי שהציג לתלמידיו קריקטורות של מחמד העלה את מפלס המתח בין צרפתים למוסלמים.
בינתיים מתפשטת המחאה ברחבי העולם הערבי ומדינות מוסלמיות וצוברת תאוצה בעיקר ברשתות החברתיות. בבחריין התקיימו הפגנות נגד הנשיא מקרון ושורת ידוענים ערבים יוצאת נגד הפרסום בצרפת. מאות אזרחים התכנסו אתמול במספר ערים בבחריין כדי למחות נגד התבטאויותיו האחרונות של נשיא צרפת נגד המוסלמים ונשאו כרזות שעליהן נכתב כי "מקרון משחק באש".
מרים אל ת'אני, פעילת רשת קטארית, כתבה כי אין לזלזל במוסלמים, שמספרם ברחבי העולם הוא 1.9 מיליארד וכי החרם שלנו על צרפת ומוצריה ישפיע על כלכלתה עד כדי שנשיאה הבור ילמד את הלקח". בשנת 2006 הוכרז חרם דומה על דנמרק עקב פרסום קריקטורות שפגעו בדמותו של הנביא מחמד וגרם נזק של מאות מיליוני דולרים.
האמנית האמירתית, אחלאם, הביעה מורת רוח וכעס על דבריו של נשיא צרפת וצייצה בחשבונה את תמונתו של מקרון עליה מופיעים סימני עקבות נעליים על פניו. גם שחקן הכדורגל המצרי, מחמד אבו טורקי, קורא לחרם על צרפת וקבוצת הכדורגל "אלקדסייה" מכווית הניפה שלט בשבחו של הנביא, בטרם עלתה לכר הדשא. במרוקו ובמצרים מגנים העיתונים את הפרסום הצרפתי המעליב.
בפתח מסעדה בכווית הונחו תמונותיו של מקרון כדי לשמור על כללי הריחוק החברתי בקורונה ולאלץ את הנכנסים לדרוך עליה.
בעשרות בתי עסק בכווית, בקטאר, בלוב, בטורקיה וגם במזרח ירושלים הוצבו שלטים על מדפים ריקים, בהם הייתה מונחת סחורה צרפתית ועליהן נכתב "כאן מחרימים סחורה צרפתית". גם ארגון מורדים ג'יהאדיסטי ששולט באדליב, תוקף את צרפת בעקבות העלבון כלפי הנביא ואוסר ייבוא מוצרים מצרפת לתחומי המחוז.
גם במזרח ירושלים התקיימו אירועי מחאה: אתמול (ראשון) התקיימה תהלוכה במזרח ירושלים במהלכה קראו המפגינים קריאות בגנות הצרפתים ובשבחו של הנביא. אחת המאפיות בואדי ג'וז במזרח ירושלים מצטרפת לחרם ומסרבת למכור באגטים וגבינות מתוצרת צרפת.
באום אל פחם הואר בניין של קופת חולים "כללית" בכתובת אור בעד הנביא.
יצוין, כי שורת גילויים המחאה בעולם המוסלמי דוחקת לשוליים את האירוע המצמרר, של עריפת ראשו של המורה הצרפתי לפני כעשרה ימים, בידי מוסלמית ממוצא צ'צ'ני, לאחר שהציג איורים של הנביא מחמד וכן את אירוע דקירתם של שני עיתונאים צרפתים ממערכת "שרלי הבדו" באחרונה, על ידי מוסלמי ממוצא פקיסטני.

It is not Android