כמו ילדים, גם כלבים זקוקים לגבולות ומומלץ להקנות אותם כבר בינקות, רצוי להתחיל את האילוף כאשר הגור מצטרף למשפחה ובכך לחנכו לעשות צרכים בצורה מסודרת, לא לאכול מהצלחות של בני הבית, לא לתקוף או לנבוח בכל עת ועוד.

על מה חשוב להקפיד באילוף כלבים?

כאשר באים לאלף כלב, לא משנה באיזה גודל, או מאיזה גזע, חשוב מאוד להקפיד על כמה כללים עיקריים. בראש ובראשונה להעניק לכלב תחושת שייכות, זה אומר להקנות לו ביטחון פיזי ורגשי, באמצעות כלוב אילוף, גדר גורים, מלונה וכד' אשר מעניקים לו מרחב אישי, חום ואהבה. לכלוב או גדר האילוף יש משמעות עצומה וחשוב לרכוש את הגדר המתאימה למבחר הגדרות והגדלים, הקליקו:

https://www.citypets.co.il/category/כלוב-אילוף כאשר הכלב מרגיש מוגן קל לו לשתף פעולה ולהתקדם עם האילוף.

מהן הטעויות שרוב האנשים עושים באילוף הכלבים?

טעות נוספת אשר עלולה להקשות על החינוך היא חוסר קונסיסטנטיות, הן בפעולות האילוף והן במסרים. כאשר אין שגרת אימונים, אין חזרה על פעילות והקנייה חוזרת של הרגלים וכאשר המסרים סותרים ולא שומרים על אחידות באיסורים, הכלב מרגיש מבולבל ומתוסכל ולא משתף פעולה עם המאלף. לכן, חשוב מאוד לשמור על שגרת אימונים, לעשות אותם קצרים וממוקדים.

הכלב לא יזכור פקודה שניתנה לו אם לא יחזרו עליה ויתגמלו אותו בגינה. הוא יזכור את הפקודה וימשיך לבצע אותה כראוי, אך ורק אם היא תחזור על עצמה והוא יתוגמל עליה. חזרתיות והתמדה, הם הסוד להצלחת האילוף יחד עם מסרים אחידים.

חשוב מאוד לשמור על מסר אחיד כלפי איסורים, דהיינו, אם לכלב אסור לעשות משהו כמו להיכנס לחדרי השינה, חשוב להקפיד ולא לתת לו להיכנס כאשר רוצים ממנו פינוק. אם אסור לכלב לשבת בפינה מסוימת חשוב להעניק לו פינה בה יוכל להרגיש רצוי והיא תהיה "רק שלו" ולא לתת לו לשבת במקום האסור רק כי זה נוח עכשיו. כלבים לא מבינים מסרים סותרים ואין להם את יכולת הגמישות המחשבתית.

אהבה ותגמול באילוף כלבים

גם בנושא התגמול חייבים להיות ברורים וחד משמעיים. אם הכלב מקבל פידבק חיובי, ליטוף, מילה טובה או ממתק עבור הצלחותיו כתגמול, חשוב לא לתת לו את הפינוק ללא הצלחה, או רק על הניסיון.

הוא יבין שהפקודה היא המלצה בלבד ולא יעשה מאומה כדי להצליח. הכלב חייב תמריץ לפעולה והממתק מספק לו אחד כזה.  

כמובן שאין זה אומר שלא לאהוב או ללטף בלי סיבה, חשוב מאוד להראות לכלב אהבה אך לא על אי הצלחה או על סירוב לשתף פעולה בעת האילוף.

אילוף הכלב הוא למעשה פעולה של קרבה בין בני הבית וחיית המחמד, כלב מאולף הוא כלב שחש ביטחון במקום בו הוא נמצא, מרגיש אהוב ומחזיר אהבה. התקשורת שלו עם בני אדם בכלל קלה לו והוא מבין את הגבולות ואת מקומו בהיררכיה המשפחתית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.