בחודשים האחרונים "עובדה" נמצאת במלכוד בזמן שאילנה דיין עורכת חשבון נפש נוקב. מאז אותו תחקיר על עזרא נאווי ושות' שחשף את זוועותיהם של ארגוני השמאל הקיצוני, נראה כי יש במערכת "עובדה" תחושת חרטה. אנשי התקשורת ואנשי השמאל גינו את אותה ללא הרף על שהעזה להעלות תחקיר על אדם ששלח אנשים למוות.

אז מה דיין עושה כדי לרצות את חבריך לעבודה ולמחנה שלך? עושה תיקון. התיקון במקרה הזה פירושו לעשות מה שהשמאל והתקשורת עושים תמיד – דמוניזציה לימין הישראלי. צריך רק תזמון טוב ונושא טוב או פרסונה משמעותית ימנית. נפל הפור והאיש הנבחר הוא שר התיירות רחבעם זאבי הי"ד הידוע בכינויו גנדי. לטענת 'עובדה', זאבי הוא לא יותר מאנס ופושע מסוכן. היש טרף קל יותר מאדם שאפשר להטיח בו אשמות וכבר אינו בין החיים כדי להגיב?

אז ברוח אילנה דיין, אני מנצל במה זאת על מנת לערער על מורשתו ועל דמותו של אדם נוסף שנגדו היו טענות דומות אך חמורות פי כמה, הלא הוא משה דיין, הבדיחה הגדולה ביותר בתולדות הציונות.

כמובן שעל פועלו, מורשתו והישגיו הטובים והנוראים של דיין אין עוררין. עברו בארגון ה'הגנה', כהונתו רמטכ"ל, כשר הביטחון במלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים, שר החוץ בעת הסכם השלום עם מצרים והאיש שנתן את הסמכויות על הר הבית לווקף המוסלמי על דעת עצמו.

אך מה שאנשים רוצים לשכוח, הן השמועות על מעשיו בתחומי מין ובתחומי פלילים שהציגו אותו כעבריין לא פחות מגנדי. פרשות מיניות שערורייתיות, צפצוף על החוק והנהלים, גניבת רכוש וביזת עתיקות ואפילו איומים על עורך עיתון "העולם הזה" אורי אבנרי בעקבות ביקורת עליו,  גם הם חלק מהמורשת היפה של דיין.

 

דיין. צילום: Anefo / Croes, R.C.
דיין. אשתו לא התפלאה על מעלליו. צילום: Anefo / Croes, R.C.

אז מה ההבדל בין גנדי לדיין? החשדות והשמועות על דיין חזקים לא פחות מאלו שנשמעות כיום על גנדי והיו ידועים לכל כבר בתקופה ההיא. אשתו לשעבר רות דיין אמרה בזמנו: "שום דבר מתעלוליו של משה אינו מדהים אותי. אני רק מתפלאת על הטיפשים שעוד מאמינים בו ונושאים אותו על כפיים. האשליה שבמשך שנים רבות הייתי בה, הנקראת 'משה דיין', כבר איננה מזמן. עבורי הוא איש חולה, גס, מחוסר כל בסיס אנושי כל שהוא, וחבל שרק נותנים לו להדביק במחלתו ילדות חפות מפשע". כל זה לא הפריע להילה סביבו להתעצם גם שנים לאחר מותו. בכל זאת, יקיר ממסד הפועלים וההתיישבות העובדת. כנראה שלו היה מותר. יחי משה דיין הקדוש.

זאבי. גיבור ישראל. צילום: פלאש 90
זאבי. גיבור ישראל. צילום: פלאש 90

אז מן הראוי גם לזכור מי באמת היה גנדי ומה היה פועלו. זאבי, למי ששכח, הוא גיבור ישראל. לחם כמעט בכל מלחמות ישראל, היה אלוף פיקוד מרכז, אחראי על מספר לא מבוטל של פעולות תגמול ואף תכנן את ההשתלטות על מטוס סבנה שנחטף ע"י טרוריסטים פלשתינים. בתחום הפוליטי היה נושא את דגל הטרנספר. הוא קבע כי לעולם היהודים והערבים לא יוכלו להסתדר לעולם וכי הפתרון היחיד הוא טרנספר לערבים.

לביסוס טענתו, השתמש בתקדים חילופי האוכלוסיות בין הטורקים ליוונים ובין הישראלים למצרים בסיני. הזיקה הבוערת למורשת ולמסורת היהודית, הידע שלו בהיסטוריה ואהבתו הרבה לארץ הפכו אותו לאיש ארץ ישראל השלמה בכל רמ"ח איבריו והוא לא היה מוכן לוותר על סנטימטר מיהודה שומרון ועזה. יש האומרים כי לו זאבי היה חי, תכנית ההתנתקות לא היתה עולה לסדר היום ועזה הייתה נשארת תחת שלטון ישראלי.

המתנקשים בחייו ידעו היטב את מי לרצוח. באותה מידה, דיין ידעה יפה מאוד על מי לעשות תחקיר כדי 'לכפר' על תחקיר עזרא נאווי. אם צריך לבטל יום זיכרון לשר שנרצח בפעולת איבה, כך צריך להיעשות גם ליום זכרון לזכר ראש ממשלה שנרצח ע"י מתנקש יהודי. רחבעם זאבי הי"ד, נזכור אותך לעד כאיש אוהב הארץ וגיבור ישראל.

יהי זכרך ברוך.

20 News

20 News