ישנם מספר פרויקטים שבאמצעותם ניתן להביא לשיקום. בחלק מהמקרים מתבצעת התחדשות עירונית בעקבות יוזמה של יזם או רשות ציבורית. באמצעות תהליך של התחדשות עירונית ניתן לבנות מבנים יציבים ומשודרגים, להגדיל את כמות הדירות בעיר ולאפשר לכמות גדולה יותר של דיירים לאכלס את המקום. כמו כן, ניתן לחדש את התשתיות ולשפר את סביבת המגורים באופן כללי.

איזה סוגי פרויקטים של התחדשות עירונית קיימים? על פינוי בינוי ועל תמ"א 38

כפי שצוין, התחדשות עירונית יכולה להתבצע בדרכים שונות. הדרך הראשונה היא פינוי בינוי. במהלך פרויקט פינוי בינוי נהרסים המבנים הישנים שלא עומדים בתקן רעידות אדמה, ולאחר ההריסה נבנים מבנים חדשים, יציבים ומשודרגים. כמו כן, משודרג המרחב הציבורי באזור וניתנים פתרונות נוספים. הדיירים שמתגוררים במבנים שנהרסים עוברים לדירות חלופיות למשך תקופת הבנייה ולאחר מכן חוזרים אל דירה חדשה ומשודרגת. הדירות שנוספו למבנה נמכרות כדי לממן את הפרויקט.

דרך נוספת של התחדשות עירונית היא תמ"א 38, מדובר על תכנית מתאר ארצית שמטרתה לחזק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה כך שהם יהיו חזקים ויציבים ויעמדו בתקן רעידת אדמה. ישנם שני מסלולים של תמ"א 38: במסגרת המסלול הראשון מתבצע חיזוק ומתווספות תוספות לבניין הקיים. במסגרת המסלול השני נהרס המבנה לחלוטין ונבנה מחדש. כדי לעודד את ביצוע פרויקטים מסוג תמ"א 38 ניתנות זכויות בנייה וכן הטבות מס, כאשר הדירות החדשות משודרגות.

התחדשות עירונית – שפע תועלות לתהליכים השונים

התחדשות עירונית מאפשרת למתגוררים בערים השונות לחיות במבנים יציבים, חזקים וחדישים שמחזיקים בתקן רעידות אדמה. הדירות החדישות והמשופרות, שיפור התשתיות והגדלת כמות הדירות בשכונה הינם יתרונות גדולים ביותר. השינויים הרבים מספקים מענה למצוקת הדיור בערים השונות ומאפשרים למתגוררים באזור שעבר התחדשות עירונית לחיות בנכס חדיש ובעל ערך גבוה יותר מאשר בעבר וליהנות מרמת חיים גבוהה יותר.

קבלת סיוע וליווי לאורך כל תהליכי ההתחדשות העירונית

לצד היתרונות הרבים שהוזכרו, תהליכי ההתחדשות העירונית אינם פשוטים ועלולות להיווצר מחלוקות רבות. כמו כן, התהליכים עשויים להתעכב בשל גורמים שונים. כדי שהפרויקטים יתבצעו בצורה תקינה וכדי שהדיירים יוכלו לשוב אל דירותיהם החדישות בהתאם לזמנים שנקבעו מראש, רצוי לפנות אל חברה שמתמחה בתחום התחדשות עירונית, כמו למשל חברת הכשרת הישוב. חברה מקצועית, מנוסה ואמינה תלווה את התהליכים השונים לאורך כל הדרך, תוודא שהפרויקטים יסתיימו בהתאם לזמנים שנקבעו מראש ותבטיח לדיירים שכל זכויותיהם יתממשו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.